Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 37

blling

Re: Leon 1M - 1.6 16v

03 Apr 2014, 09:39

Eu le am cumparat noi si asa rgide au fost de la inceput.

tekolinooo
Subiect Autor

03 Apr 2014, 15:24

Ramane de vazut ce o sa fac, nu stiu daca am bani de h&r, poate iau doar arcuri pentru telescoape stock, astfel rezolv problema duritatii.

tekolinooo
Subiect Autor

15 Apr 2014, 18:24

Pana una alta, am montat lip-ul de Cupra R. Maine merg sa schimb senzorul de temperatura de la instalatia de gaz pentru a scapa de problema consumului

Pozee:

Imagine. Imagine. Imagine. Imagine. Imagine. Imagine. Imagine

Mylux

15 Apr 2014, 18:31

A iesit bine treaba :thumbleft:
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

SKD95

15 Apr 2014, 18:54

Frumos!

tekolinooo
Subiect Autor

15 Apr 2014, 21:38

Mersi! Am dat suruburi multe sa fiu sigur ca nu ma trezesc fara el :)))

Maine merg sa fac si instalatia de gaz, urmatoarea treaba va fi o suspensie reglabila cred, plus o bara se rigidizare sport :yah

HUNTER
HUNTER

15 Apr 2014, 21:56

tekolinooo scrie:
plus o bara se rigidizare sport :yah

e necesara, ce-i drept....ca dealtfel ai un BAM sub capota si nu mai poti tine "armasarii" pe sosea.... :tongue
totusi, pt ce crezi ca e necesara bara de rigidizare?? hai ca suspensia o inteleg, pe un 1.6 e mai mult pt look, nu ca ar fi utila sa te tina pe sosea la viteza moderata pt consumul de gpl...
investitie nerentabila din punctul meu de vedere...dar daca tu o doresti...
nu ma intelege gresit, nici ironic, nici ca as fi contabil pe banii tai, dar cred ca sunt altele mai importante in care s-ar putea investi la un 1.6, decat in suspensie reglabila si bara de rigidizare...cum ar fi un interior cu alcantara, care incanta si privirea si asigura si un confort deosebit al tau si al pasagerilor. :hi

tekolinooo
Subiect Autor

15 Apr 2014, 22:41

Si interiorul este pe lista, trebuie sa rezolv distanta dintre rota si aripa intai,iar suspensia reglabila este varianta cea buna, pt ca imi aleg drop-ul in functie de drum :d

Bara de rigidizare este foarte folositoare, fara ea nu as putea cobori suspensia mai mult de jumate fara sa frece in planetare, ceea ce nu e tocmai bine :d Nu o iau pentru raliu, doar pentru aspect.

De ceva vreme testez un modul pt asistenta pentru unghiul mort, este o dotare interesanta care ar merita incercata, apoi modulul cornering si comfort blink, si intr-un final interiorul alcantara (vreau neaparat cu memorii pe partea soferului )

Nu ma supar , din potriva, accept sfaturile pt ca multi dintre voi ati experimentat mai multe, chiar va sunt recunoscator pentru multimea de informatii de mare ajutor :cheers :)

tekolinooo
Subiect Autor

20 Apr 2014, 23:24

Revenim in forta. Azi am decontaminat si geamurile cu claybar(argila) , apoi am aplicat un tratament hidrofob pentru a scapa de problemele ploilor din Craiova :)) ( ploua de o saptamana, azi a fost soare )

Sa incepem:

Se ia o sticla de 2.5l de Cola , varianta de Paste

Imagine

Se ia claybar-ul impreuna cu un lubricant (sapun lichid diluat), se curata fiecare geam in parte cu grije.
La mine a fost bine, geamurile nu erau pline de mizerie iar claybar-ul a scapat usor.

Se ia o sticluta de ABRO Clear View ( sellgros ) - 22 ron

Imagine

Eu i-am scos eticheta, era putin dezlipita si ma stresa :))

Se aplica pe o laveta cu microfibre curata, apoi se intinde pe geam cu grije pentru a acoperi toate zonele:

Imagine

Imagine

Se sterge cu o laveta curata, uscata, la 20-30 de secunde dupa aplicare, dupa care se lasa la uscat 10-20 minute

Concluzie:

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Apa se prelinge foarte usor, nu raman decat mici picaturi care zboara la peste 20 km/h
Lasa suprafata lucioasa si foarte fina, alunecoasa, are un luciu ok (nu cine stie ce)

Dupa cateva ore inca era curat si lucios

Imagine Imagine

Ca bonus, am cumparat din Craiova de la un baiat care comercializeaza un "tyre dressing" un flacon, care in ciuda pretului redus se comporta exceptional. L-am incercat si pe bandouri laterale si praguri interioare.

Imagine

Am folosit o pensula rotunda din BauMax, la 4 lei. ( isi face treaba de minune )

Imagine

Am pus putina solutie in dop, in lipsa de altceva, si mi-a ajuns pentru toate pragurile de plastic si cauciuc de la usi.

