Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bAm__
Subiect Autor

Turbina dusa ??

29 Iul 2013, 15:47

Va salut ! Acum doua zile, mergeam linistit cu masina, cand aud un mare " PFFF " iar masina si-a pierdut toata puterea . Initial, am crezut ca s'a stricat turbina, ca se auzea ingrozitor, dar cand am ajuns acasa ( am mers vreo 15 km asa ) am observat ca se desfacuse doar tubul care pleaca din turbina, in intercooler . Problema e ca a curs destul de mult ulei pe-acolo pe unde s-a desprins. Un amic care stie ceva mecanica mi-a spus ca n-ar trebui sa gasesc ulei acolo si ca turbina e pe duca; mecanicul la care am dus-o acum 10 minute a spus ca e ok. Marea mea dilema : ar trebui sa incep sa strang bani de turbina ?
P.S. motor 1.9 tdi AXR 101 cp
Seat Ibiza 1.9 TDI

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Turbina dusa ??

29 Iul 2013, 16:15

vapori de ulei trec de turbina cu siguranta. deci e oarecum normal sa gasesti ulei la motorul asta (dupa un nr de km pe care banuiesc ca ii are masina). probleme cu turbina ar trebui sa iti faci daca e ceva in neregula cu ea (fluierat exagerat, agata geometria, nu trage masina, etc), dar asta ti-o poate confirma si un log in mers (cu vcds).

* daca vrei sa ai tubulatura mai curata, citeste despre oil catch tank (chiar aici pe forum) sa vezi cum poti reduce foarte mult din vaporii de ulei ce ajung in turbina de la epurator.

bAm__
Subiect Autor

29 Iul 2013, 16:27

Masina are 80k km, de tras trage foarte bine, fluiera cum trebuie, doar ca scoate ceva fum cand o calc .
Mersi mult :d
Seat Ibiza 1.9 TDI

bgd_b92
Bogdan

29 Iul 2013, 16:33

Ce an e ? Ai carte servis la reprezentanta sau ai cumparat-o de noua..? tara de origine Romania/Germania/Italia ?

bAm__
Subiect Autor

29 Iul 2013, 16:41

2007, italia, carte service
Seat Ibiza 1.9 TDI

gamer555
ClubSEAT Admin

29 Iul 2013, 16:48

ai cumva soft facut la ea ?
in mod normal la km astia nu iti faci probleme de turbina la AXR. asta daca nu i-ai dat forja cu motorul rece si daca ai lasat-o sa se raceasca dupa reprize de forja, adica sa fi avut grija de ea

bAm__
Subiect Autor

29 Iul 2013, 16:53

n-are soft, si mereu am avut grija sa o las 2-3 minute sa se raceasca cu motorul la relanti dupa forja . insa nu stiu cum a tratat-o proprietarul precedent, a fost masina unui pustan, primita cadou de majorat.
Seat Ibiza 1.9 TDI