Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

George24
Subiect Autor

Probleme usi/chedere

13 Sep 2013, 09:09

Salutare,

De cand am achizitionat masina(SH) am o problema cu inchisul usilor, pe langa faptul ca se trantesc foarte tare cu minim de efort(nu stiu daca exista vreo cale de a regla cumva miscarea asta a usilor din balama) in momentul cand se inchid fac un zgomot infernal, ca si cum similar celui fier pe fier, sa nu mai spun in momentul cand se si trantesc mai tare.
Am impresia ca chederele nu mai fac atenueaza deloc in momentul inchiderii, ba mai mult antifonarea este cam slaba(zgomote la drum, la anumite viteze un pic de vajait).
Acum vroiam sa stiu daca a mai intalnit cineva problema asta si care ar fi solutia? schimbarea chederelor? o solutie mai ieftina ar reprezenta-o un ''purfix'' sau ceva similar?

O zi buna,

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Probleme usi/chedere

13 Sep 2013, 09:40

Este absolut normal cum se inchid usile, asa trebuie sa se tranteasca.
Nu au nimic chederele.
Pentru zgomote verifica cat de bine cala geamurile pe chederele lor, de acolo provin de obicei fasaiturile.
Doar nu este frigider sa nu se auda cand il ataci noaptea!
:yah :yh :yh
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

George24
Subiect Autor

13 Sep 2013, 09:55

Salutare,

Eee si frigiderul mai scartaie cateodata:)))
Problema nu este cu trantitul si cu zgomotul infernal pe care il fac cand se trantesc, se aude ca si cum chederul(cel de pe usa sau de pe masina) nu ar atenua deloc.Uneori zgomotul este atat de puternic incat am impresia ca o sa pice macaraua in usa.
Ar trebui sa gasesc pe cineva cu un ibiza si sa vad daca se aud la fel usile cand se inchid.

O zi buna,

BALTAZAR2003
Moderator

13 Sep 2013, 10:05

La cordoba, asa face, uneori ai impresia ca este usa deschisa din cauza vajaitului, dar daca verific cu mana este presat uniform chederul.
Oricum chederul nu are decat rol de etansare pentru praf si umezeala.
Verifica intai cum calca geamurile cand se inchid, peste tot, mai ales langa oglinzi. :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

George24
Subiect Autor

13 Sep 2013, 13:21

Salutare,

Multumesc pentru raspunsuri, treaba cu vajaitul este mai putin arzatoare(multumesc pentru raspuns), cu un pic de muzica nu se mai aude, problema importanta este zgomotul portierelor care il fac in momentul in care le inchid.

O zi buna,