Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 13

tekolinooo
Subiect Autor

Re: Aux-in Seat Leon 1m

18 Ian 2014, 12:26

Readuc in discutie problema aux-ului pentru cei care sunt interesati.
De ceva timp studiez problema "semnal telefon ----> boxe" . Din cate am vazut , pentru cei cu iPhone , exista posibilitatea de a schimba melodia direct din RadioCd-ul original, semnalul plecand invers spre telefon. Astfel, puteti lasa telefonul oriunde, si schimba melodiile doar din consola centrala.

De altfel ,exista si adaptoare care au aceasta funtie, insa ele costa in jur de 3-400 ron si nu stiu daca merita.

Eu m-am gandit in felul urmator, si am sa incerc asta cand voi avea timp.

Castile de iPhone au buton pentru shuffle si volum, astfel ca butonul de shuffle este legat la al 4-lea pin din Jack. Cum stim ca jack-ul este un simplu conductor, el poate sa si trimita, dar sa si primeasca semnal. Astfel ca, pinul legat in plus la jack-ul castilor, il conectez cu un switch direct pe butonul de next al casetofonului. Astfel, atunci cand sunt pe CD8 (magazie/aux) sa aiba un scurt pe alta traiectorie, exact cum lucreaza switchurile clasice.

O alta varianta, si cea mai de ajutor ( dar mai greu de facut, pentru ca nu stiu chiar atat de bine electrica masinilor noastre sau a telefoanelor ) este legarea la mufa de alimentare, care , la iPhone spre exemplu are si pinaj pentru audio. Fapt ce ne ajuta , pinajul respectiv poate fi adaptat special pentru comenzile exterioare, cum ar fi castile cu comanda.

Insa, nu stiu exact daca va functiona sau nu, pana una alta am nevoie de schema electrica a RCD-ului AURA. M-am mai gandit sa fac pe o placuta de PCB toate aceste treceri, eventual si cu un amplificator de semnal rudimentar. Dar deja trecem la lucruri mai complicate, si nu stiu cat timp am pentru ele.

Daca stie cineva de unde pot face rost de schema electrica a decodoarelor de semnal care fac ce am descris mai sus, as putea "replica" foarte simplu ce fac ele, inclusiv circuitul integrat.

Daca reusesc ceva intre timp, va tin la curent. :hi

tekolinooo
Subiect Autor

18 Ian 2014, 13:29

Roger scrie:

Multumesc Roger! :hi

tekolinooo
Subiect Autor

12 Feb 2014, 20:08

Salutari, redeschid acest subiect pentru a va spune ca de azi inainte am sa confectionez eu aux-uri pentru seat,vw,skoda,audi,renault , plug and play, cu tot ce trebuie.
Am sa fac si la vanzari un topic, nu am apucat pentru ca lucrez la un amplificator de dimensiuni reduse chiar pentru aux,pentru a spori putin calitatea si puterea lui.
Va tin la curent, pana atunci , cei care nu au reusit sa faca aux-ul pot cumpara unul gata facut,testat, etc. (ofer garantie,daca nu merge il schimb) . Oricum voi posta totul acolo, video test, poze cu mufa, lungimi, pret. Lafel si pentru versiunea cu amplificator , care sper sa fie gata in maxim o luna.

O zi buna! :cheers

HUNTER
HUNTER

12 Feb 2014, 20:20

hai ca-s curios.
daca merge, ma bag si eu la o combinatie. :hi

tekolinooo
Subiect Autor

12 Feb 2014, 20:21

HUNTER scrie:
hai ca-s curios.
daca merge, ma bag si eu la o combinatie. :hi

Imediat cum apuc sa le testez si sa prezint ce am, iti las un link. :)

Undertacher

12 Feb 2014, 21:11

Te referi la Aux cu cutiuta ceea sau simplu?
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

tekolinooo
Subiect Autor

12 Feb 2014, 21:40

Undertacher scrie:
Te referi la Aux cu cutiuta ceea sau simplu?

Cel cu cutia este identic cu cel simplu, doar ca pentru un circuit si un jack au bagat 65 de lei in plus la pret, eu vreau ca intr-o cutie asemanatoare sa pun un mini-amplificator, momentan nu am gasit solutia buna pentru a face asta,dar indata ce reusesc am sa postez aici.

Momentan fac doar cele simple, iar pretul va fi pe masura simplitatii ptoiectului.

