Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

florineatza
de_vis
Subiect Autor

Problema Modul Confort!???

10 Iul 2013, 04:07

Salutare,

de curand am observat ca la scanarea cu Vag-Com modulul confort nu mai raspunde... nici la full scan nici cand vreau sa intru pe modulul 46. ma poate ajuta cineva cu un raspuns care ar fi problema sau de ce nu il mai pot accesa ??? Astept cu interes un raspuns din partea persoanelor care au o problema asemanatoare sau care stiu care ar fi problema!
Am uitat sa precizez ca de functionat din ce stiu inca functioneaza adica: incuiatul usilor la 15 km/h, descuiatul uslor cand scot cheia din contact, lumini si altele, doar ca nu mai comunica cu VagCom-ul

dany19940
Moderator

Re: Problema Modul Confort!???

10 Iul 2013, 06:56

Ai schimbat cumva radioul original al masinii de curand? Ti-a raspuns vreodata la interogare?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

bertzi43
B-82-AJS

10 Iul 2013, 08:43

Am eu unul de rezerva :mrgreen:

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

florineatza
de_vis
Subiect Autor

11 Iul 2013, 07:35

dany19940 scrie:
Ai schimbat cumva radioul original al masinii de curand? Ti-a raspuns vreodata la interogare?

a fost schimbat casetofonul dar acum cativa ani.. si de raspuns mi-a raspuns dar daca nu am mai avut probleme nu am mai pus testerul pe masina de cred ca un an

florineatza
de_vis
Subiect Autor

11 Iul 2013, 08:18

bertzi43 scrie:
Am eu unul de rezerva :mrgreen:

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

hai mersi vineri sa te prezinti cu el :)

florineatza
de_vis
Subiect Autor

18 Iul 2013, 05:33

Sa inteleg ca nu stie sau nu s-a lovit nimeni de problemaea sa imi poata da un sfat ???

dany19940
Moderator

18 Iul 2013, 07:42

Banuiesc ca lumea astepta sa vada ce-ai facut cu modulul lui Bertz, ca asta era ultimul post, nu? Ai incercat sa-l schimbi, nu e acelasi...nu avem de unde sa stim. Daca nu merge....de obicei problema se rezolva prin inlocuire. Dar daca numai faptul ca nu raspunde la diagnoza te deranjeaza si in rest functioneaza, poti incerca decuplarea bateriei pentru vreo 10 minute, apoi iar diagnoza. Daca nici asa ...lasa-l in pace. Sau pune alt modul doar pentru teste...
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

florineatza
de_vis
Subiect Autor

18 Iul 2013, 22:26

dany19940 scrie:
Banuiesc ca lumea astepta sa vada ce-ai facut cu modulul lui Bertz, ca asta era ultimul post, nu? Ai incercat sa-l schimbi, nu e acelasi...nu avem de unde sa stim. Daca nu merge....de obicei problema se rezolva prin inlocuire. Dar daca numai faptul ca nu raspunde la diagnoza te deranjeaza si in rest functioneaza, poti incerca decuplarea bateriei pentru vreo 10 minute, apoi iar diagnoza. Daca nici asa ...lasa-l in pace. Sau pune alt modul doar pentru teste...

da ai dreptate doar ca bertzi nu a adus modulul respectiv.
oricum am sa desfac in una din zilele urmatoare modulul sa vad care ar fi problema eventual sa iau codul de pe el.
am sa incerc sa fac ce mi-ai spus tu cu decuplarea bateriei.. sa vad ce si cum si oricum vreau sa desfac plasticele de sub volan pt ca am un scartit slab dar enervant pe acolo si sa vad ce se aude...

florineatza
de_vis
Subiect Autor

31 Iul 2013, 08:53

Am reusit sa rezolv problema... am desfacut plasticul de sub volan si am decuplat mufele dupa care le-am bagat inapoi si si-a revenit :glasses .

naenero

24 Aug 2013, 14:08

florineatza scrie:
Am reusit sa rezolv problema... am desfacut plasticul de sub volan si am decuplat mufele dupa care le-am bagat inapoi si si-a revenit :glasses .

puteai sa dai doar borna jos .... si sa astepti cateva minute
in principiu scula de diagnoza te a sabotat.....
seat leon alias blonda cracanata
land rover discovery = toroapa
ex bmw 320 rechin 2 buc
ex dacia solenza 1.4mpi
ex renault scenic rx 4 privilege 1.9 dci 4x4
ex kawasaki zx 6r ninja 600 cmc 120+ hp
ex vw golf 3 cl 1.6
ex land rover discovery 2.5 tdi

florineatza
de_vis
Subiect Autor

27 Aug 2013, 13:34

naenero scrie:
florineatza scrie:

puteai sa dai doar borna jos .... si sa astepti cateva minute
in principiu scula de diagnoza te a sabotat.....

nu cred ca problema s-a tras de la diagnoza.... am facut niste mici schimbari la masina, mai precis am montat tempomat-ul si evident ca s-a demontat chesti pe acolo si proabil ca s-a atins si modulul pt ca inainte de aceasta interventie mi-a mers ;)

bertzi43
B-82-AJS

27 Aug 2013, 23:43

modulul de la mine a fost la un coleg pt teste pe masina lui si de aceea nu am putut sa il verificam si la florin :tongue
dar e bine ca a rezolvat problema cu costui zero :wink:

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine