Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

RicheE
Subiect Autor

Furtunase lipsa

16 Iul 2013, 09:28

De curand am achizitionat un 1m TDI din 2000 si cateva furtunase fie lipsesc cu desavarsire, fie sunt rupte/taiate/anulate, am atasat cateva poze ca idee, poate stiti de la ce si cum vine, daca/ce mi-ar putea afecta la motor, cat timp am la dispozitie sa le montez la loc etc...scuze, e prima mea masina asa ca nu stiu prea multe! :lol:

Un lucru il stiu sigur!Furtunasul care duce de la lichidul de parbriz clar nu ajunge si la stergatorul de la luneta! :yh

Va multumesc pt rabdare, intelegere si ajutor!
Imagine

Imagine
SEAT LEON, 1.9 TDI, 2000
Eu am cai putere!Tu ce ai?Ponei?
Imagine

tekolinooo

Re: Furtunase lipsa

16 Iul 2013, 10:40

Urmareste in timp nivelul antigelului sau lichidului de racire, uleiului si atata timp cat sunt in regula nu trebuie sa te panichezi. Stergatoarele si furtunasele aferente lempoti schimba oricand, dar e de preferinta sa le ai, nu stii cand ai nevoie de stergatoare :)

RicheE
Subiect Autor

16 Iul 2013, 14:25

Antigel - ok
Racire - ok
Ulei - posibil garnituri(daca este usor si imi puteti explica, verific imediat ce ajung acasa) - imi lasa din cand in cand la peste 3000 RPM si idee de fum

Plus ca in prima poza in cerculetul care l-am facut in stanga nu lipseste un furtunas?...ma seaca ideea!

Zilele astea o sa o duc la VAG COM sa vad ce bube are.
SEAT LEON, 1.9 TDI, 2000
Imagine

Roger
Moderator

16 Iul 2013, 14:40

Mie mi se pare ca este anulat EGR-ul (capsula metalica). Cateodata e bine, cateodata nu e bine, depinde de motor.

dany19940
Moderator

16 Iul 2013, 14:54

Pai furtunasul care are surub in el e de la capsula metalica. Sunt mai multe motive pentru care a facut asta fostul proprietar: ori e capsula sparta. ori e ceva cu turbo...Trebuie verificatla fata locului. Iar pentru spalatoare, din cate stiu, sunt 2 pompe separate la Leon. N-am scormonit sa vad ce si cum. Cauta sa vezi. Nu se aude nimic cand actionezi spatele?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

tekolinooo

17 Iul 2013, 11:10

ia niste lichid de parbriz, ca e mai ieftin decat o sticla cu apa :)) , pune putin in rezervorul ala, vezi daca il pierde.
Daca nu, pune pe cineva sa actioneze ambele stergatoare din masina iar tu stai cu capota deschisa si vezi daca trage, eu am avut la stergatorul spate o problema asemanatoare, nu baga apa, am desfacut si l-am conectat ca pierdea putin, nu sunt probleme grave, nu trebuie sa-ti faci griji (cel putin de stergatoare , cat despre EGR e bine sa le verifici, si sa inlocuiesti )

RicheE
Subiect Autor

24 Iul 2013, 12:14

tekolinooo scrie:
cat despre EGR e bine sa le verifici, si sa inlocuiesti )

Done that!Am fost la "doctor" cu leutzu si intr-adevar, EGR decuplat, "maneta" de actionare supapa nu functioneaza.Concluzie, trebuie refacut traseul furtunaselor si vazut de unde exact este buba ca sa imi poata baga si turbosuflanta "in miscare".Imi scoate ceva fum negru cand ma dau la ea in primele 3 trepte, dar banuiesc, ca din momentul in care ii skimb filtrele, uleiul si repar EGR-ul o sa cam dispara aceasta mica problema nu?Si inca ceva, cum pot afla codul de la supapa EGR?Vorbim de 1.9 TDI an 2000(in caz ca stie deja cineva).Multumesc!
SEAT LEON, 1.9 TDI, 2000
Imagine