Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

alinush

Re: sunet + martor frana de mana aprins in bord

13 Oct 2013, 08:31

Si la mine a "murit" cel de pe stanga dar le-am schimbat pe ambele, asa ca sa fie :)
Nu cred ca exista vreun kit de reparatie, insa piesele noi nu sunt foarte scumpe.
Vad ca esti din TM; poti merge la promotor, au preturi bune (parca ATE am cumparat eu si sunt sub 100 lei/buc, dar au si mai ieftine)
Cat despre inlocuit, nici aici nu e mare chestie:
-dai jos tamburul, scoti sistemul de saboti cu arcuri, sigurante, etc
-demontezi pistonasul (o sa pierzi ceva lichid de frana, nu foarte mult)
-montezi pe cel nou si pui la loc sabotii & co si tamburul
-completezi cu lichid si faci o aerisire de sistem de franare
Daca nu te pricepi si/sau nu ai ustensile, mai bine nu te bagi
Aia de la promotor au si service-ul lor si e probabil mai ieftin daca iei si piesele de la ei
Bafta
Daca esti jmeker, da-ti un cap in gura :)
ibiza - 1.4, 75 Cp, 2002 "blau oceanic"

szintyjanos

14 Oct 2013, 12:29

Merci de raspuns

Eu deobicei ma bag, singura chestie ce ma intimideaza putin e cum scot tamburul jos?! Stiu ca vine o cheie mai speciala, pe care eu nu-l am. In plus imi va lua ceva timp, timp pe care eu nu-l am, deci poate ca ramane varianta cu service-ul.

As mai avea insa o nelamurire: cum a curs deja ceva lichid, oare nu trebuie sa schimb si sabotii?! Probabil isi pierd calitatea daca vin in contact cu uleiuri, sau?!

playmo

14 Oct 2013, 13:46

Din experienta cu fostele masini, in cazul celor cu tamburi in loc de discuri, erorile franei de mana sunt in stransa legatura cu tamburii intr-un fel sau altul. Automat, cred ca ar fi bine sa fie verificata si corecta functionare a franei dar si a franelor spate.

De asemenea, in cazul accesului la tamburi, ar fi bine sa va duceti la un service sau cel putin sa apelati la un mecanic priceput, altfel riscati la demontare sa sara un arc sau sa se rupa un cablu? :hi
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT

raprul3zz
Subiect Autor

02 Noi 2013, 02:49

Imi cer scuze pentru intarziere. Am rezolvat problema. Cilindru receptor dreapta, spate. Va multumesc tuturor pentru sprijin si raspunsuri. Inca o data imi cer scuze de intarziere, am avut motivele mele :)
Seat Ibiza 6L 2005 1.4 16v 75cp / BKY