Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ovi_ice

Re: Despre optionale

17 Sep 2013, 15:38

Cosmin, multumim pt explicatii. La Octavia de exemplu scaunele incalzite sunt 200 euro ca optiune. Deci nu te obliga sa iei un pachet (scump) cu niste chestii pe care nu le folosesti sau nu le consideri utile.

In alta ordine de idei, cam pe cand vin noile optiuni la noi (pilotul automat adaptiv si DCC-ul) ? Si despre 1.8 TSi MT pt Leon ce se mai aude ? (pe octavia se poate ale ge aceasta motorizare)

ovi_ice

30 Dec 2013, 15:45

Umbla la un moment dat pe aici o vorba cum ca in noiembrie apare la noi ST-ul, iar impreuna cu el, noi optionale pt toata gama Leon. Din pacate acus se termina anul si nici vorba de vreo schimbare in configuratorul Seat Romania :|

In schimb, toate noutatile sunt deja disponibile pe seat.es, iar in mare sunt urmatoarele (pun si pretul din Spania, pur orientativ, la noi sigur vor costa mai mult):

- Pilot automat adaptiv + Front Assist: 393 €
- FR dynamic pack (DCC + progressive steering): 682 €
- Storage pack (cotiera centrala spate + sertar sub scaunul pasagerului + plase laterale portbagaj): 68 €
- Front Assist (separat, fara ACC): 260 €

Exista si pachetul iTech la pretul de 589€, disponibil doar pe Style. Pachet destul de ok, doar ca vine cu niste jante cam uratele (16" Design titanium, model fix ca cel de pana acum). Tot cu lansarea acestui pachet a fost introdusa o noua culoare, Azul Tossa, un albastru deschis interesant, insa putin cam girly, parerea mea. Culoarea se poate lua doar cu echiparea iTech, dar culmea, nu este inclusa in acel pachet, trebuie platita suplimentar. Cam urat, cine doreste un Style + iTech se cam uita la fiecare banut si e penal sa dai pe vopsea aproape cat pe pachetul de optiuni. Imi place totusi ca se ofera un discount de 250€ la achizitionarea Navi cu pachetul iTech, ajungand sa dai la ei (in Spania) 400€ pe Navi, un pret rezonabil.

O alta noutate in configuratorul lor sunt un set de jante noi disponibile pt Style, de 17", sub denumire de Dynamic Multi, care mie imi seamana a Borbet BS5.

Or mai fi si alte modificari/noutati, dar eu doar atat am reusit sa observ. Brosura o puteti gasi aici: http://www.seat.es/content/medialib/sea ... e/le-n.pdf

Va doresc Sarbatori Fericite si sa aduca noul an toate aceste "bunatati" pt Leon si in Romania :tongue

LEDIT: revin si cu poze pe noua culoare http://www.seatfansclub.com/2013/10/esp ... -leon.html. Jantele pe care le vedeti acolo nu sunt cele din pachetul iTech (ar fi prea frumos sa fie asa), cele din poze sunt cele noi de 17" (Dynamic Multi), dar pe gri titanium.

Schumi

11 Ian 2014, 10:11

Anul nou a adus aceste optionale si la noi pentru Leon, din pacate cu preturi ceva mai mari, dupa cum urmeaza:

- Pilot automat adaptiv + Front Assist: 535 €
- FR dynamic pack (DCC + progressive steering): 732 €
- Front Assist (separat, fara ACC): 279 €
- Pachet ITECH: 917 €
ex SEAT LEON 1.9 TDI 110 CP - BZ 86 LUK

gamer555
ClubSEAT Admin

11 Ian 2014, 12:06

eu zic ca preturile pentru optionalele listate de tine sunt foarte bune, sunt un pic mai mici ca in germania. cumva nu au TVA inclus ?
restul optinalelor erau toate mai scumpe decat in germania, lucru oarecum logic avand in vedere diferenta mare la pretul de baza al masinii, mult mai mic in romania.

Schumi

11 Ian 2014, 12:15

Preturile includ TVA si intr-adevar, nu sunt rele. Eu ma refeream la faptul ca sunt mai mari fata de cele postate de Ovi.
ex SEAT LEON 1.9 TDI 110 CP - BZ 86 LUK