Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 37

HUNTER
HUNTER

Re: Leon 1M - 1.6 16v

17 Feb 2014, 21:02

de ce nu lasi tu un baiat sa ia barile tot pt o masina gri....adica pe mine, si le dau pe ale mele la schimb :yh
maine trimit si eu o nuca de la un C-Klasse la Arad la imbracat :drive

tekolinooo
Subiect Autor

17 Feb 2014, 21:34

Am vorbit cu Andrei de la Arad, dar si cu baiatul cu barile.
Cu Andrei am stabilit, i-am trimis pe mail toate pozele cu volanul de Cupra R , i-am explicat cum sta treaba cu marimile ( sper sa il faca asemanator :-ss ) iar maine am sa i-l trimit , impreuna cu nuca de la schimbator (care nu stiu cum se scoate, sper sa nu-mi prind maine urechile prin ea X_X .

Cu baiatul cu barile n-am stabilit inca nimic, l-am sunat in Anglia,era acolo. A spus ca nu-l prea intereseaza schimbul, ca nu are ce face cu barile,insa imi poate aduce tot kit-ul, cu jante model Top Sport pe 17 , la un pret de 7-800 euro :yh . Luand in calcul ca jantele sunt 300 euro, restul de 400 cred ca il merita kit-ul complet, insa pricina e ca nu am atatia bani momentan, iar schimb-ul cu barile mele ar fi scutit niste banuti...

Daca ar fi sa vand barile mele, cea fata (care e noua, am schimbat-o in vara) , cea spate ( care arata bine) si cea de cupra ( care arata bine) m-as apropia de 400 euro? Toate barile sunt complete si au prinderile bune, merita sa ma arunc la banii aia pentru kit-ul de FR?

In cazul in care nu am eu fonduri, va pun in legatura cu baiatul, este din Craiova si este dispus sa vanda si masina cu totul (cea postata mai sus, este 1.8T 20V, 105k km, clima , etc)

Sau, mereu exista un sau :yh , poate avem noroc si vrea s-o dezmembreze pe viitor :-??

HUNTER
HUNTER

17 Feb 2014, 21:45

400 merita kitul complet. daca era si in culoarea la masina ta, ar fi fost si mai bine. scuteai niste bani.
eu zic sa iei kitul exterior, si jantele sa le mai amani, pt ca le gasesti mai repede decat kitul de FR, si mai ieftine de 300 daca te apuci de sapat bine.
si apoi sa le vinzi pe ale tale, mai scoti din investitie. nu mult, dar cat de cat. barile spate nu prea au trecere, dar cine stie de ce ghinionist dai pe net si il faci fericit. bara fata trece mai repede, ca sunt destui neatenti.

tekolinooo
Subiect Autor

17 Feb 2014, 22:05

HUNTER scrie:
400 merita kitul complet. daca era si in culoarea la masina ta, ar fi fost si mai bine. scuteai niste bani.
eu zic sa iei kitul exterior, si jantele sa le mai amani, pt ca le gasesti mai repede decat kitul de FR, si mai ieftine de 300 daca te apuci de sapat bine.
si apoi sa le vinzi pe ale tale, mai scoti din investitie. nu mult, dar cat de cat. barile spate nu prea au trecere, dar cine stie de ce ghinionist dai pe net si il faci fericit. bara fata trece mai repede, ca sunt destui neatenti.

Pai din poze cam bate cu culoarea mea, sa vorbesc cu baiatul cand ajunge in romania la ce bani lasa doar kit-ul. Poate am bani, ramane de vazut

Roger
Moderator

17 Feb 2014, 23:02

tekolinooo scrie:
Am vorbit cu Andrei de la Arad, dar si cu baiatul cu barile.
Cu Andrei am stabilit, i-am trimis pe mail toate pozele cu volanul de Cupra R , i-am explicat cum sta treaba cu marimile ( sper sa il faca asemanator :-ss )

Big mistake :(

HUNTER
HUNTER

17 Feb 2014, 23:11

Roger: cui nu i-ar place un volan OEM de CR?? dar la cat costa, ne limitam la posibilitatile din tara...si implicit cele financiare.
e adevarat ca, decat o "eroare" de CR, mai bine unul imbracat clasic. dar na...ne dorim si noi mai mult :lol:

