Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

clinca
Subiect Autor

EPC si Poluare aprins in bord

27 Aug 2013, 16:29

Salutare,

Imi puteti spune va rog ce anume inseamna cele doua becuri aprinse in bord? As prefera sa aud asta de la cei care au avut problema asta.

De dimineata cand am plecat la munca nu s-a aprins nimic insa cand m-am intors erau aprinse. Mi s-a mai intamplat asta acum cateva saptamani dupa care s-au stins de la sine.

Ce ar putea fi?

Merci frumos
Imagine
Leon Stella 1M 1.6 16V 105CP AUS 2001
"Best hot hatchback of all time" The British magazine Autocar 2010

bgd_b92
Bogdan

Re: EPC si Poluare aprins in bord

27 Aug 2013, 17:16

Epc se aprinde daca ai becurile de la frana arse sau probleme cu switchul de la frana...sper sa nu ma insel. Iar celalalt te avertizeaza ca ai probleme cu noxele. Aici pot interveni mai multe..cred ca cel mai bine pui testeru dar mai asteapta si parerile altor colegi

Bogdan_wtb

27 Aug 2013, 23:20

Dar ia zi îţi galopeaza relantiul ? Adică dacă îţi creşte si îţi scade turtită acului de la termometru la relanti . Dacă da trebuie sa îţi curaţi carpetă de acceleraţie si scapi de problema cu becul de la epc . În momentul în care mergi subturat si si îţi galopeaza relantiul se aprinde în bord martorul de la epc
Ex-Leon 2002 1,6 16v 105cp[/size][/b]
viewtopic.php?f=134&t=4979
Opel Vectra C Y22DTR
Seat Ibiza 1.4 16v

OvidiuNicoara

28 Aug 2013, 07:16

Check Enginge e de la sonda lamba , am patit eu acum cateva zile , a trebuit sa o schimb :( sau in cel mai bun caz nu ii place benzina ....
viewtopic.php?f=134&t=14688 - My Car :glasses

Seat Leon - 1.6 16V - 77Kw - 2002
EX : Daewoo Matiz - 2005 .

Cosmin
Admin

29 Aug 2013, 09:48

bgd_b92 scrie:
Epc se aprinde daca ai becurile de la frana arse sau probleme cu switchul de la frana...sper sa nu ma insel.

Te inseli.

Va rog evitati sa faceti afirmatii de care nu sunteti siguri si evitati sa intrati in conversatii despre lucruri care va depasesc. Nu e nici o rusine, nimeni nu s-a nascut invatat, insa nu e ok sa postati chestii din auzite, spuse de un amic la betie etc..

Nu intru nici eu in detalii tehnice referitor la Electronic Accelerator Pedal Control, o sa postez doar un print screen din manualul de utilizare, care spune cam tot ce e de spus despre EPC. Manualul de utilizare e o carticica unde gasiti toate informatiile de baza de care aveti nevoie despre masina si va recomand sa o cititi.

Imagine
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

OvidiuNicoara

29 Aug 2013, 09:53

Cosmin ai dreptate dar si Bogdan are umpic de dreptate , mi-e mi s-a aprins EPC-ul si la testul pe calculator a zis asa : "Switch Brake Engine Fault". Deci am schimbat sw-ul de la pedala de frana si a fost ok .

Cosmin scrie:
bgd_b92 scrie:
Epc se aprinde daca ai becurile de la frana arse sau probleme cu switchul de la frana...sper sa nu ma insel.

Te inseli.

Va rog evitati sa faceti afirmatii de care nu sunteti siguri si evitati sa intrati in conversatii despre lucruri care va depasesc. Nu e nici o rusine, nimeni nu s-a nascut invatat, insa nu e ok sa postati chestii din auzite, spuse de un amic la betie etc..

Nu intru nici eu in detalii tehnice referitor la Electronic Accelerator Pedal Control, o sa postez doar un print screen din manualul de utilizare, care spune cam tot ce e de spus despre EPC. Manualul de utilizare e o carticica unde gasiti toate informatiile de baza de care aveti nevoie despre masina si va recomand sa o cititi.

Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

29 Aug 2013, 11:16

nu a formulat cum trebuie. daca a ghicit cauza nu inseamna ca era si singura varianta posibila.
OvidiuNicoara scrie:
Check Enginge e de la sonda lamba , am patit eu acum cateva zile , a trebuit sa o schimb :( sau in cel mai bun caz nu ii place benzina ....

nu e corect sa spui ca martorul "check engine" se aprinde doar de la noxe sau probleme cu sonda lambda. exista multe mii de coduri de eroare diferite care pot "aprinde" martorul... si da, e o chestie comuna la motoarele astea vechi ca sa apara problemele la sonda lambda, dar NU AI DE UNDE SA STII pana nu faci un scan.