Imagine ImagineImagine

Lasa un strat lucios, fiind foarte concentrat. Data viitoare am sa-l diluez pentru a obtine un aspect mat pentru plasticul de sub usi, nu arata foarte bine asa luciosz

Pe anvelope insa, este foarte,foarte bun. Am curatat o parte din anvelopa doar pentru test, si ghici ce, arata mult mai bine, se usuca repede si intra in cauciuc , lasand un finish curat si "hidratat"

Imagine

Cam asa a fost rasfatat leul meu azi, urmeaza ca saptamana viitoare sa iau o ceara AutoGlym Radiant Wax si solutie pentru tapițerie Pulimax, ca sa o facem LUNA. :))

dany19940
Moderator

21 Apr 2014, 07:44

Detaliaza fraza "De ceva vreme testez un modul pt asistenta pentru unghiul mort, este o dotare interesanta care ar merita incercata"
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

HUNTER
HUNTER

21 Apr 2014, 08:09

Teko: e sarbatoare, frate!!! nu se lucreaza.
ma las-o si tu sa respire, si o mai bibilesti zilele viitoare ca doar ai vacanta...sau te apuci de invatat pe BAC?? :tongue
oricum, arata foarte bine masina...de apreciat interesul tau pt ea. :hi

tekolinooo
Subiect Autor

21 Apr 2014, 09:11

Dany: vreau sa iau niste senzori ultrasonici care masoara distanta , sa leg la un circuit care aprinde un led pentru o distanta mai mica de x metrii. Ledurile vor fi pozitionate in carcasa oglinzii (ca sa nu gauresc geamul) . M-am gandit si la o varianta mai simpla, iau din targ niste senzori de parcare desperechiati si ii leg sa mearga pe vitezele se mers inainte, nu inapoi , si ii pozitionez in bara in zona unghiului mort (sau sa bata in zona aia)

Nu am prea mult timp acum, as vrea sa fac multe dar timpul nu-mi permite.

Da HUNTER, am vacanta :))) pana marti, dupa trebuie sa revin la treaba ca mai e o luna si ar fi rusinos sa nu am medie peste 9 :yah , oricum o sa fie bine :d , dupa voi avea mai mult timp pentru masina

CristianACS

21 Apr 2014, 09:18

teko frumos ce faci dar pozele nu le pot vedea si daca se poate sa nu intorc laptopul la poze e si mai bine :yh
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

tekolinooo
Subiect Autor

21 Apr 2014, 09:22

Scuze,scuze, sunt facute cu telefonul si din pacate postimage.org in rastoarna orice poza facuta in portret, cand intru la calculator am sa le intorc :)

tekolinooo
Subiect Autor

21 Apr 2014, 15:51

Am urcat din nou pozele, le-am intors la locul lor, asa ca voila:

Revenim in forta. Azi am decontaminat si geamurile cu claybar(argila) , apoi am aplicat un tratament hidrofob pentru a scapa de problemele ploilor din Craiova :)) ( ploua de o saptamana, azi a fost soare )

Sa incepem:

Se ia o sticla de 2.5l de Cola , varianta de Paste

Imagine

Se ia claybar-ul impreuna cu un lubricant (sapun lichid diluat), se curata fiecare geam in parte cu grije.
La mine a fost bine, geamurile nu erau pline de mizerie iar claybar-ul a scapat usor.

Se ia o sticluta de ABRO Clear View ( sellgros ) - 22 ron

Imagine

Eu i-am scos eticheta, era putin dezlipita si ma stresa :))

Se aplica pe o laveta cu microfibre curata, apoi se intinde pe geam cu grije pentru a acoperi toate zonele:

Imagine Imagine

Se sterge cu o laveta curata, uscata, la 20-30 de secunde dupa aplicare, dupa care se lasa la uscat 10-20 minute

Concluzie:

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Apa se prelinge foarte usor, nu raman decat mici picaturi care zboara la peste 20 km/h
Lasa suprafata lucioasa si foarte fina, alunecoasa, are un luciu ok (nu cine stie ce)

Dupa cateva ore inca era curat si lucios

Imagine Imagine

Ca bonus, am cumparat din Craiova de la un baiat care comercializeaza un "tyre dressing" un flacon, care in ciuda pretului redus se comporta exceptional. L-am incercat si pe bandouri laterale si praguri interioare.

Imagine

Am folosit o pensula rotunda din BauMax, la 4 lei. ( isi face treaba de minune )

Imagine

Am pus putina solutie in dop, in lipsa de altceva, si mi-a ajuns pentru toate pragurile de plastic si cauciuc de la usi.

Imagine
Imagine
Imagine

Lasa un strat lucios, fiind foarte concentrat. Data viitoare am sa-l diluez pentru a obtine un aspect mat pentru plasticul de sub usi, nu arata foarte bine asa luciosz

Pe anvelope insa, este foarte,foarte bun. Am curatat o parte din anvelopa doar pentru test, si ghici ce, arata mult mai bine, se usuca repede si intra in cauciuc , lasand un finish curat si "hidratat"

Imagine

Cam asa a fost rasfatat leul meu azi, urmeaza ca saptamana viitoare sa iau o ceara AutoGlym Radiant Wax si solutie pentru tapițerie Pulimax, ca sa o facem LUNA. :)))

Azi am spalat masina si am aplicat acest dressing pe anvelope, am sa revin cu mai multe poze si cu pareri despre rezistenta,aspect in timp,etc.
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 37