Roger
Moderator

17 Feb 2014, 23:13

Eu atata spun: nu stie sa faca replica de CR.
Voi faceti ce vreti mai departe :tongue

tekolinooo
Subiect Autor

18 Feb 2014, 09:37

Roger scrie:
Eu atata spun: nu stie sa faca replica de CR.
Voi faceti ce vreti mai departe :tongue

Daca n-as acea bacul anul asta, m-as apuca sa mi-l imbrac singur, cu rabdare si cu marimile de cupra r, dar nu am timp, o sa ma limitez doar la nuca de schimbator, pe care o sa o imbrac intr-un weekend :)

Roger
Moderator

18 Feb 2014, 10:44

In primul rand, ca sa faci o copie cat mai ok dupa un volan de Cupra R, trebuie sa vezi unul, sa-l ai, sa-l studiezi.
"Renumitul" Adi din Arad a incercat el ceva saracul, dar nu prea i-a iesit nicidecum un volan copie fidela CR.
Greseli:
- decupajul/umflaturile pentru degete erau de toata jena
- ochiul cusaturilor era extrem de mare si inegal
- imbinarile intre bucatile de piele nu erau uniforme
- catarea acea rosie era foarte lata, aproape dubla fata de cea OEM
- pielea folosita nu era fina, ci semana cu cea de canapele

Singurul plus a fost ca omul s-a straduit, si a incercat sa dreaga busiocul insa pentru mine era tardiv.

Nu le poti face pe toate, probabil ca se pricepe la cele clasice sau orice alt model, insa la cel de CR a dat rateuri.

gamer555
ClubSEAT Admin

18 Feb 2014, 11:42

sau esti tu prea carcotas, perfectionistule :)
volan de Cupra R perfect e doar cel nou cumparat de la dealer. e absolut normal ca o replica mai ieftina ca pret sa nu aiba aceeasi calitate sau aceleasi materiale, nu ?

Roger
Moderator

18 Feb 2014, 11:50

Nu e vorba de perfectionism sau carcota. Pacat ca nu ti l-am aratat. Era volan de trotineta nu de masina :tongue
Gandeste-te ca am comparat o replica cu alta replica (al meu de pe masina) si nu se pupau deloc, absolut deloc.
Cand am avut in mana volanul original de CR si l-am comparat cu replica mea eram super incantat de ce treaba a facut polonezul.

tekolinooo
Subiect Autor

18 Feb 2014, 12:27

Eu il inteleg perfect pe Roger, niciodata nu o sa putem compara o replica de volan cu unul original, insa ce face Andrei este o replica low-cost, si e de inteles.
Acum, fiind al 3-lea volan de cupra pe care il face, sper sa am noroc :)

Si eu mi-as dori sa fie identic, insa multi platesc scump pt o replica fidela :)

Roger
Moderator

19 Feb 2014, 08:40

Uite niste poze cu alta replica destul de bine facuta: http://www.ebay.de/itm/Lederlenkrad-SEA ... 0084.m1843

Daca voi schimba vreodata iar volanul de acolo voi lua. Polonezul nu mai face, din pacate :(

tekolinooo
Subiect Autor

19 Feb 2014, 09:27

Arata foarte bine, dar si banii aia sunt ceva :)
Saptamana viitoare masinuta va primi bine-meritata revizie, grupul de relee de pe radiator, sonda de pe termocupla (la partea tehnica)

Despre kit-ul de fr, nu o sa-l iau ca nu am bani, ar merita doar sa il schimb cu al meu si diferenta, dar cash nu am bani si nu merita sa ma strofoc. O sa vopsesc bara de cupra, bandourile ai am sa o pun asa, lafel si toba si spoiler lip-ul de cupra r :)

puputavi

19 Feb 2014, 10:47

Roger nu prea poti compara volan de 50 de euro cu unul de 150 de euro. Atat dai atata face.
Daca pentru om e mai ok sa mai reduca din pretentii ca sa obtina un pret mai bun atunci pentru el e ok.
Cat despre kitul ala de Fr, niste jante Passaia(de pe top sport) cred ca gasesti si cu 200 de euro. Dar oricum vad ca la Leon chiar daca masina veche kiturile astea de fabrica isi tin bine preturile :D
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 37