Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

clinca
Subiect Autor

Sunet sport detasabil

15 Iul 2013, 16:59

Salutare,

Ma intereseaza urmatorul aspect. Am auzit cateva motoare sport prin cartier si as da orice sa se auda si 1M-ul meu asa, insa cu urmatoarele conditii daca se poate:

- vreau sa-i pun ceva (toba, evacuare, fluier etc) care sa fie detasabil atunci cand plec din oras pentru ca am auzit ca este foarte deranjant la drumuri lungi (sunt sigur de asta).
- vreau sa nu mareasca consumul, 1M-ul deja consuma destul in oras
- daca se poate cat mai putine modificari la toba pentru ca am body kit standard cu tobele indreptate in jos care nu se observa
- nu ma intereseaza viteza sporita sau alte trick-uri ci doar sunetul, sunetul acela pur sport sau macar asemanator :D
Leon Stella 1M 1.6 16V 105CP AUS 2001
"Best hot hatchback of all time" The British magazine Autocar 2010

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Sunet sport detasabil

15 Iul 2013, 17:47

sunetul "sport" este dat de niste tobe mai permisive. in cele stock exista trasee intortocheate special pentru a amortiza sunetul produs pe evacuare. o toba sport e cat mai dreapta, diametru interior mai mare (cat mai putin restrictiva). dar asta inseamna si mai mult zgomot, pe toata plaja de turatii. si da, o sa te omoare la drum lung daca mergi turat.

bgd_b92
Bogdan

15 Iul 2013, 17:51

Recomand pentru placerea ta o toba sport cu silencer..este suficient..scoti silencer-ul face galagie..il pui la loc numai face :hi iti recomand una ieftina, gen CARUB la 130 lei in targ la Vitan dar te sfatuiesc sa o pastrezi pe cea originala pentru ca te vei plictisi repde de ia sau va trebui schimbata dupa maxim un an din motive de "fiabilitate"...

Fluierici dala am avut si eu si e o porcarie....nu are nicio treaba cu sunetul unui turbo..mai bine scoti tu capul pe geam si fluieri ca intorci mai multe priviri si nici nu trebuie sa omori masina in ture pentru zgomot :hi

clinca
Subiect Autor

15 Iul 2013, 21:16

gamer tocmai de aceea vreau ceva detasabil ca sa nu imi omoare neuronii la drum lung. cum zice si bgd cu silencer. de consum n-a pomenit nimeni nimic....
bgd ce vrei sa zici prin fiabilitate, in timp imi uzeaza cva la masina?
inca ceva, am cautat pe net carub si am vazut cat de dreapta este, trebuie modificata bara spate? eu am doua iesiri la toba indreptate in jos care nu se observa....

Roger
Moderator

15 Iul 2013, 21:26

Eu nu prea am vazut toba finala sport care sa nu iasa afara si sa aiba tevile indreptate in jos, asa ca orice model ai pune, trebuie sa decupezi bara :hi

florin_drn

15 Iul 2013, 21:35

Sunetul motorului se poate modifica si din admisie, nu numai din evacuare. Iti recomand o admisie sport k&n cu filtru conic. Indepartezi capacul de la cutia filtrului, lasi filtrul expus si o sa vezi ce sunet o sa ai in turatii. Eu asa am facut. :)

bgd_b92
Bogdan

16 Iul 2013, 06:28

El vrea galagie nu un sunet subtil de filtru sport :lol: ma regeream la fiabilitatea tobei carub..cam dupa un an necesita schimbata..cat dai atata face. Roger exista si tobe sport cu 2 iesiri indreptate in jos.cumparasem eu penrru vechea ibiza ca sa numai decupez bara dar nu sunt cu silencer..daca vrei poti sa te duci cu ia mai inauntru si nu se vede toba..( numaj modifici nici bara ) sau o pui putin aplecata

tekolinooo

16 Iul 2013, 10:47

Taie toba si elimina o parte din plasele din ea, cunosc pe cineva care a facut asta la un polo 1.2 TSI , in ciuda parerilor mele ca e o idee aiurea, se aude frumos , cu putin bas si pe ture foarte elegant, discret, iar la drum lung nici nu o simti, doar ca trebuie sa aprlezi la cineva care stie treaba, si cu 60-70 de lei o si scoti in spate fara tips super-sport :)) , asta pentru low cost, daca vrei toba sport, ia una fara tips-uri sudate, si nu mai pui nimic, sau unul orientat in jos

RicheE

16 Iul 2013, 14:40

5 cuvinte: dalta, ciocan, rabdare, calm, precizie

Te bagi sub masina, si incepi sa spargi frumusel toba pana iti place sunetul :))) cand te plictisesti, te duci si o sudezi :)))
SEAT LEON, 1.9 TDI, 2000
Eu am cai putere!Tu ce ai?Ponei?
Imagine

Roger
Moderator

16 Iul 2013, 14:41

:yh

Vlad_ACD

16 Iul 2013, 18:52

@florin_drn

Sa inteleg ca ai renuntat de tot la vechea carcasa de la filtrul de aer si ai facut alt racord de la filtru sport la clapeta de acceleratie?
Ceva detalii?
Seat Toledo 1.6 16v AUS 105CP
IS 05 ACD

clinca
Subiect Autor

17 Iul 2013, 17:05

Roger aici e o problema cu decupatul, nu stiu pe nimeni care sa faca asta si sa nu se observe ca a fost decupata, o sa ma interesez pe net cat m-ar costa.

Florin, as face asta dar nu ma pricep, trebuie sa ma documentez inainte, cam cat ar costa un kit cu tot cu montaj, trebuie facute alte modificari sub capota?

Bgd, nu vreau galagie deloc, vreau exact un sunet subtil, sport, putin "ragusit" cum s-ar zice si innecat, asemanator cu un bas nu cu inaltele

Tekolino, asa face asta daca as stii pe cineva care stie ce face, nu vreau sa risc sa stric mai rau.

Pana acum cea mai acceptabila este metoda propusa de Florin (daca nu face galagie si se aude mai mult ragusit in bas), stiti pe cineva care se pricepe si care ma poate ajuta cu asta?

bgd_b92
Bogdan

18 Iul 2013, 07:30

Sunetul sport o sa il ai doar in turatii mari..si nu va fi nicidecum infundat sau ca un bass.va fi ascutit ca un suierat ( fasait )..recomand 2 gauri in toba pentru tine si ai rezolvat :hi fara gluma. De montat o toba aftermarlet iti ia cam 100 lei la un servis. Filtr ul sport are un sunet aparte la benzinare turbo..pentru mine era ca un drog si e misto ca incepe de la 2000rpm..