Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 37

mihai.b

Re: Leon 1M - 1.6 16v

16 Iun 2014, 14:56

pai tocmai asta a spus si gamer: costul combustibilului (gpl-ului) este mai mic decat costul diesel-ului in niciun caz consumul. Si chiar si asa, la drum extraurban cu un motor diesel pana in 2.0 (inclusiv acesta) ai autonomie aproximativ 1000 km in timp ce pe gpl ai cam 500, poate 600 deci tot acolo iesi.

cristimoise

16 Iun 2014, 14:59

am inteles eu gresit, avem dr aman2.

app cu autonomia, ai dreptate, este mult mai mica, 500km sa zicem, dar nu e ca si cum sunt vrei 10 statii gpl in toata tara sa nu ai de unde sa bagi :))

mihai.b

16 Iun 2014, 15:14

pai nu e vb de nr de statii, e vb ca in final tot la acelasi cost ajungi (aproximativ) 3 lei gpl-ul 6.10 lei diesel-ul. La 1000 de km parcursi cam tot acolo iesi

tekolinooo
Subiect Autor

16 Iun 2014, 20:45

Aceleasi motive ma determina si pe mine sa renunt la benzina + gpl.
Sa va explic de ce, eu sunt din Craiova, iar de la anul voi fi student in Bucuresti la facultate, iar acest lucru ma va face sa vin aproape saptamanal acasa, ca de, nu prea pot sa stau plecat mult , din diverse motive.
Cat despre consum, desigur, un diesel vs gpl (mers strict extraurban) vor fi aproape acelas lucru, insa diesel-ul va fi avantajos din pricina spatiului din portbagaj ( esential pt un student care face naveta ) , autonomiei ( nu ar fi o problema, am statii gpl pe drum ,dar este incomod ) si nu in ultimul rand a puterii. Facand drumul saptamanal, nu il voi face singur. Deci 4 oameni in masina + bagaje. Sunt sigur ca pe gpl nu voi putea face o depasire linistit fara sa fiu nevoit sa urc in 4500-5500 rpm, ceea ce imi va da un consum mare.

In schimb, ceea ce ma determina sa nu renunt la ea este ca este prima masina, si mai mult decat atat am investit nu doar bani , ci si pasiune si mi-e tare frica de faptul ca poate ajunge pe mana cuiva care nu are treaba cu automobilele, si mai ales cu cele Seat. Daca as vinde-o unui fan nu mi-ar fi nasol. Bine, ca pot lua de pe ea toate piesele inainte de vanzare, ceea ce probabil voi si face daca ma voi hotari sa o vand, insa pentru un moment nu.

Ca sa va spun si ce m-a facut sa ma gandesc la asta. Am vazut de curand prin Craiova de vanzare un Alfa Romeo 159 , din 2007 , 1.9 JTD , 150 cai, 115k km , interior crem, clima , cotiera, volan cu comenzi, computer bord, pilot automat, senzori ploaie + lumini , jante originale 18" , culoare visiniu inchis. Masina este foarte frumoasa, insa tare ma gandesc ca daca imi iau o masina "high end" , o sa imi iau neaparat cu distributie lant, km putini si sa arate impecabil ( pt ca a mea avut zgarieturi zdravene cand am luat-o, si nu vreau sa mai umblu la vopsea ) . Tata a mers cu alfa o perioada, mi-a spus ca sunt bune, consumul la puterea respectiva este ok. Tare ma feresc si de nemtesti, bmw-urile aduse in Romania au o groaza de kilometrii parcursi, si pot pica in orice moment. De Mercedes deja nu ma pot atinge, diferenta pentru un alfa era cam de 2000-2500 euro, ceea ce poate imi permiteam daca strangeam cureaua pe inceputul facultatii, mai ales ca merg la sigur, si anume buget + bursa.

In linii mari, pentru o perioada o sa ma mai gandesc, ma tenteaza si o masina mai sofisticata, insa ma multumeste tare si masina mea . Varianta care m-ar multumi pe deplin ar fi un FR, insa nu gasesc unele foarte bune in tara, si mi-e teama de problemele de la turbina.

tekolinooo
Subiect Autor

16 Iun 2014, 21:14

Iar a disparut butonul de edit...

Revin cu inca 2 poze, nu am avut timp sa le modific si de aia ajung asa tarziu :)

Imagine

Imagine

bertzi43
B-82-AJS

16 Iun 2014, 21:17

la cate ai enumerat in ultimul post la cel putin cinci masini,producatori diferiti cred ca solutia pentru naveta este trenul :hi
glumeam :tongue sau nu :yh
masini bune se gasesc numai ca trebuie sa cauti si sa platesti pretul corect.....chilipiruri nu prea se gasesc :blackeye:

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

tekolinooo
Subiect Autor

16 Iun 2014, 21:24

bertzi43 scrie:
la cate ai enumerat in ultimul post la cel putin cinci masini,producatori diferiti cred ca solutia pentru naveta este trenul :hi
glumeam :tongue sau nu :yh
masini bune se gasesc numai ca trebuie sa cauti si sa platesti pretul corect.....chilipiruri nu prea se gasesc :blackeye:

:))))) Si trenul este o solutie, insa nu ofera confortul din masina :))

Desigur, ieftinica nu ofera si calitate, adevarul asta este.

cristimoise

17 Iun 2014, 00:40

eu nu consider ca la consum e la fel, ce diesel in regim de 150 160 constant consuma in jur de 4%? :roll:

dany19940
Moderator

17 Iun 2014, 06:52

Nu inteleg cum luati voi in calcul mereu viteze de 150-160 in tot ce vorbiti... :shock: Parca nu mergeti in Ro, ci in DE cel putin. Nu mai exista conceptul de reguli de circulatie nici macar in discutii teoretice? Asta putin off-topic... :?: :!: De parca masinile le cumparati pentru viteza maxima atinsa.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

mihai.b

17 Iun 2014, 07:21

exact dany, de parca circulam cu 160 km/h in fiecare zi, ca doar avem pe unde! :yh
cristimoise, asa e, dieselul nu mai consuma 5l/100 km la 160 dar nici benzina/gpl nu mai coboara sub 9l/100 la viteza asta.

bgd_b92
Bogdan

17 Iun 2014, 08:03

@tekolino : cum am spus mai sus, depince ce masina vrei...alfa 159 e si visul meu dar...fiecare masina vine cu un compromis ; alfele sunt slabe pe directie + bucsaraie si electrica..care sunt destul de costisitoare la reparatii ; 1.9 JTD-ul nu consuma putin ; ~9-10 urban si peste 5-6 extraurban ; dar...placerea de a conduce o alfa 159 pt mine e infinita..personal nu as una pe un bmw seria 3...dar tu deja vorbesti de clase premium..
Si da, intretinerea la diesel este mai costisitoare si poate pune mult mai multe probleme decat la un benzinar clasic ; nu este un mit din popor cum spune gamer ; poate el nu a avut probleme cu dieselul, dar asta nu inseamna ca nu exista, mai ales ca la masinile SH este o loterie mult mai mare ; eu in locul tau as ramane la benzina + gpl...daca retrogradezi si turezi motorul ( doar este o benzinara ) nu vei avea probleme nici in depasiri ; la mers legal ( 110 extraurban / 70-80 localitatile ) scoti ~7 % consum pe gpl, maxim 8 daca masina ta e in toate mintile si instalatia reglata ok ; cu dieselul nu prea scoti 3.5-4 % ;
Treaba cu " nu as vinde masina ca nu stiu pe mana cui ajunge " mi se pare cea mai mare prostie..cred ca o zici de pamplezie, nu ? tu ti-ai luat banul, ce te intereseaza ce se intampla cu masina ? din partea mea poate sa ajunga la fier vechi ; oricum nu o mai vezi, nu o mai conduci, nu e ca un copil sau un caine sa zici ca nu a avut cineva grija de el si sufera...
O masina de clasa medie, buna, economica si ieftina la achizitie mi se pare in momentul de fata Ford Focus 2 Tournier 1.6 110 cp HDi ; o gasesti la ~5000 euro din 2010, motorul este sprinten rau, foarte economic si destul de fiabil ; echiparea Titanium este una super care nu prea are lipsuri ; acum depinde cati bani ai de intretinere, de cheltuiala, mai pe scurt ce iti permiti sa cumperi DAR si sa intretii !
ceva de genul : http://www.autovit.ro/ford-focus-C33488302.html