Raule

13 Feb 2014, 10:25

dar de conectare aura la statie, nu stiti nimic?
Leon 1.6 16v 2004 BCB

tekolinooo
Subiect Autor

13 Feb 2014, 14:33

Apropos de amplificator nu stiu nimic, am sa ma uit pe internet sa vad cum sta treaba.

Am deschis un topic la vanzari cu tot ce trebui, poze,video de demonstratie, etc.

Va astept :) :cheers

Raule

13 Feb 2014, 16:41

tekolino, uite asta e convertorul
http://postimg.org/image/ykeytjsfx/
Daca poti sa faci rost de asa ceva ar fi super :tongue
Leon 1.6 16v 2004 BCB

florinsiminiuc

11 Iul 2014, 16:42

SUPER SUPER TARE
Am citit topicul, cu tot ce a-ti spus si am cautat la mine n oras mufa mini iso si nu am gasit.
Atunci,am cumparat 5 papuci metalici,o mufa jack si cu un pistol de lipit imrumutat am facut lipiturile si am legat firele...incredibil...Merge.
M am bucurat foarte mult. La inceput nu a mers decat boxa din portiera soferului, am mai umblat pe la fire si am observat ca atunci cand atingeam un papuc cu cel de la masa care mergea in jack,mergeau toate boxele. In final am scos masa de la jack si merg toate boxele.
E super treaba.
MULTUMESC FRUMOS COLEGILOR CARE AU POSTAT SI ASTFEL AM SI EU.
VA SALUT PE TOTI !!!!!!
Atentie,inainte de a da drumul gurii..vezi daca si creierul a fost conectat
Toledo 1.9 ASV

andimiroiu
Andrei

18 Iul 2014, 21:43

Mai pot face rost de la cineva de un cablu AUX IN pentru Aura? va rog :hi

andimiroiu
Andrei

19 Iul 2014, 09:59

Daca imi cumpar acest cablu http://www.adelectrocom.ro/product_info ... s_id/64542 mai am nevoie si de masa ? din RCA le fac eu pe jack am cabluri in casa o groaza. a mai folosit cineva, merge?

andimiroiu
Andrei

19 Iul 2014, 20:22

andimiroiu scrie:
Daca imi cumpar acest cablu http://www.adelectrocom.ro/product_info ... s_id/64542 mai am nevoie si de masa ? din RCA le fac eu pe jack am cabluri in casa o groaza. a mai folosit cineva, merge?

Scuze de triplu post insa: AM REUSIT sa-mi pun singur AUX-IN pe AURA :cheers

Am cumparat cablul de mai sus. Ajuns acasa, testat nu merge (el a venit cu 5 picioruse bagate in AF-R, AF-L, AF si cele 2 DATA-IN si DATA-OUT. Dupa o ora, imi aduc aminte ca imi trebuie masa, bun iau un fir si bag in portul din mijloc intre AF-R si DATA-IN pun pe carcasa Aurei si nimic, tot nu vrea. Dupa lungi discutii cu 2 vecini, imi vine mie idea sa tai cablul din data-in data-out ca era circuit inchis si nu intelegeam de ce. le pun pe ambele ca si masa (separat nu amandoua in acelasi loc) si voila merge super bine.

Sunt foarte multumit de ce poate Aura si un cablu AUX IN de 10 lei. Pun muzica de pe un ipod touch gen 3 si este incredibil ce sunet are. Dupa am desfacut toata consola centrala si plasticul de la frana de mana si schimbator sa-mi trag cablul jack pe la spatiul liber unde pica frana de mana si capacul respectiv. Fara gauri fara nimic. Mai am cam 40cm de cablu deci este perfect.

Atentie pentru cei carora nu le merge si ramane pe CHANGER 2 secunde dupa sare pe radio: cablul trebuie sa aibe 3 pini (in AF-R, AF-L si AF) conectati in spate si alti 2 ca si masa (DATA in si DATA out, pe acestea din urma NU LE LEGATI IMPREUNA sub aceeasi masa, legati masa diferit din 2 locatii diferite altfel nu merge). Eu am prins masele sub surub, revin maine pe zi cu poze :cheers

Daca are cineva nevoie de ajutor va ajut cu cea mai mare placere, va scutesc de multe ore de cautari si incercari esuate. De nervi nu mai spun :tongue
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 13