Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Katizu
Subiect Autor

ulei in vasul de expansiune

30 Aug 2013, 23:49

Salut.Mi-am luat un leon 1,6 16V mentinez ca e prima masina,dupa vreo 2 luni de cand am luat-o mi s-a aprins martoru de la apa, cand m-am uitat in vas era plin de ulei. m-am dus cu ea la un mecanic si am last-o la el, dupa 2 zile imi zice ca e racitoru de ulei de vina si trebuie sa-l schimb, zis si facut l-am luat nou nout 950 lei (original),dupa ce am montat pisea am luat masina am mai facut cu ea in jur de 1000km si iar mi s-a aprins martoru.M-am dus cu ea inapoi la mecanic si am lasat masina acolo dupa care imi zice ca trebuie sa duca chiuloasa la rectificat.mi-a rectificat-o am schimbat si garnitura de chiuloasa si mi-a zis ca nu o sa mai am probleme cu ea dar trebuie sa mai ma duc sa ma schimbe antigelu de cateva ori ca sa scoata tot uleiu din radiator. am luat masina si dupa vreo 2000 km iar mi s-a aprins martoru de la apa si acum si martoru de la ulei. Cred ca baga in continuare ulei in antigel, care sa mai fie problema?

Imi poate oferi cineva informatii despre cum as putea sa rezolv problema?
Multumesc anticipat!

bgd_b92
Bogdan

Re: ulei in vasul de expansiune

31 Aug 2013, 07:50

99% e ciupita chiuloasa sau fisurata...mai bine schimbai mecanicul de prima oara..dute inapoi la el si lasai masina sa tio faca...doar ai platit destul pt greselile lui, nu?

BALTAZAR2003
Moderator

31 Aug 2013, 07:58

Poate sa fie blocul fisurat si in cazul asta mai ieftin este sa cumpere un motor functional de la dezmembrari.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

HUNTER
HUNTER

31 Aug 2013, 08:46

daca ti-a rectificat chiulasa, si tot iti baga ulei in instalatia de racire, cred ca e ce spune Baltazar, e blocul fisurat...de obicei garnitura se duce, si baga ulei, si cu schimbarea ei se rezolva treaba, dar daca asta a fost schimbata si rectificarea facuta, deja e grava problema.
si mecanicul, a cam luat-o pe bajbaite, trebuia masurata compresia si apoi luata prin eliminare problema.
cred ca varianta cea mai buna e a lui Baltazar, pt ca ajungi sa bagi bani in motor, mai multi decat ai da pe un motor sh dar bun.

Katizu
Subiect Autor

31 Aug 2013, 09:18

O sa ma duc din nou cu ea la mecanic sa vedem ce mai zice,sper sa ma se para mie ca mai baga ulei ( nu le am cu mecanica)si mecanicu eu zic ca e cel mai bun din judet de la mine multi vin la el si pleaca multumiti.Cam la cati bani e un motor sh?

bgd_b92
Bogdan

31 Aug 2013, 09:22

Depinde...eu zic 600-700 euro

HUNTER
HUNTER

31 Aug 2013, 09:22

in mod normal, daca ti-a umblat in motor, trebuia sa iti spele toata instalatia de racire, nu sa spuna sa schimbi des antigelul pana se curata instalatia de rezidurile de ulei ramase...ma cam indoiesc de priceperea mecanicului...sau poate e priceput, dar cam delasator, tipic romanesc ( cu mici exceptii)
un motor sh, cred ca il gasesti cam la 400-500 E.

