Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

sosorsg
Subiect Autor

PROBLEME AFISAJ NR KILOMETRII SI CEAS IN BORD 1M

15 Aug 2013, 14:24

am si eu o problema in board la Seatul meu Leon 1 M din 2003.
Mi-am schimbat becurile de pozitie smd (am pus tot smd-uri) ptr ca mi s-au ars.In urma aceste interventii nu imi mai afiseaza nimic(doar se aprinde lumina) in bord pe cele 2 display-uri(cel din interiorul turometrului -nu imi afiseaza ora,consumul,etc. ,si pe cel din interiorul kilometrajului -nu imi mai afiseaza cifrele numarului de kilometrii parcursi), iim rest totul se aprinde si functioneaza normal.
ma poate ajuta cineva cu un sfat si un electonist bun in SIBIU care sa imi poata rezolva problema .
Am fost la multe service-uri in Sibiu dar au zis ca nu se baga la asa ceva.
Multumesc. :hi

nmihai67
Michel-Angelo

Re: PROBLEME AFISAJ NR KILOMETRII SI CEAS IN BORD 1M

15 Aug 2013, 16:51

Sigurantele, diagnoza vagcom, mufele din ceasuri, etc
Mai intai cauta ceva simplu, acum becurile de pozitie functioneaza?
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

dany19940
Moderator

15 Aug 2013, 19:02

Dar de unde sti ca-i bordul de vina de iti trebuie electronist? Ce treaba are bordul cu becurile de pozitie? Verifica si tu sigurantele mai intai.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

sosorsg
Subiect Autor

17 Aug 2013, 18:45

becurile de pozitie functioneaza perfect.Ma gandesc sa nu fie vreo coincidenta si sa mi se fi ars ceva la bord tot in acel moment cand am schimbat becurile.
Am fost la un electrician ce lucreaza la reprezentanta opel si mi-a spus ca nu se baga si ca el crede ca ar fi ars vreo componenta in bord ce are legatura cu acele ceasuri(tranzistor ).
Sigurante nu stiu care sa le verifica ptr ca restul bordului functioneaza perfect,doar acele display-uri se aprind dar nu afiseaza nimic.
Am ajuns la concluzia ca in Sibiu si cred ca in Romania nu avem oamenii bine pregatiti care stiu sa rezolve o probleme electrica (daca este electrica ) la o masina.
Am fost la service-uri mari care au zis ca e prea complicat si nu se baga.
Am tot cautat pe net dar nu am gasit nici o persoana care sa se fi lovit de asa ceva.

dany19940
Moderator

17 Aug 2013, 21:25

Ia legatura cu Cosmin, tot in Sibiu este, te descurca el. Mai stiam pe cineva in Sibiu, dar nu-mi aduc aminte numele lui acum: Alin...Giusca parca. Imposibil sa nu te rezolve unul din ei cu problema ta.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

sosorsg
Subiect Autor

17 Aug 2013, 21:35

la Alin giusca merg ,dar ma poate lua doar peste 1 saptamana.sa vedem daca ii va da de cap.

sosorsg
Subiect Autor

04 Sep 2013, 20:53

Am fost la alin giusca cu acesta problema si a rezolvat-o urgent.
Problema era - soft corupt.Rescris softul pret 150 ron.
Acum totul este ok.Nu a fost problema de la becurile smd.

dany19940
Moderator

04 Sep 2013, 20:59

Ai vazut? Al naibii coincidenta :lol: Bai, cum mai incep sa cunosc eu oameni care rezolva "lucrari de control" la masini !!! :yh

sosorsg
Subiect Autor

04 Sep 2013, 21:08

iti dai seama ca tu unul din onesti imi recomanzi mie care sunt din sibiu o persoana din sibiu care sa-mi repare masina.
e bine asa. :cheers