@critstimoise : vitezele alea nu prea ai cum sa le mentii..si nu iti ofera nici o siguranta prea mare pe drumurile noastre deci nu prea mi se pare relativ consumul la 160km/h..

tekolinooo
Subiect Autor

17 Iun 2014, 08:24

Cu totii aveti dreptate, nu exista o masina perfecta, nici cele noi nu sunt perfecte, si depinde extrem de mult de cine a avut grije de ea. Alfa stiu ca face probleme la directie, si cand te gandesti ca aproape toate masinile au nevoie de bucse, mai devreme sau mai tarziu, mai treci cu vederea problema asta. Partea electrica este de speriat , am inteles ca acolo sunt cateva minusuri. Insa acelea pot aparea la orice masina, acum depinde de vechime, conditii meteorologice, etc.

Cat despre consum, cel mai corect sa zic eu se calculeaza la o medie de 95km , autostrada la 130 si national la 90-110 . Unde , zic eu, consumul este acelasi, dar diferenta o da senzatia de la volan si nu in ultimul rand puterea.

Cat despre problema nostalgiei masinii :)) , fiind prima masina, fiind tanar, ma intereseaza cat de cat de ea. Poate iau banii pe ea, si nu o mai vad, dar e lafel cum ai picta un tablou cu mana ta ca dupa unu sa vina si sa scrie cu pixul peste.

cristimoise

17 Iun 2014, 10:27

in principal merg pe e85, e floare la ureche, mai ales noaptea. pe alte drumuri o viteza ok este de vreo 110. asa merg eu cel putin

bgd_b92
Bogdan

17 Iun 2014, 12:51

Daca ai picta un tablou, te-ai trudi la el, l-ai dona si atunci ai vedea ca persoana respectiva isi bate joc de el, te-ar durea sufletul ; dar daca il pictezi ca sa iti iei banul pe el si il vinzi, banul da valoare acelui lucru si implicit omul va avea grija de opera ta de arta si nu cred ca plateste doar ca sa strice ceva ; cam asa si cu masina ;
consumul il calculezi foarte greu la o viteza de ~95km/h ; 95 km/h poate sa iti iasa doar pe autostrada, pt ca si acolo mai opresti, mai pui frana, mai o curba, etc ; viteza medie in exterior este de ~80km/h media ; asta la mers mixt ( DN + localitati ) ;
Stii ca alfa face probleme la multe, insa tu crezi ca problemele astea le intalnesti la orice masina ; eu vorbeam de probleme specifice, defecte de fabricatie, o sensibilitate la acele subsansamble care inevatabil te lasa ; deci, daca alegi alfa, sa stii care este compromisul ; nu exista masina perfecta, dar poti alege una care sa iti faca mai putine probleme

tekolinooo
Subiect Autor

17 Iun 2014, 22:17

Ai perfecta dreptate, fiecare masina are problemele ei. Iar in momentul in care alegem o masina ne asumam responsabilitatea de a suporta eventualele probleme intalnite pe parcursul utilizarii, insa , dupa parerea mea, aceste probleme se distorsioneaza sub aspectul senzatiei pe care ti-o da masina, in toate conditiile de mers. De remarcat este ca alfa este o marca a celor care gusta placerea condusului, oferind o senzatie unica si un design frumos. Sincer, sunt pe deplin multumit de senzatia pe care o da masina mea, mai ales cand mergi cu o viteza constanta, pe exterior. Cu suspensia montata placerea va credte exponential, luand in calcul traseul Craiova - Bucuresti, probabil o sa-mi placa si mai tare.
  • 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 37