Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cry_wum
Subiect Autor

02 Noi 2008, 12:33

Remus scrie:
Din pacate aceasi problema o am si eu :( am kitul si nu roata de rezerva :((

am vazut ca te=ai oferit sa cumperi o roata de la genesis. crezi ca iti incape? m-as bucura sa incapa, atunci stiu ce am de facut si eu, caut o roata de 16. numai sa incapa...
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine

TIBI

02 Noi 2008, 15:17

Florin&David scrie:
Eu zic ca saracele masinute au roti de rezeva dar le praduiesc baietii buni.

se mai plateste o suma pt roata de uz temporar.
eu caut o janta de tabla 16'' 5x112 si o fac rezerva.o sa fac si o adaptare sa incapa in locas,si anume pot face din polistiren(''scataietoare'') :lol:

ca idee pt tara noastra ar trebui sa fie obligatoriu rezevele si prostiile alea cu spuma
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Cosmin
Admin

02 Noi 2008, 19:13

Nu e neparat o regula ca masinile din vest nu au roata de rezerva. Altea pe care am luat-o de noua din Romania (cea de 1.6) nu avea, avea kit-ul cu adeziv din ala si compresor.
Daca nu ma insel, roata de rezerva de dimesiuni rduse e in standard doar de la modelele 2007 in sus. Totusi se poate achizitiona separat atat locasul acela de polistiren cat si roata de rezerva de dimensiuni reduse. Se scoate cel care contine kitul de pana si intra perfect in locas, iar covorul nu face cute.
De asemenea e disponibil locasul de polistiren si pentru roata de rezerva normala (de tabla - cred ca doar pe 16'') si covorul care are o ridicatura, ca sa nu stea adunat in jurul rotii. Intrebati pe la vreun dealer de preturi, insa sunt convins ca distractia e destul de scumpa.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

CUPRA

07 Noi 2008, 19:14

Roata de rezerva de dimensiuni reduse intra perfect in locasul din portbagajul masinii.Roata de rezerva identica cu cea de pe masina intra la fel de bine in portbagaj dar este mai lata si nu sta bine mocheta pe ea.
Ca sa vedeti daca masina a avut roata de rezerva normala uitativa la mocheta.Ca sa vedeti daca a avut set de pana sau roata redusa vedeti cum e polistirenul din acel locas.Daca intra perfect in acel compartiment din portbagaj aveti set de pana , daca nu aveti roata de rezerva de dimeniuni reduse.Rotita aia costa vro 695 ron.

TIBI

Re: roata rezerva

25 Noi 2008, 20:44

eu am luat o janta normala,din tabla pt a fi rezerva.am incercat sa inalt cu polistiren(era ca un cadru),dar nu a mers.subwooferul nu mai avea loc.
am intrebat la pex iar rotita aia (125/70/16) costa ~280ron

huse piele schimbator

badganaflee
V.I.P.

25 Noi 2008, 23:52

cry, eu mi-am luat FR-ul din Germy cu 15 km la nord, deci nou, NU AM AVUT ROATA DE REZERVA, ci 1 chit, care te ajuta sa bagi eu stiu ce solutie in cauciuc pana la prima vulcanizare, am ajuns in Ro. si mi-am comandat o roata din aia de rezerva ce nu se sparge pe 18, deci m-au rupt am dat
undeva la 9 milioane , bani vechi, unele poate vin cu rotite altele poate ca nu, desi e ciudat, ori toate , ori nici una

TIBI

26 Noi 2008, 05:54

@badganaflee ce dimensiuni are cea pt fr?

huse piele schimbator

marian_iam
V.I.P.

26 Noi 2008, 07:19

badganaflee scrie:
si mi-am comandat o roata din aia de rezerva ce nu se sparge pe 18,

adica cum? nu se sparge? da ce are?
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Trainelu

26 Noi 2008, 08:24

marian_iam scrie:
badganaflee scrie:
si mi-am comandat o roata din aia de rezerva ce nu se sparge pe 18,

adica cum? nu se sparge? da ce are?

Probabil cauciuc runflat.
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine

badganaflee
V.I.P.

26 Noi 2008, 23:51

nu stiu ce are, posibil sa fie cu , cauciuc plin , habar nu am, e gen cum vedeti pe masini,roti din alea micute si subtiri pe care scrie ca poti mere max 80, in leg. cu dimensiuni, ma uit si va spun

TIBI

01 Dec 2008, 20:38

nu mi-ai spus ce dimensiuni are rezerva cu pricina.
caut,am gasit dar sunt 2 dimensiuni diferite(una cred ca e pt cupra,dar nu stiu care) si de asta am nevoie de dimensiune

huse piele schimbator

verdesdoru

09 Sep 2009, 14:55

Stie careva ce dimensiuni are roata de rezerva temporara de 16' pentru 1P? AS vrea sa cumpar una ca si eu am luat masina second si am kit de reparatie... Faza nasoala e ca la reprezentanta costa intre 800-1000ROn depinde de oras... si mi se pare f mult..asa ca as cumpara separat o janta de tabla si o anvelopa... numa ca nu stiu dimensiunile.. Ma poate ajuta careva?
Leon 1P 1.6 102CP
TM 83 VRD

misu caftangiu

10 Sep 2009, 09:36

durere cu kitu`ala pentru roti... unu si-a umflat roata si a bagat toata spuma aia in roata, da nu a mers cu masina dup-aia si s-a intarit prostia aia toata gramada.
a umblat ala luni de zile la toate vulcanizarile si echilibra roata tot la 3 zile.... nu mai stia ce are... i-au zis unii ca tre sa schimbe nu stiu ce pe la roata, rulmenti si brate :D
asta pana s-a dus la unu care i-a dat cauciucu jos....
era ditai gogoloiu de lipici :lol:
nascut talent , mort speranta ! :-)

TIBI

10 Sep 2009, 12:14

nu inteleg de ce cautati rori subtiri,asteptati sa va dea dimensiunile corecte...
mai bine luati o janta de tabla...dezmembrarile sunt pline .... si va puteti face voi sa stea acolo.
daca nu gasiti suportul de spuma care se pune in jurul rotii,il puteti face voi din osb(nu trebuie sa stiti tamplarie pt asta).costul se reduce considerabil.
eu am suportul de spuma insa nu-mi place compartimentarea lui,in consecinta imi voi face unul

huse piele schimbator

misu caftangiu

11 Sep 2009, 08:39

si eu am rezerva de 15`` la rotile de 18 care le am... cred ca au acelasi diametru... am folosit-o anu trecut cand mi-am taiat un cauciuc... merge bine ...desi arata ciudat... oricum decat alea de bicicleta....
nascut talent , mort speranta ! :-)