Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Aragorn
Subiect Autor

Manual utilizare

04 Noi 2008, 21:25

salutare,
eu am achizitionat Leonul meu din Germania, deoarece nu stiu o boaba de germana, manualul care-l am, este aproape de pomana.
ma intereseaza cum sa setez senzorul pt presiunea din roti in prima faza,dar cred ca n-ar strica sa am un manual la indemana, de aceea va intreb : exista printre voi cineva care are un manual de utilizare ( in format electronic ) pt Leon 1P (an 2006) ?

cry_wum

Re: Manual utilizare

04 Noi 2008, 21:26

Aragorn scrie:
salutare,
eu am achizitionat Leonul meu din Germania, deoarece nu stiu o boaba de germana, manualul care-l am, este aproape de pomana.
ma intereseaza cum sa setez senzorul pt presiunea din roti in prima faza,dar cred ca n-ar strica sa am un manual la indemana, de aceea va intreb : exista printre voi cineva care are un manual de utilizare ( in format electronic ) pt Leon 1P (an 2006) ?

senzorul il setezi prin apasarea lunga a butonului de pe consola din dreapta. il tii apasat cateva secunde si memoreaza parametrii actuali ai presiunii din rotile tale..
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine

Testosul

04 Noi 2008, 21:28

Daca o sa dai un Search pe forum o sa vezi ca s-a mai discutat despre senzrul de presiune roti...umfli rotile, dupa care apesi si tii apasat pentru 2-3 secunde (pina se aude un semnal auditiv) butonul care se afla pe consola entrala aaturi de cel de ESP/TCS...si gata, e setat; aceasta operatiune trebuie repetata ori de cate ori umfli rotile.
Dar cel mai bine este ca pe viitor inainte de a posta sa folosesti Search-ul.

BALTAZAR2003
Moderator

04 Noi 2008, 21:33

Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Aragorn
Subiect Autor

04 Noi 2008, 22:29

multumesc pt informatii.
sincer sa fiu am tot citit forumul ( ce-i drept , n-am folosit functia de search,asta este greseala mea, o recunosc) si n-am vazut pe niciaieri un topic pt acest subiect.
dar ideea principala era ca imi trebuie un manual in limba romana daca se gaseste pe undeva.

BALTAZAR2003
Moderator

04 Noi 2008, 22:35

Parerea mea ca daca opresti langa cineva cu un leon ca al tau si il rogi sa te lase sa citesti din manual, sigur nu te refuza.
:D
Imagine

razmih

05 Noi 2008, 09:17

Nu cred ca exista varianta electronica a manualului. Asta doar daca nu l-a scanat cineva.

BALTAZAR2003
Moderator

05 Noi 2008, 11:10

Daca ofera cineva un manual in romana eu il scanez. :D
Imagine

Bamse
Moderator

05 Noi 2008, 11:20

pt leon 1p, ma ofer eu oricand, ca nuam rabdare sa il scanez.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

Cosmin
Admin

05 Noi 2008, 21:06

E pe net pt Altea, poti linistit sa-l citesti, functiile sunt identice. daca nu-l gasesti, da-mi mail la cosmic_blue909@yahoo.com si ti-l trimit eu
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

adrian balea

caut manual de utilizare

14 Ian 2009, 20:54

salutare tuturor.. :) am si eu o mica rugaminte..poate cineva sa-mi trimita un manual de utilizare pentru leon 1.9tdi din 2001 sau sa-mi dea un indiciu de unde-l fac rost, am cautat mult si nu am gasit...

marian_iam
V.I.P.

Re: caut manual de utilizare

14 Ian 2009, 21:08

inseamna ca nu ai dat o cautare!
folositi fratilor functia de cautare!!!
descoperiti multe chestii folositoare!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

forbs

23 Mar 2009, 10:41

Caut si eu Manualul de Service pentru Leon 1P, poate cineva sa ma ajute? in format electronic.........
La un moment dat am cautat pentru un coleg manualul pentru o Fabia si l-am gasit pe net, insa pentru Leon, google nu mi-a dat nimic.
Thx.

P.S.
Am vazut ca exista un topic de Manual Service, fara solutii, insa eu mai incerc.

Cosmin
Admin

23 Mar 2009, 17:37

Notiunea de "manual de service" e destul de ambiguua. O sa incerc mai jos sa detaliez.
Daca te referi la "manual service" si te gandesti la cartea aia unde scrie cum sa demontezi masina, cum merg firele electrice etc, nu gasesti asa ceva pe forum.
Daca "manual service" = manual de utilizare, adica cartea aia in care ti se explica modul in care se deschide geamul si cum sa faci ca aerul din instalatia de climatizare sa sufle la picioare, citeste cateva posturi mai sus.
Daca "manual service" = cartea aia in care ti se noteaza reviziile si chestile schimbate pe la masina, iar nu gasesti asa ceva pe aici.
Mi-a scapat ceva? :)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

crysu
the yellow one

23 Mar 2009, 22:21

ghita_celofan scrie:
Notiunea de "manual de service" e destul de ambiguua. O sa incerc mai jos sa detaliez.
Daca te referi la "manual service" si te gandesti la cartea aia unde scrie cum sa demontezi masina, cum merg firele electrice etc, nu gasesti asa ceva pe forum.
Daca "manual service" = manual de utilizare, adica cartea aia in care ti se explica modul in care se deschide geamul si cum sa faci ca aerul din instalatia de climatizare sa sufle la picioare, citeste cateva posturi mai sus.
Daca "manual service" = cartea aia in care ti se noteaza reviziile si chestile schimbate pe la masina, iar nu gasesti asa ceva pe aici.
Mi-a scapat ceva? :)

Cred ca prima varianta este cea cautata... ultimele 2 cred ca 90% de posesori de Seat le au ...
Cea in care sunt explicate cum se "demonteaza masina" ma intereseaza si pe mine
Imagine
Actual: Seat Leon 1P 1.6
Poate vreodata: Altea 4 Freetrack