Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

angyu4us
Subiect Autor

Seat Leon 1.6 sr

12 Iul 2013, 22:29

Hello everybody!!! sunt nou in "arta condusului" si de curand am achizitionat un seat leon 1.6 sr AKL an 2000(septembrie)
O sa revin cu poze curand,dar pentru inceput am niste probleme,pe care as dori sa ma ajuta-ti,bineinteles daca se poate,sa trec peste ele.
Pe tester cand am pus-o mi-a iesit eroare la sonda lambda(imi oscila turatia si am gasit furtunul care duce la clapet intepat si prindea aer fals...l-am inlocuit si merge bine),dar totusi uneori mi-a ramas eroarea...daca ar fi sa o inlocuiesc e mai bine daca iau de la dezmembrari sau noua?
Discurile pe fata sunt cam duse...am luat unele de pe un toledo ...trebuie sa inlocuiesc si placutele de frana odata cu discurile sau le las pe cele vechi?
Cand am adus-o de la Focsani acasa (galati) am scos consum de 6.7 dar in oras am scos 10.7 si 14.2 mai pun si pe seama stilului meu de condus...dar totusi mi se pare cam exagerat...oare ar fi ceva normal...sau experienta chiar isi spune cuvantul?
La una din tijele de timonerie mi s-a dus bucsa,iar cand bag in a 1-a sau marsarier mi se aude un zgomot ciudat...am dat comanda 55 ron ma costa originala...dar problema e ca nu am rampa si trebuie sa o duc la service...(alti bani alta distractie)
Fostul proprietar a schimbat toata distributia acum 2000 de km (sau asa"vine vorba"),ulei,filtre etc la fel aceeasi "vorba"...din cauza bugetului redus mi-am propus sa fac revizia si sa schimb distributia in august...cel tarziu septembrie...pot merge si asa?...sau sa ma imprumut sa schimb acum totul?...
Proiectoarele mi-au mers o singura data(dupa ce le-am pus nu mergeau,iar dupa ce le-am dat 2 picioare au mers ca noi...cineva mi-a spus sa le schimb becurile pt ca din cauza transportului e posibil sa se fi scuturat filamentul)...sa pun becuri simple sau smd-uri?...ca tot veni vorba de smd-uri...daca pun la pozitie exista vreun risc sa ard computerul de bord?(asa m-a speriat cineva si am zis sa intreb sa nu raman tampit)
La torpedo am o clema rupta...gasesc undeva doar sistemul de inchidere?...sau doar usa?
Farul dreapta imi abureste...mi-a zis cineva sa scot capacul de la far ca sa nu mai am problema asta...merge stas ideea...dar nu stiu cat de buna este...exista vreun risc daca merg asa?
Am un Sony xplod pe ea...e mai bine daca pun un Aura pe ea?...(mentionez ca pe viitor doresc sa aibe "leutza mea" un subwoofer din fibra home made si sincer imi place cum cade cel Aura...dar ma gandesc sa nu fie prea slab ca performante)
Peste toate astea...sunt totusi f.incantat de achizitia mea si sper sa nu ma lase la nevoie...

Va multumesc!

bgd_b92
Bogdan

Re: Seat Leon 1.6 sr

15 Iul 2013, 17:00

Salut si bun venit !

Daca ai schimbat furtunul si nu ai sters eroarea, aceasta ramane stocata deci trebuie stearsa cu vag com; daca mai apare dupa aceea, inseamna ca problema persista; daca iei de la dezmembrari iti asumi riscul ca poate sa te tina o zi sau 5 ani ; daca o iei noua ai garantie la piesa ;

odata ce schimbi discurile trebuie schimbat si placutele ;

Consumul de 7 afara si 10-12 urban este perfect normal..14-15 cat spui tu deja este prea mult, dar este posibil daca faci drumuri scurte, nu ai experienta, nu folosesti frana de motor, ai talpa prea grea, masina este destul de veche, etc ;

daca fostul proprietar a schimbat distributia acum 2000 km ar trebui sa se vada data pe curea si rolele noi ; la ulei se vede oarecum daca este aproape nou sau nu, si la filtre la fel ( cel mai la indemana iti este cel de aer il dai jos si te uiti la el ) ;

Daca proiectoarele ti-au mers dupa ce le-ai dat un picior mai mult ca sigur e o problema la fire sau becul nu este fixat bine...un bec cand se arde nu se mai aprinde in veci ; la proiectoare pune becuri normale, si daca vrei sa arate bine pune o folie galbena/albastra/ etc ( vezi ibiza mea ) ;

poti sa pui linistit leduri smd pe pozitii nu se va arde nimic..si nu iti trebuie neparat cele cu eroare de bec ars pentru ca mai mult ca sigur nu ai aceasta optiune ; ledurile smd au un consum mai mic decat becurile normale, nu se incalzesc, durata de viata mai mare si lumina mai puternica + ca arata destul de bine noaptea

Poate pui si niste poze cu masina :hi

CristianACS

15 Iul 2013, 19:55

Pt inceput : bine ai venit, iti dau un sfat : apuca-te si ia la rand cateva topicuri cu masini, probleme, tips&tricks si multe altele si o sa gasesti toate raspunsurile. Nu prea cred eu treaba aia cu filamentele si smd-urile dar fie, iar treaba cu distributia nu-i de gluma....mai bine nu circuli.
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

Mylux

15 Iul 2013, 20:38

Salut si bine ai venit printre noi iti spun si eu,cu privire la problemele tale iti ofer cateva raspunsuri si sfaturi:

1.Daca ai problema cu sonda lambda iar testerul a confirmat aceasta problema cel mai indicat ar fi sa o inlocuiesti cu una noua pentru ca nu vei avea probleme cu ea mai mult timp dupa ce o inlocuiesti plus ca ai garantie si pe piesa decat daca ai lua una second si care nu sti cat o sa mai reziste,pretul variaza intre 450 si 600 lei una noua depinde de marca acesteia.
2.Daca spui ca discurile pe fata sunt uzate si necesita inlocuire le-as verifica si pe cele de pe spate pentru ca sigur nu sunt intr-o stare buna nici acelea si as inlocui setul fata-spate si vreo 2-3 ani nu vei mai avea treba cu ele plus placute noi de frana iar ca piese as merge tot pe ceva nou si nu pe second pentru ca in acest caz siguranta primeaza.
3.Legat de consum nu iti face griji prea mari,motorul de 1.6 de pe Leon este recunoscut ca fiind un ''gurmand'' cand vine vorba de consum.
4.Daca ai probleme cu timoneria inlocuieste acea bucsa si unge foarte bine tot ansamblul cu vaselina siliconica periodic.
5.Distributia iti recomand sa o schimbi cat mai repede si sa nu risti umbland dupa vorbe ca a fost schimbata,sau cel mai sigur si mai indicat daca nu dispui inca de bani poti duce masina la un service bun sa verifice in ce stare se afla.
6.Pentru proiectoare eu iti recomand becurile normale cu halogen pentru ca fac o treaba mult mai buna pe timp de ceata decat cele xenon sau smd iar pentru un putina schimbare de look si la un pret redus poti infoila proiectoarele in ce culoare preferi si vor arata foarte fain plus ca folia le protejeaza si de pietricele.
7.Legat de clema de la torpedo ia legatura cu baietii care se ocupa cu dezmembrari poate te ajuta ei.
8.E buna solutia cu capacul scos impotriva aburirii dar in timp va intra foarte mult praf in interiorul farului si se va prafui oglinda acestuia fapt pentru care iti recomand sa il montezi inapoi.
9.Daca tu esti multumit de cum se aude acum pe masina sistemul audio in combinatia actuala il poti lasa asa, poti incerca si cu un subwoofer montat cum se aude si eventual sa faci rost de un Aura si sa il montezi dupa care sa compari calitatea sunetului dintre cele doua in varianta finala a sistemului.

P.S. acestea fiind spuse iti doresc spor la treaba si sa revii cu o prezentare completa a leului tau dupa ce iti rezolvi problemele.
Drumuri bune :drive
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

