Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

badganaflee
V.I.P.
Subiect Autor

Anvelope iarna sau vara ?

06 Noi 2008, 20:09

Vreau sa-mi cumpar anvelope de iarna pentru un FR 225/40/R18 si as vrea sa le folosesc si vara.

-este indicat sa le folosesc mereu?

-se pot folosi avelopele de iarna si vara :?:

ace117
Membru Fondator

06 Noi 2008, 20:26

Daca vrei sa ai aderenta maxima, sub 7 grade folosesti anvelope de iarna!
Vara se foloseste o alta compozitie deoarece pe caldura gumele de iarna (care-s mai moi) pierd aderenta.
Sfatul meu: 2 randuri de anvelope, 1- iarna, 1- vara! :wink:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

Testosul

06 Noi 2008, 23:41

My point also.

crysu
the yellow one

07 Noi 2008, 10:23

sau solutia mai ieftina ... dar nu si cea mai buna ... anvelopele " All Season "
Imagine
Actual: Seat Leon 1P 1.6
Poate vreodata: Altea 4 Freetrack

Testosul

07 Noi 2008, 10:41

crysu scrie:
sau solutia mai ieftina ... dar nu si cea mai buna ... anvelopele " All Season "

Dupa parerea mea si a mai multor oameni care lucreaza in industria gumelor, termenul All Season este pur Marketing si nimic mai mult.

Matrixu

07 Noi 2008, 12:41

Aici te contrazic. Sunt all season cu note foarte bune si iarna si vara. Dar costa intr-adevar mult si isi merita pretul.
majoritatea pneurileo all season de la noi sunt foarte ieftine si binenteles proaste. Se comporta aiurea pe frig cu zapada sau mazga, franeaza mult mai prost vara decat unele de vara...sunt un compromis prost pentru cei ce nu au bani sau au bani dar nu de dat pe cauciucuri (vezi majoritatea celor din bucuresti).
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

Bebe

07 Noi 2008, 12:49

Cumpara-ti anvelope de iarna dedicate. Si eu imi cumpar acum pe Cupra, si am vazut ca cele mai ok sunt Dunlop WinterSport 3D, 225.40.18

wasile

07 Noi 2008, 12:54

mai bine iti cumperi 4 jante de tabla si iti incalti masina iarna cu 205/55/16. te costa mai ieftin si nici nu mai freci jantele cu scos-pus cauciucuri.

eu am 225/45/17 si ma ducea mai mult la bani daca imi luam aceeasi dimensiune + ca riscam sa imi zgarii jantele daca dadeam de vre-un "ghiolban" la vulcanizare
Leon FR TDI 170CP

Bebe

07 Noi 2008, 13:23

eu pe cupra nu pot 16... si table mai mari nici nu cred ca sunt :)

Testosul

07 Noi 2008, 13:33

Matrixu scrie:
Aici te contrazic. Sunt all season cu note foarte bune si iarna si vara. Dar costa intr-adevar mult si isi merita pretul.
majoritatea pneurileo all season de la noi sunt foarte ieftine si binenteles proaste. Se comporta aiurea pe frig cu zapada sau mazga, franeaza mult mai prost vara decat unele de vara...sunt un compromis prost pentru cei ce nu au bani sau au bani dar nu de dat pe cauciucuri (vezi majoritatea celor din bucuresti).

Poate ca ai dreptate insa hai sa ne gandim un pic superficial...cum poti obtine un cauciuc din doua materiale diferite?...asta pentru ca gumele de vara sunt facute dintr-o anumita compozitie, mai rigida, iar cele de iarna dintr-o compozitie mai elastica.

badganaflee
V.I.P.
Subiect Autor

07 Noi 2008, 20:39

Mersi fain pt. sfaturi.
Atunci imi cumpar o pereche si pt. iarna , ca de vara am . :salute:

Nicky

07 Noi 2008, 21:39

Ai dealer in TM, langa tine! Transportul e oricum gratuit oriunde in Ro. Abia am comandat si eu doua Semperit de aceleasi dimensiuni, tot pentru Cupra. Ideal e sa le iei pe toate patru, dar acum, na, dupa buget :D

Un cauciuc bun, recomdandat de Cristi, dupa ce am platit deja Semperitul, este cel de la Nokian (super bun rating-ul, numai ca nu cred ca ai protectie la janta).

Cat despre all season, e simplu, eu vad asta ceva de genul:
slapi (vara) cu rol de bocanc (iarna).

Chiar daca firmele consacrate fac all season reliable, sigur nu merita diferenta de pret. Mai bine sa si si de vara si de iarna.
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

badganaflee
V.I.P.
Subiect Autor

08 Noi 2008, 15:50

da , pai si eu ma gandeam tot ceva gen semperit, in nici intr-1 caz goodyear sau pirelli etc, alea sunt faine vara sa se vada profilulu cat mai ok 8) , in leg cu distribuitori de cauciucuri la pret ok in TM, ii stiu doar pe cei de la FRANK (depozitul de cauciucuri) in rest tot felul de dealeri, daca stii tu ceva mai ok , let me know.

The teacher
Profesoru

08 Noi 2008, 16:08

badganaflee scrie:
da , pai si eu ma gandeam tot ceva gen semperit, in nici intr-1 caz goodyear sau pirelli etc, alea sunt faine vara sa se vada profilulu cat mai ok 8) , in leg cu distribuitori de cauciucuri la pret ok in TM, ii stiu doar pe cei de la FRANK (depozitul de cauciucuri) in rest tot felul de dealeri, daca stii tu ceva mai ok , let me know.

www.cauciucuridirect.ro , de acolo si le-a luat Nicky..........si daca vrei performanta , Nokian , in Finlanda sunt minim 6 luni de iarna , cu zapada............................. :wink:

a_ionut

Re: Anvelope iarna sau vara ?

10 Noi 2008, 11:46

Mergeti pe 2 seturi. Iarna vara.
In weekend era sa fac masina varza.
Incepe povestea:
Sambata plecat constanta brasov- onesti dar m-am oprit la poiana sarata la motel pentru ca eram obosit.
Duminica dimineata am plecat de la motel spre onesti.
Cauciucurile erau cele de vara.Temperatura exterioara 3-4 grade dupa cum spunea masina.
Curba dreapta, o clipa de neatentie si ma indeptam spre parapetul din dreapta. Tras brusc de volan stanga, evitat parapet dar am ajuns pe contrasens cu aderanta pierduta. Cand am ajuns in limita din stanga a soselei eram deja cu frana calcata la maxim, abs-ul incetase sa mai functioneze, toate rotile erau blocate si scoteam fum din cauciucuri.
Din marginea din stanga am tras maxim dreapta si masina s-a intors pe sensul meu normal de circulatie dar invers fara frana de mana.
Fundul masinii se apropia de parapetul buclucas dar s-a oprit la timp.
Viteza in momentul inceperii franarii ~100
Norocul meu a fost ca nu venea nimic de pe contrasens.
Concluzia:
1:cauciucuri adaptate la sezon
2:urmatoarea masina va avea ESP.
3:leonul e o masina stabila. daca eram la volanul altei masini aproape sigur ma rasturnam.
M-a salvat cel de sus. Nu cred ca ma tufleam eu dar masina o faceam praf.
Ace trebuie sa stie cum se face derapajul asta controlat. Eu nu l-as mai incerca.
Per total am controlat masina destul de bine dar in unele clipe deloc.
Seat Leon 1p