Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Leon99
Subiect Autor

Suport motor stinga cu ”scirtiituri”!!!!

16 Sep 2013, 20:29

Dragi colegi(e) de forum Leonul meu avea joc mare la schimbatorul de viteze iar dupa ce am fost la diagnostic mesterul a zis ca suportul motor stinga este prea moale si nu mai atenueaza din vibratii corespunzator transmitind-ule la maneta schimbatorului de viteze.Prospectind piata am gasit suporturi intre 400(originale zice-se) si 100lei iar eu am optat (tinind cont si de buget mai ales ca tot atunci am schimbat si toba intermediara intrucit Leul meu avea ”ragnete” grave si deranjante) pt. un suport Febi la 170lei.Bun, se schimba piesa veche cu una noua iar rezultatul pe moment a fost satisfacator adica au disparut din miscarile schimbatorului de viteze desi nu in totalitate .Dar au inceput sa se auda scirtiituri ca de cauciuc presat pe alt cauciuc cam in ritmul in care accelerezi motorul (cel mai zgomotos fiind la 120km/h ...dupa 125 nu mai face......testat pina la 180).Am facut 1500km in ideea ca poate se rodeaza si-si va reveni dar nu, persista si parca zgomotele erau tot mai puternice asa ca am mers la furnizorul piesei care a inteles problema mea si a fost de acord sa-mi primeasca piesa inapoi si sa-mi dea alta de la alt producator (fara sa-mi ia diferenta de bani desi aceasta costa mai mult).Am inlocuit suportul motor dar zgomotul cu pricina persista ,e mai atenuat dar tot se aud scirtiituri in ritmul miscarilor motorului la accelerari ori in frina de motor.Problema e ca in stationare totul e ok ,doar in mers se aude si nu oricind ci doar atunci cind motorul are anumite miscari.Care dintre voi a intilnit astfel de ”povesti” si care ar fi solutia? Poate fi din faptul ca noul suport fiind nou si mai ”ferm” (motorul pare putin ridicat in stinga) cel din dreapta acum are pozitia schimbata si ”protesteaza” adica sa-l schimb si pe acesta ?
Seat Leon (2004) 1,6 16v BCB

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Suport motor stinga cu ”scirtiituri”!!!!

17 Sep 2013, 07:22

si uita asa se vede de ce piesa originala nu scartie , trist dar adevarat.
Asta este experienta mea cu piesele care contin piese cauciucate, mai devreme sau mai tarziu incepe scatiala , aproape de la inceput , imediat dupa inlocuire. :(
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

Leon99
Subiect Autor

Re: Suport motor stinga cu ”scirtiituri”!!!!

17 Sep 2013, 11:30

Ma gindesc sa pun inapoi vechiul suport dar caut o modalitate de ai mai reduce din flexibilitate fara al rigidiza de tot.Am inteles cautind pe net ca se poate intari cu mastic poliuretanic pt. parbriz dar nu am vazut ceva explicit .Stie careva in ce consta mai exact manopera la asa ceva??!!Multumesc!!
Seat Leon (2004) 1,6 16v BCB