angyu4us
Subiect Autor

30 Iul 2013, 18:38

Buna ziua ...Imi cer scuze pt activitatea scazuta pe forum ...am avut niste probleme dar am revenit :D
am facut si cateva poze dragei mele
am rezolvat problema cu tija la timonerie...am rezolvat si proiectoarele...mi-am pus si smd-uri la pozitii...
am cumparat aral 5w40 high tronic("de la mama lui") placute de frana trw...filtru de ulei mahle,filtru de combustibil champion,filtru de polen ...cel de aer nu l-am cumparat pt k e nou(mi-a zis si fostul proprietar k e schimbat si l-am si verificat)
am cumparat si un termostat (am crezut k am probleme cu al meu dar a fost doar o supozitie)
joi/sambata ma apuc de ea...
mi-a mai ramas sonda lambda si gata :D
cel putin asa am crezut pana sa o duc la spalatorie...dupa ce au dat baietii de acolo cu jetul cu presiune mi-a sarit vopseaua de la pasajul stanga spate si aripa dreapta fata....nu e sarit mult dar e al naibii de inestetic...la toate astea s-au mai adaugat si 2-3 chei date pe portiera de vecinii mei cei dragi si capota putin indoita de un petrecaret ...nici nu stiu cum sa fac...imi e al naibii de frica sa mai si incep sa decojesc vopseaua...mi-e ca o sa raman cu masina "belita"...pt ca bugetul deja e pe cale de disparitie pana si din vocabular pt mn...
dupa ce o pun la punct ma apuc si de subwoofer...am facut rost de materiale...mai trebuie timp
dupa ce tot m-am "laudat" mai sus mi-am adus aminte ca trebuie sa fac si prezentarea masinii...e o leoaica ce are sub capota un motor 1.6 sr akl 8v 101 cp 74kw euro2(asa a iesit la rar...din ce am inteles trebuie 3...dar asta e)nu stiu exact ce echipare este...dar cert este ca are geamuri electrice(fata,spate),oglinzi electrice,climatronic,proiectoare ceata,lipseste cotiera(un mare minus)...mai are si un cd-player sony xplod ...(am si casetofonul aura...dar l-am pastrat pe cel sony...ca e mp3 normal)
are si geamuri fumurii...triple pe led(am originalele fara o mica parte ,cea de pe haion)...e "incaltata" pe 15" cu jenti de aluminiu(am si setul original de tabla dar il pastrez pt iarna)...frane pe disc fata/spate...si in rest...nici nu mai stiu ce sa zic despre ea...la final doar ce am fost declarati sot si sotie :))

imi cer scuze inca o data pt activitatea scazuta pe forum

angyu4us
Subiect Autor

30 Iul 2013, 18:43

ImagineImagineImagineImagine

ps: pt cine are nevoie de proiectoare sau de triple nu ezitati sa intrebati...sau chiar si de casetofon aura...

angyu4us
Subiect Autor

11 Aug 2013, 13:40

am revenit oameni buni...am facut schimbul de ulei...filtrul de ulei...am schimbat discurile fata si placutele...mai am filtrul de aer+ cel de combustibil...si gata...
mi s-a spus ca as mai fi putut merge cel putin 1-2 ani cu discurile si placutele alea...dar daca tot le-am avut si am tinut sa imi si cunosc mai bine masina...

daca are cineva nevoie de discurile &placutele fata sunt dispus sa le dau cui are nevoie...
imi cer scuze ca postez aici in leg cu asta dar nu am gasit niciun topic cu donatii...

Respect,stima!

Mylux

11 Aug 2013, 13:43

Poti posta aici piesele pe care doresti sa le donezi:
viewtopic.php?f=97&t=491&start=660
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

angyu4us
Subiect Autor

11 Aug 2013, 13:46

ook... thx again mylux pt sfatul cu climatronicul!

Respect,stima!

Mylux

11 Aug 2013, 13:47

:hi :cheers
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

Tudor Anghel

12 Aug 2013, 10:10

Salut, imi place foarte mult culoarea masinii. Pot sa te intreb la ce pret ai achizitionat-o?
Seat Leon 1M, 1.6 l, 16V, 105 CP AUS - The Black Mamba

angyu4us
Subiect Autor

12 Aug 2013, 17:36

Tudor Anghel scrie:
Salut, imi place foarte mult culoarea masinii. Pot sa te intreb la ce pret ai achizitionat-o?

Salut! am dat pe ea 1600 pe bulgari si inca 600 la inscris(puteam sa o tin in continuare pe bulgari dar mi-a fost cam teama cu toate zvonurile astea ) ...si vis-a-vis de cularea masinii...si mie imi place...dar necesita spalari frecvente ...altfel arata jalnic :))

angyu4us
Subiect Autor

06 Dec 2014, 17:47

motorul se comporta excelent pe vremea asta...pana ajunge sa se incalzeasca 80-90 grade...iar apoi nu mai trage deloc...apar fluctuatii de turatie chiar si cu pedala la fund de la 2500 la 700 pt 1-2 secunde...consumul de carburant mi l-a ridicat cu 2-3 l/100 km cel putin ...nu mai stiu la ce sa ma gandesc ca ar putea fi...am curatat si clapeta...am schimbat filtrul de aer...filtrul de combustibil...
cineva m-ar fi speriat ca ar trebui sa fac o segmentare la motor...dar nu prea as vrea sa cred asta...

a mai intampinat cineva problema asta?

Mylux

06 Dec 2014, 19:32

Sonda lambda este ok,cand ai facut ultima data o diagnoza?
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

angyu4us
Subiect Autor

07 Dec 2014, 14:27

am facut si nu mi-a aparut decat la clapet o mica eroare dar i-am dat setarile iar si nu e nicio diferenta...pff...nici nu stiu ce sa fac...oare sa schimb bujiile...sa fie de la fise oarecum?