Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

asusxx
Subiect Autor

egr

12 Iul 2013, 12:24

Buna. Am fost ieri cu masina in service am curatat capate de aaceleratie si apoi dupa ce o facut o scanare mi sa zis ca ii defect egr-ur.iar spre surprinderea mea o zis mecanicul ca nu are rost sa il schimb ca nu afecteaza cu nimic. Doar ca o sa fie aprins acel martor in bord .Este adevarat?
Este vorba de un seat leon 1.6 16v 105cp cod motor aus
Seat Leon 1.6 16v 2001 aus 105 cp

dany19940
Moderator

Re: egr

12 Iul 2013, 12:54

Ce-mi plac mie mecanicii astia de Dacia cu instruire in spatele blocului, care vorbesc de parca e prima data cand vad o masina straina (straina pentru ei doar). Cand vei fi intors la RAR, atunci o sa vezi ca afecteaza cu ceva unul defect, netinand cont de alte aspecte. Oare daca nu trebuia, mai facea investitia fabricantul? Ce parere ai? Atunci nu mai trebuie nici catalizatorul, nici sondele lambda, ca tot din acelasi circuit fac parte. Sa cerem banii inapoi de la fabricant, ca doar am platit si pentru alea cand am luat masina. Totul face parte din reglarea noxelor emise de motoare, deci si a consumului in general. Plus ca ajuta la functionarea mai "linistita" a unui motor.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

asusxx
Subiect Autor

12 Iul 2013, 13:10

Ciudat ii ca am facut rar-ul cu acel martor aprins si au iesit noxele cum trebuie...

nmihai67
Michel-Angelo

12 Iul 2013, 16:30

Egr= exhaust gas recilculation. Deci , recircularea gazelor evacuate. Iarna o sa ai mai mult decat nevoie de acel egr. Gazele evacuate au deja o temperatura ridicata, deci prin urmare incalzirea motorului si viteza de atingere a cotelor de noxe joase, se face mai repede in timp util. A doua functie este pentru "transparenta fumului", smoke clarity. Asta inseamna ca vara aproape nu avem nevoie de egr, dar vom avea un fum de evacuare mai dens, in special in sarcina. Eu vara merg cu egr decuplat, dar mai trebuie si o bucla cu o dioda la debitmetru, pentru ca acesta sa ramana pe deschis si sa asigure fluxul de aer maxim aspirat.
Prin urmare egr-ul asigura si un consum mai scazut prin atingerea temperaturii de lucru mai rapid.
Felul cum au masurat "aia" noxele ramane la "noroc" si calibrare. Totusi exista un minim si un maxim de valori.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

dany19940
Moderator

12 Iul 2013, 16:37

asusxx scrie:
Ciudat ii ca am facut rar-ul cu acel martor aprins si au iesit noxele cum trebuie...

Treburi facute ca multe altele in tara asta... :( Nu-i ciudat deloc, multi au aparatele de masurare decalibrate sau aranjate sa iasa mai jos valorile.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

asusxx
Subiect Autor

12 Iul 2013, 17:07

Si o ultima intrebare...pot sa fac cu masina asa in jur la vreo 2000km... cat imi sunt programati pe saptamana viitoare fara sa afecteze alte parti a motorului?

dany19940
Moderator

12 Iul 2013, 19:40

Daca a functionat pana acum...cred ca mai merge inca 2000km. Merge si mai mult, dar pe masura ce mergi se va aduna calamina si slam mai mult in teava de legatura cu EGR-ul. Dar se poate spala macar.

asusxx
Subiect Autor

12 Iul 2013, 20:06

Ok...ms mult pentru sfaturi.o sa ii fac o curatare pentru inceput iar apoi dupa concediu o sa il schimb.

agoox

15 Iul 2013, 08:14

Subsriu la ce a zis dany " Plus ca ajuta la functionarea mai "linistita" a unui motor."
Eu aveam martoul check engine in bord si am scos EGR sa vad cum se comporta. Aveam impresia ca acceleratia parca raspundea putin mai promt, dar vibratiile la motor crescusera un pic. Sau cel putin asta a fost parerea mea, pana la urma am curatat bine EGR cu spray de frane (nu prea-si face treaba la cenusa aia) si a functionat cum trebuie. Am un Seat Leon 1.6 16v
Leon 1M, 1.6 16v, AUS

malus dacus

15 Iul 2013, 19:32

Salut,

Am fost astazi la un service autorizat Seat in Bucuresti pentru o diagnoza si o verificare de rampa. Totul a fost ok mai putin urmatoarea problema "pierderi ulei pe la EGR - inlocuire". Din ce am citit eu EGR ul are rolul de reciclare a gazelor din acest motiv nu inteleg ce legatura are cu pierderile de ulei si cat de grav este acest lucru.Ideea este ca mi au cerut 1000 de lei pentru inlocuirea piesei + manopera ceea ce mi se pare cam mult.

Daca ma poate lamuri cineva, raman recunoscator.

Multumesc.
Seat Leon 1.9 TDI 81 kw Signo

dany19940
Moderator

15 Iul 2013, 19:57

"Dacul cel rau" ? De ce nu-ti cumperi singur un EGR si il schimbi, ca doar nu e greu. Banuiesc ca ai motor diesel, ca doar la el se poate intampla asa ceva. Pe traseul de turbo mai circula si vapori de ulei si, daca EGR-ul e uzat.

malus dacus

15 Iul 2013, 20:10

El este :)

Nu il schimb pentru ca nu ma pricep la mecanica, din ce am vazut preturile la EGR uri variaza intre 200 - 400 lei si probabil si aici voia avea o decizie grea de facut :)
Masina este un Seat Leon 1.9 TDI 110 cp din 2004 si urmeaza sa o cumpar daca ma inteleg cu propitareasa la pret. Ideea e ca m au cam speriat cei de la service cand mi au spus cat costa inlocuirea piesei, mi am inchipuit ca e o piesa de baza.

dany19940
Moderator

15 Iul 2013, 20:16

E o piesa destul de importanta, dar nu poti spune ca nu va merge motorul din cauza asta. Da, va merge mai prost si nu va trage probabil, dar chiar daca pierde ulei, se poate ca functia ei de baza sa fie indeplinita inca multa vreme de acum incolo. Daca nu ai gasit alte defecte la ea, EGR-ul il poti schimba si dupa ce iei masina. Si poti gasi un mecanic sa-ti schimbe piesa si mai ieftin decat ti-ai zis cei de la service. Comanzi tu piesa si de schimbat cred ca mai mult de 100-150 ron nu poate fi. Deci ai cam iesi la jumatate din costul lor.

PS: Esti membrul cu numarul 9000 :cheers

malus dacus

15 Iul 2013, 20:38

Multumesc pentru sfaturi si sper ca 9000 sa fie cu noroc !

muscailie

23 Iul 2013, 13:00

Salut

Eu am schimbat EGR-ul recent la un seat identic cu al tau.

M-a costat 600 de lei cu tot cu manopera (nu la reprezentanta seat). Piesa a costa in jur de 520 lei.

Poti sa iti comanzi pe net EGR-ul si il schimbi tu. Adurat cam 10 minute si nu a constat decat in desfiletarea a 2 suruburi.

Cat despre curatarea EGR-ului.. mi se pare o prostie.. toti mecanicii cu care am vorbit mi-au spus ca nu ai curata la el. Daca ai sa il desfaci, vei vedea ca e o piesa turnata

malus dacus scrie:
Salut,

Am fost astazi la un service autorizat Seat in Bucuresti pentru o diagnoza si o verificare de rampa. Totul a fost ok mai putin urmatoarea problema "pierderi ulei pe la EGR - inlocuire". Din ce am citit eu EGR ul are rolul de reciclare a gazelor din acest motiv nu inteleg ce legatura are cu pierderile de ulei si cat de grav este acest lucru.Ideea este ca mi au cerut 1000 de lei pentru inlocuirea piesei + manopera ceea ce mi se pare cam mult.

Daca ma poate lamuri cineva, raman recunoscator.

Multumesc.