Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

mihai07
Subiect Autor

Sfat achizitie

05 Sep 2013, 13:27

Salutare tututor ! Am 20 de ani si sunt nou pe forum cu prilejul achizitionarii unui Seat Leon 1M,fiind prima mea masina.Dispun de aproximativ 3000 euro si dupa multe razgandiri si rasturnari de situatie in vederea alegerii masinii,m-am hotarat sa aleg un Leon(nu vreau diesel,fac putini km/an).Dupa cateva cautari pe net,am gasit doua modele care imi fac cu ochiul:
http://www.tocmai.ro/seat-leon-berlina- ... 97349.html
si
http://www.depozitauto.ro/vand-seat-leo ... 72607.html (fara jantele de aliaj)
Avand in vedere ca primul are anul de fabricatie 2004 si implicit,mai putini km(asta daca sunt reali),mai ales ca arata mai bine si are o culoare deosebita,il prefer pe acesta,insa la dotari e cam ''sarac''.Oare nu au fost trecute toate acolo?Ce ma sfatuiti sa aleg dintre cele doua?Evident,voi merge cu un mecanic si o voi pune la un tester,dar nu vreau sa fac doua drumuri pentru ambele masini,eu fiind din Gorj.Cu alte cuvinte,as vrea sa merg pe varianta cea mai buna,cel putin la prima vedere.Astept sfaturile si parerile voastre.Multumesc !

Roger
Moderator

Re: Sfat achizitie

05 Sep 2013, 14:51

Salut Mihai si bun venit in club seat :hi
Exista deja un topic pe tema asta aici: viewtopic.php?f=133&t=6537&st=0&sk=t&sd=a

Roger
Moderator

05 Sep 2013, 15:08

Asa, m-am uitat si eu pe cele doau anunturi.
Primul arata mai bine pentru ca i s-a pus kit exterior de FR - bara fata, bara spate si praguri. La prima vedere sunt piese de origine, din plastic si nu din fibra.
Pe de alta parte, jantele din poza sunt pe 15, tot originale (aici ai un topic dedicat: viewtopic.php?f=133&t=10049) si ar trebui schimbate cu unele pe 16 cel putin.
Tipsul de la evacuare arata ok insa nu cred ca e si util.
Nu sunt singur de ce echipare este, dar tot ce posibil sa fie echiparea de baza Stella cu ceva imbunatatiri, adica o editie speciala. Niste poze in plus de la interor, eventual cu tapiseria m-ar ajuta.

Cel de-al doilea este echipare SIGNO, cea mai dotata la vremea ei si are tot ce i-a dat...fabrica , cu exceptia jantelor de aliaj, care mie unul nu prea-mi plac.
Rotile de tabla pt iarna sunt intr-o poza exact cu capacele puse din fabrica.
Preturile sunt un pic mari pentru ambele masini.
Eu as inclina mai mult pentru cea de-a doua.
Prima cred ca a fost si revopsita...toata

dany19940
Moderator

05 Sep 2013, 21:42

Cum spune Roger. Adaug doar ca la prima nu-mi place cum se aliniaza capota cu fata masinii, parca a fost lovita si nefacuta corect. Deci as merge pe a doua, cu toate ca e mai veche.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...