Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

andrei.27kim
Subiect Autor

Ibiza 1.2 12V aka 'drujba edition'

15 Sep 2013, 12:08

Chiar daca nu este chiar proprietate personala, este masina mamei, doresc sa va prezint a doua masina din familie, o Ibiza 1.2 12v cod motor AZQ din 2004 pe care eu o alinta cu apelativul "drujba"(asta din cauza faptului ca are distributia pe lant, si motor de capacitate mica in 3 cilindri :tongue ). Alegerea a fost a mea chiar daca este masina mamei, dar sunt pasionat de aceasta marca si am preferat o Ibiza in locul unei fabia sau polo(acestea erau optiunile).
Nu este chiar cea mai "cheala" varianta dar nici nu se lauda cu prea multe dotari: AC tip climatic, geamuri elecrice fata, oglinzi manuale( :( ), proiectoare de ceata si cam atat, dar sunt absolut suficiente(mai putin oglinzile manuale) pentru o masina de oras fara pretentii.
Am achizitionat-o in urma cu cu an jumatate de la un individ din Brasov care avuse, oarecum, grija de ea dar totusi masina avea unele semne de masina de oras si a trebuit sa remediem unele zgaraieturi pe care le colectionase in decursul anilor. La momentul achizitiei masina avea 128.1xx iar in monentul de fata are 142.1xx km si in ceea ce priveste motor, transmisie si tren de rulare chiar nu am avut ce sa-i reprosez. Este, din punctul meu de vedere, o masina foarte corecta si foarte potrivita pentru un oras cu trafic peste medie si in recontructie capitala cum este Iasul.
Fiind totusi trecuta de prima tinerete a avut cateva scapari(a se citi hibe) dar i le iert pentru ca sunt multumit de ea per total. Pana acum am schimbat aeroterma(facea niste zgomote ciudate), tin sa-i multumesc lui Cornel(cornelius) pentru ajutor, un rulment fata si unul spate, un termostat si restul consumabile(ulei, filtre, placute de frana,anvelope, stergatoare and bla bla).
Poze nu prea am, nefiind masina mea, insa din cele din anuntul de vanzare se poate observa 'drujba' :tongue
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Cu modificarile(a se citi imbunatatiri) mai greu pentru ca banii mei se duc doar in Cordoba, insa am mai gasit prin casa cateva maruntisuri pe care care le-am pus pe masina: footrest de leon 1M, husa schimbator fake-alcantara, covorase textil OEM, folie proiectoare si stopuri, leduri pe ici pe colo si niste stickere aruncate la intamplare :tongue Cu siguranta pe viitor intentionez sa ii montez folii pe toate geamurile si daca pica din cer un pont, poate va primit si jante de aliaj OEM pe 15 dar nu e deloc o prioritate.
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

MHL
Mihai

Re: Ibiza 1.2 12V aka 'drujba edition'

16 Sep 2013, 06:17

Sa-i uram si ei bun venit in famile! :tongue
EX Seat Cordoba 1.4 16V 100CP
Red Emotion "Cupra look"
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=68&t=8192
Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

16 Sep 2013, 20:12

bun venit si drujbei ! daca te razgandesti si te apuci cu modificarile o sa trebuiasca sa renunti la acest alint :P

andrei.27kim
Subiect Autor

01 Dec 2013, 00:10

Cristi, nu ma voi razgandi prea curand pentru ca nu este masina mea si nici nu doresc sa urmez la succesiune :tongue Prefer o benzinara dar "with more torque". Un TSI maybe :drive

In saptamana ce abia se incheie au fost varsati ceva banisori in masina. Am inceput pregatirile de iarna cu un set de covorase din cauciuc pentru ca nu avea rost sa le chinui pe cele OEM din textil pe timp de iarna. S-au achizitionat si 2 anvelope Semperit MasterGrip 185/60r14 noi, pentru a incerca pe cat posibil sa se evite situatiile in care "autoritatile sunt luate prin surprindere".
Pe partea mecanica s-a efectuat o mini revizie. Am schimbat uleiul de la "CastroN" la Liqui-Moly Leichtlauf 5w40, filtrul de ulei Bosch, filtrul de aer Fram. Cele de benzina si pentru habitaclu nu le-am mai schimbat pentru ca de la ultima revizie au trecut ~ 8000 km si am considerat ca nu are rost momentan. S-a schimbat si antigelul pentru ca fi pregatita sa infrunte gerurile din lunile ce urmeaza.
Urmatoare investitie, majora, va fi schimbarea kitului de ambreiaj ce este preconizata pentru primavara anului viitor. Ambreiajul actual este cel din fabrica si incepe sa dea semne de oboseala. Tot atunci voi schimba si uleiul din cutie, lichidul de frana si suportul cutiei(dogbone).
Masina are in momentul de fata 143000 km si sunt surprins de modul in care functioneaza avand in vedere ca este rulata de noua doar in tara. Dar se pare ca se mai gasesc si masini bune printre atatea cazane.

Si ca sa inchei saptamana in nota discordanta astazi iar m-a "fericit" unu. Intamplarea facea ca aveam masina mamei la mine si incercand sa ies dintr-o parcare, un "sofer" nu m-a observat in timp ce incerca sa iasa si el cu spatele dintr-un loc de parcare iar astfel vopseaua de pe portiera stanga spate si aripa spate au avut de suferit. Am incheiat amiabila iar reparatiile probabil se vor efectua in primavara(just in case... :tongue )
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan