Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ovidiu2003
Subiect Autor

aprindere bec CHECK in functie de climatizare

15 Iul 2013, 09:55

Salut
Am si eu un LEON 1M 1.6, 16V din 2006.
Cand merg cu climatizarea in oras (mult relanti) mi se aprinde becul de CHECK de la bord.
Daca nu mai merg cu climatizarea vreo trei-patru zile, se stinge.
La drum intins nu se intampla treaba asta.
La ALTO mi-au zis ca e senzorul de la capacul de recirculare si ca de vina e benzina.
Numai ca orice benzina pun, face la fel.
A mai patit-o cineva asa?

Leon99

Re: aprindere bec CHECK in functie de climatizare

15 Iul 2013, 12:26

Nu cred sa influenteze climatizarea in mod direct eroarea de care vorbesti.Din proprie experienta poate apare (mai ales daca si dispare dupa ceva timp) eroarea datorita benzinei proaste asociat cu mersul subturat .La acestea se mai poate adauga si o eventuala clapeta de acceleratie nu tocmai curata (si posibil decalibrata) plus egr-ul aproape sigur cu depuneri de calamina .
Cred ca cel mai bine ar trebui curatata clapeta de acceleratie plus egr si o calibrare (e obligatorie daca se demonteaza si se curata), la care a-si adauga schimbarea fitrului de aer.Totodata daca se face calibrarea ar fi indicat si o scanare si diagnoza cu ultima varianta de vag.com.Am uitat sa spun ca mersul subturat si o benzina proasta poate afecta si bujiile pe care se depune calamina si altecele care influenteaza negativ buna functionare a motorului si astfel apar erorile ce se aprind in bord.
De aceea eu cind mai prind cite un drum lung si mai liber o ”alerg” la turatii mari sa-i fac un ”dertartaj” la bujii ,egr si pe unde se mai depune calamina si alte reziduuri cind merg la turatii mai mici (incerc sa evit sa merg subturat,dar uneori se mai intimpla....)
Seat Leon (2004) 1,6 16v BCB

ovidiu2003
Subiect Autor

15 Iul 2013, 13:19

Multumesc mult.
Stie cineva un service mai bun decat Alto in Bucuresti?
Si care sa nu ia pielea de pe mine.

Leon99

15 Iul 2013, 20:59

Curatarea clapetei de acceleratie si a egr-ului se poate face de oricine are cunostinte minime si oarece inclinatii spre mecanica. O data demontata clapeta de acceleratie, dupa repunerea ei pe pozitia initiala e obligatoriu calibrarea cu vagcom. ultima editie (sau marog aproape ultima).Schimbarea fitrului de aer este iarasi simplu de facut asa ca in final nu ar trebui sa coste prea mult.Si nu ar fi rau daca ai schimba (ori macar curata) bujiile.
Seat Leon (2004) 1,6 16v BCB