Katizu
Subiect Autor

31 Aug 2013, 10:21

Mutumesc pentru sugesti,o sa revin cu o postare dupa ce gasesc o rezolvare.

bgd_b92
Bogdan

31 Aug 2013, 10:26

Ok, intre timp fa-i si o prezentare pe forum in sectiunea Leonul tau 1M :hi eu sper doar sa-ti fi ramas mizerie pe instalatie...urmaresteo mai intai

Undertacher

31 Aug 2013, 18:45

Doamne fereste,dar in secolul asta exista solutii pe care le bagi pe sistemul de racire si iti curata tot.Si cum sa te puna sa schimbi antigelul in mijlocul verii ,nu e mai ieftin cu apa distilata ,doar, pana se curata?
Asigurate ca este bine montat racitorul de ulei si mai ales ca ti la schimbat .Apoi asigurate ca instalatia este curatata de ulei.Daca tot iti apare ulei ,din pacate varianta lui Baltazar este cea mai plauzibila.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

naenero

31 Aug 2013, 22:43

in primul rand asigura te ca pleaca uleiul cu adevarat in antigel si dupa aceea cauta solutii....

pe scurt urmareste nivelul uleiului in baie ( ar trebui sa scada )

ce spuneti voi cu spalat instalatia alea sunt basme .....never ever nu ai cum sa scoti tot lichidul de racire dintr o instalatie iar zemurile de spalat alea sunt degeaba ....
ce a spus nenea mecanicul acolo mi se pare de bun simt -personal as fi inlocuit si vasul de expansiune mizeria aia de acolo e aproape imposibil de scos
varianta cea mai trista ar fi un bloc sau o chiulasa fisurata -sunt foarte rare cazurile astea
seat leon alias blonda cracanata
land rover discovery = toroapa
ex bmw 320 rechin 2 buc
ex dacia solenza 1.4mpi
ex renault scenic rx 4 privilege 1.9 dci 4x4
ex kawasaki zx 6r ninja 600 cmc 120+ hp
ex vw golf 3 cl 1.6
ex land rover discovery 2.5 tdi

BALTAZAR2003
Moderator

31 Aug 2013, 22:56

In vasul de expansiune poate sa ajunga ulei ori sa condenseze gaze de esapament, caz in care se va depune ceva ce seamana cu uleiul pe peretii vasului.
Dupa planarea chiulasei si schimbarea garniturii cu una noua, strangerea corecta ca ordine si cupluri nu ar trebui sa mai fie probleme.
Instalatia de racire se poate spala, exista solutii care sunt bune si care dizolva si depunerile de pe circuit.
Este posibil sa fi nimerit o garnitura proasta.
Cu ceva ani in urma la fiatul unui amic, nu am reusit sa rezolvam problema garniturii de chiulasa decat dupa ce am manufacturat o garnitura din cupru, tot ce am gasit la vremea respectiva pe piata nu a mers.
si dupa ce desfaci un motor de 3-4 ori te ia disperarea, cat de pasionat ai fi...
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

florin fr

02 Sep 2013, 16:59

in cazul acesta este blocul motor fisurat,nici vorba de garnitura de gihiuloasa ....

naenero

02 Sep 2013, 20:16

florin fr scrie:
in cazul acesta este blocul motor fisurat,nici vorba de garnitura de gihiuloasa ....

poti sa argumentezi te rog?
seat leon alias blonda cracanata
land rover discovery = toroapa
ex bmw 320 rechin 2 buc
ex dacia solenza 1.4mpi
ex renault scenic rx 4 privilege 1.9 dci 4x4
ex kawasaki zx 6r ninja 600 cmc 120+ hp
ex vw golf 3 cl 1.6
ex land rover discovery 2.5 tdi

Katizu
Subiect Autor

07 Sep 2013, 21:17

Uhh am scapat nu era blocu motor,se pare ca nu mai baga ulei, m-am speriasem cand mi s-a aprins martoru de la ulei ,dar l-am schimbat ca se stricase(100lei cu tot cu manopera) iar uleiu din vas era de la vechea problema, nici acum nu am reusit sa scot tot uleiu din vas mai e foarte putin da nu mai conteaza problema e rezolvata.
Multumesc tuturor care au raspuns la acest topic!