Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

buzguree
Subiect Autor

Buna ziua,

24 Sep 2013, 13:15

In anul 2010 prin vara, am achizitionat un Seat Leon model 2007 din targul Vitan. Era inmatriculat pe Austria. Toate bune, l-am inmatriculat, facandu-i RAR, si mers la politie, plata taxei, luandu-i numere de Romania. Anul trecut i-am reinnoit IPT-ul. In tot acest timp masina a iesit de multe ori din tara, aproximativ prin toata Europa, cu verificarile de rigoare, si fara incidente sau probleme. Dupa 3 ani, mai exact saptamana trecuta, ma trezesc cu politia la poarta pentru a da o declaratie, sub aspectul faptului ca de unde am luat masina si daca o mai am. Am fost la inspectoratul judetean unde am dat aceasta declaratie si am aflat cu stupoare ca masina este data furata in anul 2012 (eu am cumparat-o in 2010) de Porsche leasing si biroul de inverstigatii criminale si furturi auto Cluj investigheaza. Momentan stau ca pe jar, desi nu mi-a fost adus la cunostinta ca nu as avea voie sa o vand. Mi-au zis simplu ca masina este a mea si ca pot circula cu ea fara a semna sau vedea ceva scris. Dupa parerile vostra la ce sa ma astept? De vandut nu o poti vinde de pe o zi pe alta pentru ca vremurile sunt grele, iar masina este pe benzina (model mai putin cautat).
Va multumesc.

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Buna ziua,

24 Sep 2013, 13:56

am inteles asa :
model 2007 benzina,
cumparat vara 2010 -targ Vitan > apoi RAR, >imatriculare !!
Politia vine in 2013!! si spune ca masina ta este furata din 2012 !!
Concluzie = ai cumparat masina in 2010 , apoi TI-A fost furata in 2012, si in final politia a gasit-o in 2013 la tine !!

Suna made in Romania 101% !

Eu zic sa stai linistit, daca nu este o incurcatura undeva in serii, ai trecut toate !!! filtrele legale in 2010 in legatura cu provinienta masinii.
Chiar si asa , toti care au trecut prin asa ceva , au ramas la final cu masina, fiind cumparatori de buna credinta.
Interesant este cine a dat-o furata in 2012 ??
Cauta un avocat ieftin, care iti poate facilita accesul la dosar in faza premergatoare.
Eu unul as da politia in judecata pentru asa ceva, dar trebuie sa fi un om mai curajos !
bafta , si tine-ne la curent cu ce se mai intampla.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

HUNTER
HUNTER

24 Sep 2013, 16:06

o asemenea chestie a patit si un prieten de-al meu cu un BMW seria 7. a cumparat masina din germania, de la neamt ( nu samsar) a adus-o, trecut prin toate procedurile de inmatriculare, si dupa 2 ani, a venit politia si i-a luat masina, cat timp a durat procesul pt clarificarea situatiei. problema a fost ca masina a fost declarata furata si data in urmarire internationala DUPA ce a fost inmatriculata in Romania.
masina a fost retinuta, sigilata in curtea politiei, timp de 2 ani, pana cand, dupa clarificarea situatiei, si arestarea neamtului ( care s-a dovedit a fi nu un samsar, ci un infractor care se ocupa cu asa ceva, in sensul ca, cumpara masini scumpe, le inmatricula pe numele sau, le facea asigurare si apoi le vindea in Est, tocmai pt a se da mai greu de urma lor, si incasa banii de la asigurator)
omul a dovedit in tot acest timp, cu toate actele, ca masina a fost cumparata libera de orice obligatii ( leasing, rate), insa cum justitia la noi se misca mai greu decat melcul, si in acest caz si justitia din Germania, la fel, a facut ca masina sa stea cu praful de 5 degete pe ea timp de 3 ani.
intr-un final, a castigat acel proces care i s-a intentat ( furt, apoi inselaciune ) s-a gasit vinovatul si omul si-a recuperat masina.
ceea ce e surprinzator in acest caz, e ca masina a fost sechestrata, pe toata durata cercetarilor si omul nu a beneficiat de masina prin proces verbal de lasare in custodie, cum se intampla de regula in aceste situatii.
si acum, in speta colegului nostru, probabil inca se fac cercetari, si e greu sa ne dam cu presupusul care e filmul "furtului" acestui Leon, dar suna a teapa, in sensul ca fostul proprietar a declarat-o furata dupa ce a vandut-o, sau poate masina chiar a fost furata din Austria, s-au facut smecherii la acte, intre timp a fost data in urmarire internationala.
nu e de dat politia in judecata, pt ca oamenii aia fac cercetari indrumati de un procuror, care i-a deciziile in acest caz, si el dispune masurile care le iau politistii ulterior. un proces se poate intenta in cazul in care, in urma cercetarilor si ca urmare a solutionarii cazului, colegul nostru ar fi prejudiciat( i s-ar lua masina), sau decizia ar fi injusta ( ar fi pus sa plateasca cheltuieli de judecata ale procesului )
sunt curios, si o sa urmaresc firul acestui subiect, daca colegul nostru va mai posta continuarea.
iti doresc bafta, si nervi de fier, pt ca o sa ai nevoie de asa ceva in lupta cu statul si birocratia ( pe care eu sunt sigur ca o sa o castigi, tu, cumparator de buna-credinta al bunului)

exo_luci

24 Sep 2013, 16:39

Un amic a cumparat acum 2 ani un bmw e46 din timisoara cu nr de Italia..a fost la politie acolo si nu au putut sa ii spuna daca masina este ok , l-au trimis sa mearga la RAR in Brasov .. o porcarie ca el trebuia sa de-a banu omului in Tm , nu merita sa faca drumul in Brasov si a cumparat-o....dupa 2 luni s-a dus sa ii faca actele pe Ro , surpriza la RAR a venit politia si l-a tratat ca pe un infractor ca masina era furata de juma de an in Italia.... A ramas fara masina pana acum 3 luni cand a primit-o inapoi , dar acum taxa e mai mult decat dublu si pe langa asta nu are voie sa o vanda timp de 5 ani..
Bmw e92 335D

