Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

muscailie
Subiect Autor

schimbare rezervor parbriz

05 Sep 2013, 14:17

Salut

Acum ca mi-am cumparat rezervor de parbriz , trebui sa il si inlocuiesc.

M-am uitat putin cum e prins cel vechi si mi-am cam prins urechile.

A mai facut cineva treaba asta? e pe undeva un tutorial?

dany19940
Moderator

Re: schimbare rezervor parbriz

05 Sep 2013, 15:05

:yh Ce-i asa greu? Sta in 2 piulite de plastic si un picior sub el. Dar trebuie demontat si rezervorul de la servo, fara sa desfaci furtunele sau sa-l golesti. Doar ca sa-l dai deoparte de-acolo. Mai trebuie tras si furtunul care vine pe carcasa de la distributie, la fel - sa nu-ti stea in drum. Ai niste mufe de scos de pe cel vechi si cu putin chin il scoti pe cel vechi afara. Daca te ajuta mainile, poti extrage si pompa inainte. Dupa ce l-ai scos pe cel vechi, iei de pe el senzorul de nivel si il bagi in gaura corespunzatoare din cel "nou". La fel faci si cu pompa. Apoi il pui la loc, cuplezi mufele si furtunul pompei daca l-ai decuplat, pui lichid in vas, montezi la loc vasul de la servo, asezi furtunul de pe capacul distributiei la loc si gata. Poti face proba la functionare chiar inainte de a pune vasul de servo la loc - pui contactul si dai de maneta. Normal, dupa ce ai pus llichid in vas, sa nu mearga pompa in gol. :hi
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...