Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Cosmin
Admin
Subiect Autor

Vand antena shark fin

21 Aug 2013, 15:46

Vand o bucata antena tip shark fin, cu conector tip RAKU 2 (w). Se potriveste la Leon / Toledo 1M, Golf 1J, cred ca si la Altea 5P si Leon 1P cu an de fabricatie pana in 2007 (verificati inainte exact ce conector aveti pe masina).

Am cumparat-o pt. cineva cu Leon 1M care nu a mai venit pt. montaj. Antena NU e originala, nu am desfacut-o sa vad exact ce piese are in ea. Nu stiu sa spun nimic despre calitatea receptiei radio in afara de faptul ca am probat-o pe masina mea si receptia radio a fost ok.

Am platit 110 lei (cu tot cu transport prin posta) si o vand pt. 80 de lei (transport prin posta inclus).

Asa arata:

ImaginexImagine

Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Geo_DMG

Re: Vand antena shark fin

21 Aug 2013, 21:07

poate pare o intrebare prosteasca, dar cum pot verifica ce tip de mufa am? mi-ar fi de mare folos modelul acesta :D
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603

Cosmin
Admin
Subiect Autor

22 Aug 2013, 08:24

Cel mai simplu e sa desfaci clemele de la capitonajul plafonului si te uiți.

Deschizi hayonul, scoți capitonajul plafonului de sub cheder si cu un trim tool sau cu mana tragi în jos. Capitonajul o sa coboare vrea 10 cm. Conectorul antenei e prins pe o clema, verifici de care e si asta e tot.

Ieri am.desfacut un Leon din 2009 si avea conector din asta. As presupune ca la Seat inainte de fl nu s-au pus fakra, doar raku 2
Imagine

Geo_DMG

14 Sep 2013, 19:07

Salut Cosmin!

Am verificat si am conector raku, dar ma uitam ca din antena mea pleaca 2 fire. Unul este cel care are conector raku (din plastic negru) si inca unul care e legat tot la ceva asemanator cu conector raku, dar e din plastic alb.

Daca ma poti "lumina", ti-as ramane dator si te-as scapa si de antena :tongue
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603

Cosmin
Admin
Subiect Autor

16 Sep 2013, 08:05

Ai si navi pe masina? Poti sa imi faci o poza cu antena (partea exterioara)?
Nu stiu exact ce model ai, insa e posbil ca partea alba sa fie doar elementul de fixare. Era cumva cu niste spirale in capat, iar cablul trecea prin ele? Mi-e greu sa dau un verdict exact fara sa vad.

As mai vrea sa mentionez ca mi-a mai dat un mesaj un coleg de forum (cred ca inainte sa postezi tu - insa o sa verific) care e destul de hotarat sa ia antena. Ca sa nu fie cu discutii, o sa merific exact care ati postat primul.

In alta ordine de idei, vreau sa adaug un aspect pe care l-am observat doar aseara.. Piulita care strange surubul de prindere e putin indoita si merge cam greu. Nu am fortat, am desfacut doar doua ture (eu am facut proba fara sa fixez antena pe plafon). Din motivul asta mai scad 15 lei din pret. Asadar pret redus la 65 de lei.
Imagine