Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 37

HUNTER
HUNTER

Re: Leon 1M - 1.6 16v

29 Mai 2014, 11:39

ai dreptate Roger...nu-i ies, dar decat cu volanul de spuma uzat ca naiba, mai bine cu unul imbracat in piele.
e adevarat, nu se compara cu ce ai tu sau Mihai sau Tavi, dar pt cat a costat, eu, personal, sunt multumit, si cred ca si colegii care au volane imbracate la el.

blling

29 Mai 2014, 11:41

Mie imi place cum arata,si eu am imbracat volanul,nuca,cotiera frana de mana etc la baiatul de la Arad si am fost foarte multumit mai ales pt pretul cerut.

Roger
Moderator

29 Mai 2014, 12:26

Ok, daca voi sunteti multumiti... :hi asta e cel mai important.
Eu nu am fost :(

tekolinooo
Subiect Autor

29 Mai 2014, 13:28

Sincer, din punct de vedere al calitatii, volanul e bun, are piele de calitate Andrei.
La design, eu sunt complet de acord cu Roger, nu stie sa faca replici de Cupra R, stie sa imbrace volane si nu-i putem cere mai mult. Omu si-a facut treaba cum a putut, eu mi-as fi dorit sa fie ca cel de cupra r , dar in lipsa banilor (problema cu care ne confruntam toti) , este ok si un volan "asemanator" pentru ca se vede diferenta foarte simplu. Daca nu reuseam sa vand volanul meu vechi, as fi facut eu decupajul conform modelului si apoi l-as fi trimis la imbracat, dar poate o sa fac asta in vara, doar de incercare.

Eu am incercat sa-i explic de atunci, insa mi-a zis ca scobiturile nu le poate face pe orizontala, ca la original ( de ce nu stiu :)) ) , insa ca va incerca, ceea ce a si facut. In rest, e ok volanul, piele este de calitate, schimba putin look-ul, si cel mai important, doar cei cu ochiul format vad ca este imbracat ulterior, majoritatea celor care l-au vazut m-au intrebat " ala e volan de cupra ? " chiar daca nu stiau prea multe despre repsectivul model, macar aduce putin a Cupra r. :))

HUNTER
HUNTER

29 Mai 2014, 17:24

stiti cum e vorba romanului, nu poti face din rahat, bici!!
omul nici nu poate sa faca o replica fidela dupa volanul de CR, si asta pt ca volanul oem de CR este total diferit de cel din spuma. constructia, materialul, sunt diferite. la cel de CR, acele decupaje sunt turnate, si apoi vine pielea peste. nu ai cum din ceva rotund sa faci o replica fidela a ceva ce e turnat. asta in consditiile in care nu ai vazut niciodata un volan oem de CR si nu ai nici materialele necesare ca sa faci dintr-unul stock, unul identic cu cel de CR.
probabil polonezii care fac replicile, au materiale foarte bune si matrite dupa care fac acele replici. si chiar le ies la perfectie.

tekolinooo
Subiect Autor

14 Iun 2014, 10:59

Sunt cu o zi inainte de implinirea a unui an alaturi de leul meu. Maine, 15 iunie 2014, se face un an de cand am intrat in posesia masinii care mi-a schimbat perceptia despre condus.

Si cum trebuie, o sa sarbatorim in stil mare, si va fi din nou rasfatata , asa cum merita.

Este programata la vopsit integral imediat dupa 20 iunie, schimb ulei cutie viteze,schimb lichid frana, schimb lichid servo , schimb bucse ( sper sa apuc ) , schimb burduf planetare , montat suspensile reglabile (sper sa apuc sa iau si o bara de rigidizare intre timp ), o sonda de pe radiator .

In perioada aceasta am facut 16.500 km cu masina, perioada in care am schimbat foarte putine la ea, mai mult din cauza fixurilor mele perfectioniste. Investitiile au fost maricele, iar rezultatele, zic eu, pe masura.

