Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

muscailie
Subiect Autor

Cost reparatie incalzire scaune

01 Sep 2013, 17:53

Leon-ul meu are incalzire in scaune.

Am observat ca la sofer, aceasta nu mai functioneaza.

Are cineva idee cat m-ar costa reparatia ? Am auzit tot felul de legende ca de obicei se duce rezistenta din scaune si trebuie schimbata cu tot cu tapiterie

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Cost reparatie incalzire scaune

01 Sep 2013, 18:41

Da` de ce nu dai o cautare? ai sa gasesti inclusiv poze cum se demonteaza si remonteaza jucariile.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

sebastian g

02 Sep 2013, 22:19

Buna am si eu aceeasi problema si am gasit pe forum discutii diy dar despre leon 1m
eu detin un leon 1p din 2008 si sunt curios daca e doar vorba despre singuranta din spatar sau sezut sau este si altcv??!!
multumesc! :cry

muscailie
Subiect Autor

03 Sep 2013, 16:43

Ok, mea culpa ca nu am cautat..

Ca sa repar greseala si sa-mi aduc contributia la forum, postez mai jos un sumar al cautarilor. Astfel, cei care au probleme vor avea informatia pe tava. Multumiri lui dany19940 care a postat initial majoritatea informatiilor in diversele discutii

Cauze
  • Sunt 2 rezistente: una in sezut si una in spatar.
    Rezistenta se intrerupe cand punem pe scaun obiecte grele si relativ ascutite, sau cand ne suim cu genunchiul pe scaun (cea mai intalnita situatie e la spalatorie, cand se aspira locul pasagerului). Un alt loc e portiunea laterala de langa usa.
    Daca una din rezistente se rupe, automat circuitul este intrerupt si nu mai merge nici cel din spatar.
Solutii
Trebuie data jos husa, identificat unde e intrerupta rezistenta si se reparata. Dar nu prin lipire ( se dezlipestede la caldura generata).
  • Sunt papuci de imbinare fire care se aplica cu un cleste de sertizat
  • prin bobinarea a doua fire rezistive in paralel pe un siret de fibra de sticla, ori un material similar.

Pentru a da husa jos:
Scaune sunt simplu de scos : desfaci aparatorile de plastic de pe sine, care sunt prinse cu 2 suruburi ascunse sub 2 capacele rotunde(se scot cu un varf ascutit), apoi ridici aparatorile putin din spate si impingi in fata(au niste cleme in fata-daca nu impingi in fata si tragi in sus le rupi). Apoi culisezi scaunul in spate la maxim si pe centru, pe sina , ai sa vezi 2 piulite de M8. La desfaci, fortezi apoi scaunul sa iasa din acea prindere prin impingere in spate. Ridici scaunul din partea din fata si scoti mufa de la airbag(daca ai-galbena)si cea de la incalzire. Apoi culisezi complet scaunul pana iese din sinele laterale si-l scoti pe usa soferului. Ai grija, dupa ce ai scos mufa la airbag, nu mai pui contactul deloc, altfel ti se va aprinde becul in bord si va trebui sa resetezi modulul la un tester. Ca sa desfaci scaunul e ceva mai mult de povestit si, pentru mine, e mai usor de facut decat de scris :D . Mai intai se scot plasticurile laterale, acea "fusta" . Incepi din mijloc, unde sunt prinse amandoua cu 2 suruburi usor vizibile. Trebuie scoasa si rozeta din care reglezi spatarul, aici e necesara multa atentie sa nu rupi una din cele 3 cleme de fixare. Ca sa separi partea de sezut de restul scaunului,mai trebuie desfacute niste mufe electrice, destul de usor. Tapiteria e prinsa relativ simplu, prin intoarcere la 180 de grade si bagare intrun canal de jur imprejurul sezutului. Demontarea se incepe din partea din spate, apoi continui cu restul. Pe mijloc, tapiteria e prinsa cu ajutorul a 2 sarme de arc (pe directia stanga-dreapta) agatate de alte 2 sarme care merg fata-spate prin burete. Apoi tapiteria e eliberata complet. Rezistenta ai s-o vezi imediat, fiind lipita de burete. De obicei, zona unde e intrerupta de vede destul de repede, materialul textil in care e bagata rezistenta fiind mai innegrit. Se reface continuitatea cum stie fiecare, dar cu mare grija - o conexiune proasta poate duce la intreruperea ei din nou sau la arderea sau gaurirea tapiteriei. Mai este un caz in care se opreste functionarea rezistentei. Chiar sub locul unde stai cu ...stii tu ce...se afla un termostat (termistor). Se mai intampla ca firele lui sa se intrerupa in locul in care trec pe sub sarma transversala din spate. La fel, se verifica continuitatea traseului si se reface daca e nevoie. Apoi faci invers pasii de mai sus si verifici daca functioneaza. Se poate verifica continuitatea traseului si cu scaunul demontat, cu ajutorul unui aparat de masura. Fiecare rezistenta(spatar+sezut) au in jur de 2 ohmi fiecare(parca). Termistorul are in jur de 8-9 kiloohmi la 20 de grade.

Costuri - reprezentanta
  • sezut: 350 RON, Spatar, vreo 300 RON
  • manopera: 250 RON

andistirbu

07 Sep 2013, 18:52

am si eu aceasi problema, la sofer dar in niciun caz nu costa atat... dak e 350 doar pt sezut si 250 manopera mai bine bag un radiator in masina. o s`o repar la un electrician bun din Craiova si o sa te anunt cat m-a costat. O sa fie sub 50 lei cu sigurantza, daca e o sigurantza arsa...
Seat Leon 1M AZD

ex. VW Golf III 1,4 Benzin+GPL

dany19940
Moderator

07 Sep 2013, 19:43

N-ai inteles: alea sunt preturile la reprezentanta sa pui element nou in loc sa repari rezistenta intrerupta. Cu cat o repara fiecare electrician...asta e alta poveste. Si nu ai sigurante pe fiecare scaun in parte.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...