martorul de Check Engine inseamna doar: FA UN SCAN, si atat. concluziile se trag dupa ce vezi codurile exacte si te apuci de verificat posibilele cauze listate pentru codul respectiv. de aia ajungem toti sa injuram mecanicii, pentru ca se lucreaza la ghici si "las ca stiu eu"... si uite asa se schimba piese degeaba, si apoi ne manifestam nemultumirea ca am fost tepuiti !

bgd_b92
Bogdan

29 Aug 2013, 11:18

Cosmine, nu stiu cu ce am gresit in afirmatia mea...treaba cu martorul EPC care se aprinde cand sunt becurile arse pe frana sau switch`ul cu probleme e recunoscuta si la polo ; si nu cred ca era ceva asa grav sa verifice becurile..poate scapa doar cu atat...dovada cum spune si colegul ovidiu ca el a patit-o...iar la treaba cu noxele, nu are rost sa intru in detalii ; i-am recomandat sa puna testeru sa vada exact ; dar inainte de asta sa verifice daca are becurile arse...
Si nu am de unde sa ascult spusele unor mecanici beti sau oameni cu dacii pentru ca nu intru in contact cu asa ceva; dar daca va deranjeaza posturile mele promit sa ma abtin de la a mai posta in problemele tehnice :hi

Cosmin
Admin

29 Aug 2013, 12:03

Ai inteles total gresit si vad ca esti si ofensat de postul meu. Ar trebui sa ai o atitudine de om matur, nu suntem la gardinita. Nu deranjeaza pe nimeni posturile tale (pe mine cel putin), iar faptul ca vrei sa "iti iei jucariile si sa pleci" il consider deplasat.

Insa la intrebarile de genul "mi s-a aprins un bec in bord, care e cauza" (stupide prin natura lor, pt. exista un miliard de posibile cauze), sursa cea mai apropiata de investigatie ar trebui sa fie manualul de utilizare, apoi diagnoza.

Eu stiu ca ai fost bine intentionat (urmaresc postarile tale si din alte topicuri) si ca ai vrut sa ajuti, DAR imi mentin afirmatia.

Eu cred ca nu ar trebui emise pareri sau informatii cu caracter prezumtiv la probleme aparute in urma unei multitudini de factori (cum e aprinderea martorului EPC). Si asta in ideea ajutorului oferit catre initiatorul intrebarilor..
Imagine

bgd_b92
Bogdan

29 Aug 2013, 12:27

nu vreau deloc sa-mi iau jucariile si sa plec :yh spun doar ca daca nu e ok ce postez ma abtin de la cele tehnice ( fara niciun repros sau desconsideratie la adresa ta)..si da, nu incercam decat sa-l ajut pe om, ca daca le stiam pe toate ma apucam sa profesez si nu deschideam gura decat contra cost :tongue asta i-am si spus in cele din urma, sa faca diagnoza :hi

Cosmin
Admin

29 Aug 2013, 12:40

Ok atunci, bine ca s-a lamurit! :hi

Dau o bere rece la intalnirea anuala din septembrie! :cheers
Imagine

bgd_b92
Bogdan

29 Aug 2013, 12:48

Nu pot sa ajung..am altele pe cap :(

clinca
Subiect Autor

29 Aug 2013, 22:17

Multumesc de raspunsuri, acum au disparut nu mai apar, lucru ce s-a intamplat si in trecut acum fiind a treia oara.

Ce pot sa spun este ca da, uneori conduc subturat in viteza a 4-a mai mult in Bucuresti dar si ca o turez cam tare cand plec de pe loc.

La relanti sta acul nemiscat parca pana intr-o 1000 de turatii, undeva la 600-700 (nu mai tin minte exact) idee este ca nu are fluctuatii.

Cum spunea in prezentarea masinii nu am pus-o pe tester pana cum pentru ca stiu ca sunt foarte scumpe si am zis daca tot merge sa nu ma complic momentan. Probabil ca intr-o zi am sa pun si pe tester ptr diagnoza pentru a sti ce anume trebuie sa mai schimb la ea.
Leon Stella 1M 1.6 16V 105CP AUS 2001
"Best hot hatchback of all time" The British magazine Autocar 2010

al bundy

29 Aug 2013, 23:07

HAi ca 50 lei nu e asa scump pentru o diagnoza....

OvidiuNicoara

30 Aug 2013, 07:09

Problema ciudata ce am avuto si eu cu check engine , mi se aprindea si stingea , pe tester am puso de 2 ori si nu a dat nici o eroare , abea a 3 a tura mi-a dat eroarea cu sonda lamba :) . De aceea eu ma gandeam ca e de la benzina , ca nu ii place benzina , deaia se aprinde si se stinge . Dar cand am mers a 3 a tura sa puna testerul pe ea am observat si consumu mare de benzina si incepeam sa injur pe drum ca stiam ca e scumpa , ma rugam sa nu fie aia problema :yh