Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

gabriel-v
Subiect Autor

Need HELP! Problema faruri.

20 Aug 2013, 22:05

Cunoaste cineva o persoana in domeniu ce imi poate schimba si mie ledurile moarte de la farurile acestea?

Eventual daca s-ar putea inlocuirea ledurilor cu unele mai puternice...
Preferabil ar fi o persoana din Bucuresti sau din apropiere.

Multumesc.
Imagine

Imagine

lokittofr

Re: Need HELP! Problema faruri.

20 Aug 2013, 22:46

Salutare,prima poza ai "furato" din alt post,e facuta pe masina me :yah a,acele faruri mai poarta si denumirea de AKS firma producatoare,din cate am citit e super greu sa schimbi respectivele led-uri dar nu imposibil deoarece farurile vin capsate si trebuie deslipite si posterior "sudate"cu plastic ca sa nu ai probleme mai tarziu cu apa la spalatorie si aburire..etc,o sa ma interesez pe la colegi de aici din spania ca sunt multi care s-au confruntat cu asemenea probleme la aceleasi faruri,din cate am inteles de la un coleg l-a costat cam in jur de 50€ reparatia,sper ca in romania sa gasesti mai ieftin si in special cineva care sa le capseze bine. :cheers succes.
Diferentele dintre un copil si un adult sunt jucariile si preturile lor.!!
No Turbo ..no party!!!!Imagine

gabriel-v
Subiect Autor

20 Aug 2013, 23:00

multumesc pentru efortul depus.
important pentru mine ar fi sa gasesc pe cineva care ar sti sa le schimbe.. si..m-ar interesa daca s-ar putea..montarea unor leduri mai puternice(sa lumineze ca niste DRL-uri)....la farurile mele sunt ceva leduri arse.. si nu prea dau asa de bine :(

lokittofr

20 Aug 2013, 23:16

DRL-urile originale cum ar fi de la audi sau cele care vin de serie la mercedes care dintre cele mai bune marci comerciale sunt Hella si Philips din cate am inteles au potentiometru,aparte ca sunt plasate intr-un tip de galerii cu oglinzi si lupe care ajuta ca led-ul sa fie mai vizibil si mai exploatat,cred ca cele mai mari led-uri posibile care se pot pune sunt cele 5050 dar nu iti garanteaza nimeni ca se vor observa mai puternice ca cele care le ai instalate,apropo am terminat de citit ca schimbul de led-uri la acele faruri se face prin incalzirea farurilor pentru a dezmembra lupa ca sa poti ajunge la led-uri sa le scoti si sa le sudezi/inlocuiesti pe cele vechi. :glasses
Diferentele dintre un copil si un adult sunt jucariile si preturile lor.!!
No Turbo ..no party!!!!Imagine

gabriel-v
Subiect Autor

20 Aug 2013, 23:38

lokittofr scrie:
DRL-urile originale cum ar fi de la audi sau cele care vin de serie la mercedes care dintre cele mai bune marci comerciale sunt Hella si Philips din cate am inteles au potentiometru,aparte ca sunt plasate intr-un tip de galerii cu oglinzi si lupe care ajuta ca led-ul sa fie mai vizibil si mai exploatat,cred ca cele mai mari led-uri posibile care se pot pune sunt cele 5050 dar nu iti garanteaza nimeni ca se vor observa mai puternice ca cele care le ai instalate,apropo am terminat de citit ca schimbul de led-uri la acele faruri se face prin incalzirea farurilor pentru a dezmembra lupa ca sa poti ajunge la led-uri sa le scoti si sa le sudezi/inlocuiesti pe cele vechi. :glasses

te-ai uitat si tu la linku de pe utube? ca mai adineauri am vazut un tip pe utube.. de incalzea cu feonu farurile... ca sa demonteze plasticul transparent..si.. apoi incingea la loc ....

agoox

21 Aug 2013, 08:55

Salut,
am demontat cu un prieten un far asemanator pe o Bora de cateva ori.
Farurile nu aratu identic cu ce ai tu deci este posibil sa nu fie acelasi lucru.
Oricum daca schimbi ledurile este de preferat sa pui ceva calitativ, noi prima data am pus niste chinezarii, care nu au tinut nici jumatate de an. Si mai ales sa fii foarte atent la polaritatea ledului. Ledurile alea chinezesti aveau polaritatea inversa si a trebuit sa le demonteze dupa ce le-a pus prima data.
Cat despre lipire, nu am folosit nimic termic. Am folosit un silicon din comert, din ala pentru constructii ceva de genul:

Imagine

De preferat incolor sau negru. Umpli bine canalul de pe carcasa farului si dupa aia lipesti sticla, si-a facut foarte bine treaba, nu a fost aburit niciodata farul.
Manopera nu-i asa complicata dar iti ia ceva timp.
Leon 1M, 1.6 16v, AUS