Ca bonus, imediat dupa revopsire, voi folia bara fata ,capota si spatiul din spatele manerelor de deschidere , pentru a le proteja mai bine de zgarieturi (folie transparenta, doar pentru protectie), iar azi sau maine, un detailing interior pentru ca am cumparat niste solutii si sunt tare curios sa vad cum lucreaza. Am de gand sa curat absolut tot, de la plafon pana la mocheta.

Avand in vedere ca de anul urmator voi fi nevoit sa fac Craiova - Bucuresti aproape saptamanal, credeti ca-mi vor fi suficienti cei 105 caluti si consumul de GPL? Sau sa ma scarpin cand nu ma mananca si sa ma orientez spre un diesel? :-ss

cristimoise

14 Iun 2014, 11:24

in nici un caz nu scoti consum pe diesel mai bun ca pe gpl! :glasses

eu mi am facut consumul de pe gol pe gol, uitate la sectiunea gpl, sunt ff multumit mai ales la mersul sportiv.

tekolinooo
Subiect Autor

14 Iun 2014, 11:28

Stiu, si eu sunt cam de aceeasi parere,insa avantajul unui diesel ar fi cativa caluti in plus :D

cristimoise

14 Iun 2014, 11:30

clar, dar pune la socoteala ce inseamna si intretinerea unui diesel, consumul iarna, mai multe de luat in calcul.

tekolinooo
Subiect Autor

14 Iun 2014, 13:09

Spy photo aniversar + putina postprocesare :))

Imagine

liviu12s

15 Iun 2014, 16:28

Ramai pe benzina si gpl....multi km fara incidente :drive
Leon 1M Sport FR KIT 1.6 16V Bifuel

tekolinooo
Subiect Autor

16 Iun 2014, 07:54

Multumesc! Cu siguranta voi ramane macar inca un an in posesia masinii :)

bgd_b92
Bogdan

16 Iun 2014, 08:26

Depinde ce vrei..daca vrei un diesel de 2.0 150 cp pe un bmw e46..clar mergi pe diesel...e unul rafinat, puternic, cuplu foarte mare, consum mic...placerea de a conduce ; daca vrei un 1.4 TDI de la vw in 3 pistoane....stai cu ce ai ; daca puterea te va multumi extraurban atunci nu cred ca ai de ce sa iti faci griji ; desi, eu zic ca 105 cp sunt suficienti pt Romania...dar deh, si mie mi-ar placea o masina cu 200hp +...consumul la benzina + gpl este mai bun decat cel la diesel plus intretinerea mai ieftina

gamer555
ClubSEAT Admin

16 Iun 2014, 11:29

baieti, vreti sa spuneti "costuri" la benzina + gpl mai bun decat la diesel, in niciun caz consum (adica media la suta de km). cat despre consum iarna la diesel, 'intretinere' diesel, astea sunt mituri populare nascute acum multi ani...

recomandarea mea e: niciodata nu dai vrabia din mana pe cioara de pe gard. daca ai o masina buna care stii sigur ca merge cum trebuie atunci nu o schimbi cu alta care iti promite multe dar iti poate aduce cheltuieli uriase...

* baietii cu GPL: cum intrati voi in parcarile subterane (la malluri de exemplu) unde e interzis cu GPL ? in orase mai mici nu e cazul, dar in alte parti e o problema majora. aici de exemplu ai putea sa o parchezi doar pe strazi pe cele cateva locuri disponibile, cam 80% din locurile disponibile sunt subterane = nu ai acces.

cristimoise

16 Iun 2014, 12:54

gamer: intru pe unde vreau si nimeni nu ma intreaba nimic. :yh

acum in legatura cu consumul pe gpl, nu cred ca tu pe diesel scoti mai putin de 4% la drum lung, in schimb cu gpl, am putin sub 8% la un mers de 110km/h fara clima. consumul acesta este calculat pe L si km nu ce arata cb. :hi

acum Gpl.ul este 2,70in buzau, prin bucuresti 2,98(rompetrol), fa-ti tu un calcul daca dieselul este mai ieftin decat gplul.

probabil cu intretinerea la diesel sunt mituri, la fel cum sunt si gpl ul strica motorul, nu ma pronunt pt ca nu cunosc.
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 37