Ex :Ibiza 1,9 tdi cupra 2??cp

Undertacher

24 Sep 2013, 16:48

Luci identificarea o putea face si la RAR Timisoara nu neaparat la Brasov.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

HUNTER
HUNTER

24 Sep 2013, 18:31

identificarea presupune verificarea seriilor autovehiculului in baza europeana de date, si daca masina este declarata furata si introdusa in acea baza, RAR-ul o vede, si se sesizeaza politia pt demararea cercetarilor. asta se putea face, cum a spus si Alex, la Timisoara, sau in orice RAR din tara, nu e obligatorie competenta teritoriala. cred ca acolo, cu masina aia, a fost manevra, sa nu se faca identificarea, sa se vanda masina, si samsarul sa ramana cu banii... ai dreq nenorociti.
Luci: asta e riscul cand cumperi o masina care se dovedeste a fi furata. ti se restrang drepturile de a utiliza masina dupa placul tau ( inmatriculare, vanzare, contract de comodat, donatie, etc). si aceata procedura e in toate tarile, nu numai in Romania ( bine, daca in tarile dezvoltate, procedura nu dureaza ani, ca in Romania, asta e alta mancare de peste)

exo_luci

25 Sep 2013, 10:06

Da putea si acolo sa faca dar il programa pentru urmatoarea zi...la ghiseu la RAR Tm nu au vrut sa ii de-a informati , i-au zis sa vina cu masina actele si sa faca identificarea....dar trebuia sa mai stea o zii acolo si na...

Chestia tare e ca la politie au spus ca masina nu e furata...dar tampitii aia s-au uitat pe tara nu si in extern desi masina avea nr de Italia... :lol:
Bmw e92 335D

Ex :Ibiza 1,9 tdi cupra 2??cp

buzguree
Subiect Autor

26 Sep 2013, 03:12

Salut.
Revin cu noi informatii. Am aflat ca este data furata de Porsche leasing. Am discutat cu Porsche si problema este asa: In 2007 a fost cumparata in leasing. 2 ani s-au platit ratele, dupa care a fost data la camatari pentru un credit, iar pentru neplata lui masina fiind vanduta catre mine, insa nu stiu cum, cu acte si numere de inmatriculare de Austria care au trecut testul de la RAR, finante (taxa auto, desi ea dupa serie era cu numere de RO din 2007) si inmatriculari auto. Anul trecut in septembrie s-a facut ITP-ul, care iar a trecut fra probleme. Mai precizez ca in perioada cand masina avea numere de Austria am fost oprit in judetul Harghita unde s-a facut o verificare de aproximativ 30 de minute special pentru masini furate de un filtru special pentru asa ceva :). Apoi din ce am inteles de la politie in anul 2012 cei de la Porsche au dat-o furata sau disparuta, insa ei stiind momentan tot istoricul, mai bine decat mine. CULMEAAA!!!! Am facut service-uri de nenumarate ori la Porsche nord, avia, sau Porsche Vest si nimeni nu a zis NICIODATA nimic. Ba chiar primesc mail-uri periodice pentru reinnoire ITP sau diferite oferta. Am discutat cu avocat, care in cazut unui process ma va reprezenta.
Nu imi dau seama cum se tot vorbeste ca tehnologia evolueaza in fiecare secunda, cand in exemplul meu, politia este in urma cu 3 ani (de cand am cuparat masina), iar Porsche (2 ani dupa cum zic ei).
Si cireasa de pe tort? Daca merg la inmatriculari auto, masina apare in regula, eu proprietar. Idem si la vama si la toate verificarile posibile. Am fost si am verificat acest lucru personal.

HUNTER
HUNTER

26 Sep 2013, 06:18

din ce citesc, imi suna a "manareala". adica masina e a celor de la Porsche. nu s-au mai platit ratele, a ajuns la camatari, si ca sa i se piarda urma, a fost inmatriculata in Austria. apoi adusa in tara, cumparata si inmatriculata cu acte in regula.
dupa parerea mea, 90% din vina apartine celor de la RAR, pt ca ei au verificat si si au garantat ca masina e libera de obligatii si poate fi inmatriculat, si 10% a celor de la serviciul de inmatriculari, pt ca au inmatriculat masina ( cu toate ca ei, inmatriculeaza doar dupa ce au toata documentatia de la RAR, si asta garanteaza ca masina e in regula).
si cum spuneam ca suna a "manareala" pt ca e imposibil masina sa nu apara in semnalari interne, si pt ca suntem in UE, si in cele externe, ca fiind furata. si nimeni nu verifica ( sau nu vrea sa se verifice, dupa parerea mea) masina se inmatriculeaza si apoi vine politia si te acuza de furt.
asta inseamna, asteptarea castigarii procesului, pt ca asa se va si intampla, si apoi, dat putin RAR-ul in judecata si cerut despagubiri pt toate cheltuielile care le-ai avut cu procesul din cauza lor.

nmihai67
Michel-Angelo

28 Sep 2013, 05:33

parca exista un link catre baza europeana de date cu masini furate, nu mai gasesc :(
cel putin acum 2 ani era publica . Poate o regaseste cineva.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002