Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

CristianACS
Subiect Autor

Trepidatii Volan la Frana

25 Iul 2013, 15:38

Va salut. Am probleme cu sistemul de franare pe fata, adica atunci cand se actioneaza frana in mres (80-1** km/k) incepe sa trepideze volanul. Probema asta am intalnit-o cand am adus masina. Am inlocuit discurile + placutele si nu au mai fost probleme, acum incep iar , asta fiind dupa aprox. 7500km. Am tinut discurile vechi si le-am rectificat, toate bune si frumoase ieri si azi dimineata, nici o trepidatie, acum au inceput iar, nu inteleg ce se intampla sau ce mai poate fi !!! Daca stiti ceva, v-ati mai intalnit cu asa ceva va rog sa-mi dati in sfat. Ce mai pot inlocui ?
* Poate fi din cauza la bucsa bratului ? deoarece numai la temperatura mare imi trepideaza, dimineata la ora 6:00 nu e asa cald, cand ma intorc la 15:00 sunt peste 30grade.
Multumesc.
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

puputavi

Re: Trepidatii Volan la Frana

25 Iul 2013, 16:34

Ii posibil sa fie de la discuri ovalizate?

CristianACS
Subiect Autor

25 Iul 2013, 16:42

Am inlocuit 2 seturi de discuri si se comporta la fel. Numai din bucsa bascula cred ca face.

CristianACS
Subiect Autor

27 Iul 2013, 07:59

Nu s-a mai intalnit nimeni pana acum cu prolema asta ?

HUNTER
HUNTER

27 Iul 2013, 08:19

Asta-i ciudata treaba.
Placutele in ce stare sunt??
Ai curatat bine butucul inainte sa montezi discurile?? Surpusul ala de rugina si calamina de acolo poate influenta, din cate am auzit.
Si se mai spune ca si intre discuri, daca e depunere de calamina si rugina poate sa dea o vibrare la franare.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

nycky23btm

15 Sep 2013, 20:39

salutare aceasi problema o am si eu am schimbat al 4lea set de discuri si placute si degeaba am curatat mizeria din toate locurile am schimbat bucsile la bascula ,am pus ceasul comparator pe butuci de la roata sint ok amindoi dar trepidati si franare sacadata inca exista .daca poate cineva sa ajute cu un raspuns ar fi ok dar rog amatorii sa se abtina ca am mai cautat si pe alte forumuri rezolvare la problema asta si am auzit fel si fel de traznai multumesc .P.S sau poate cineva recomanda un mecanic bun in treaba asta

BALTAZAR2003
Moderator

15 Sep 2013, 21:53

Daca vrei o opinie profesionista, ca tot rogi amatorii sa se abtina, eu zic sa te duci la DEALER.
Au o retea service extrem de bine dotata si competenta care satisface cele mai exigente cerinte ale clientilor.
Eu as zice ca este posedata si ar trebui cava incantatii.
Da` poate nu ar strica sa te duci la un stand de itp si acolo afli ieftin si exact ce problema ai cu frana.
Adica, o pui pe standul cu role si la o forta constanta in pedala de frana trebuie sa ai o franare uniforma.
Orice abatere depisteaza bestia aia de aparat si o trece pe o fisa de masuratori.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

nycky23btm

16 Sep 2013, 17:59

BALTAZAR2003 scrie:
Daca vrei o opinie profesionista, ca tot rogi amatorii sa se abtina, eu zic sa te duci la DEALER.
Au o retea service extrem de bine dotata si competenta care satisface cele mai exigente cerinte ale clientilor.
Eu as zice ca este posedata si ar trebui cava incantatii.
Da` poate nu ar strica sa te duci la un stand de itp si acolo afli ieftin si exact ce problema ai cu frana.
Adica, o pui pe standul cu role si la o forta constanta in pedala de frana trebuie sa ai o franare uniforma.
Orice abatere depisteaza bestia aia de aparat si o trece pe o fisa de masuratori.
:hi

salut ai dreptate cu ceea ce spui am fost acum ceva timp la dealer ."la reteaua aia de service extrem de bine dotata si competenta "si ce crezi am dus masina la ei pe platforma si am luat-o la sufa pentru ca nu au avut habar sa imi zica macar ce defect are asa ca nu o lua prea personal si cu incantatiile este posibil sa fie nevoie .si la statia itp cum spui tu nu am sa aflu cauza problemei, acolo pot sa aflu care din cele doua discuri este mai deformat si ce probleme am la articulatii :roll:

nycky23btm

16 Sep 2013, 18:02

CristianACS scrie:
Am inlocuit 2 seturi de discuri si se comporta la fel. Numai din bucsa bascula cred ca face.

am inlocuit eu bucsile de la bascula si nici un rezultat,tot asa face,eu sint la al4lea set de discuri :oops:

iusti_21

21 Mar 2016, 22:25

posibil sa fie planetarele...eu am patit si am schimbat planetara de pe partea dreapta

tiberio.radu

01 Apr 2016, 19:47

Salut ,
Eu am problema asta de vreo 4 ani si nimic ...nici un mecanic nu a reusit sa o rezolve, inclusiv cu discuri de 312mm a inceput din nou sa vibreze; Ultima optiune ar fi sa punem tot sistemul de franare de pe Cupra...

bobitza

01 Iun 2016, 05:54

si eu am aceeasi problema cu discurile dupa 10000 km sau ovalizat si am avut TRW acm tind sa cred ca e din cauza etrierilor de pe spate gasind culisantele mai tot timpul blocate acum am schimbat tot chitul pe spate mai trebuie ilocuit pe fata si dupa mai vedem

oto_mihail

23 Noi 2016, 21:21

ba nu mai schimba ma discurile in pana mea ... verifica bn jocurile in elementele directiei ... bielete capete de bara ... pe acolo ai tu probleme verifica bn strangerea rotilor ... vezi sa fixezi si centrezi bn discul inainte sa pui roata .. de acolo ai tu probleme nu din disc