Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 13

flo04

Re: Aux-in Seat Leon 1m

21 Iul 2014, 16:24

andimiroiu scrie:
andimiroiu scrie:
Daca imi cumpar acest cablu http://www.adelectrocom.ro/product_info ... s_id/64542 mai am nevoie si de masa ? din RCA le fac eu pe jack am cabluri in casa o groaza. a mai folosit cineva, merge?

Scuze de triplu post insa: AM REUSIT sa-mi pun singur AUX-IN pe AURA :cheers

Am cumparat cablul de mai sus. Ajuns acasa, testat nu merge (el a venit cu 5 picioruse bagate in AF-R, AF-L, AF si cele 2 DATA-IN si DATA-OUT. Dupa o ora, imi aduc aminte ca imi trebuie masa, bun iau un fir si bag in portul din mijloc intre AF-R si DATA-IN pun pe carcasa Aurei si nimic, tot nu vrea. Dupa lungi discutii cu 2 vecini, imi vine mie idea sa tai cablul din data-in data-out ca era circuit inchis si nu intelegeam de ce. le pun pe ambele ca si masa (separat nu amandoua in acelasi loc) si voila merge super bine.

Sunt foarte multumit de ce poate Aura si un cablu AUX IN de 10 lei. Pun muzica de pe un ipod touch gen 3 si este incredibil ce sunet are. Dupa am desfacut toata consola centrala si plasticul de la frana de mana si schimbator sa-mi trag cablul jack pe la spatiul liber unde pica frana de mana si capacul respectiv. Fara gauri fara nimic. Mai am cam 40cm de cablu deci este perfect.

Atentie pentru cei carora nu le merge si ramane pe CHANGER 2 secunde dupa sare pe radio: cablul trebuie sa aibe 3 pini (in AF-R, AF-L si AF) conectati in spate si alti 2 ca si masa (DATA in si DATA out, pe acestea din urma NU LE LEGATI IMPREUNA sub aceeasi masa, legati masa diferit din 2 locatii diferite altfel nu merge). Eu am prins masele sub surub, revin maine pe zi cu poze :cheers

Daca are cineva nevoie de ajutor va ajut cu cea mai mare placere, va scutesc de multe ore de cautari si incercari esuate. De nervi nu mai spun :tongue

Cred ca as avea si eu nevoie de ajutor! Am cablul complet cu mufa si jack. Spune-mi cand ne putem vedea si unde poate reusim si la mine! Mersi ! :D
Seat Leon, 1M, 1.8, 20v, 92 kw. :D

Leonte

23 Feb 2015, 20:37

M ar interesa si pe mine o asemenea Mufa auxiliara, ce Imi recomandati? Care e de ce a mai buna calitate?

OnuTzu

24 Feb 2015, 11:49

Leonte scrie:
M ar interesa si pe mine o asemenea Mufa auxiliara, ce Imi recomandati? Care e de ce a mai buna calitate?

Eu folosesc: http://www.tme.eu/ro/details/aux_cd-08/ ... x/auxcd-08 si merge perfect pe un ipod touch!!!!! Recomand!!!
[blink]Seat Leon 2004 (M1), 1.6 16V,77 KW (105),BCB - Gri [/blink]

Leonte

24 Feb 2015, 15:42

Si mufa undei ai scoso?

OnuTzu

24 Feb 2015, 15:50

Leonte scrie:
Si mufa undei ai scoso?

cutia are 2 iesiri:
1) mufa care intra in spate la casetofon.
2) iesirea pentru cablu Jack-Jack (cablu il ai in pachet si are lungimea de aprx 1 metru)

Dupa ce l-ai cuplat la casetofon il lasi in spatele lui si bagi una din mufele jack in cutie ... iar celalalt capat este pentru player ...

Daca mai ai nevoie de ceva sa imi spui!!

gabi1988

24 Feb 2015, 22:17

OnuTzu scrie:
Leonte scrie:
Si mufa undei ai scoso?

cutia are 2 iesiri:
2) iesirea pentru cablu Jack-Jack (cablu il ai in pachet si are lungimea de aprx 1 metru)

Dupa ce l-ai cuplat la casetofon il lasi in spatele lui si bagi una din mufele jack in cutie ... iar celalalt capat este pentru player ...

Am si eu cateva intrebari colegu, merge sa schimbi melodia din butoanele casetofonului sau le schimb de pe ipod?
Ramane memorata ultima melodie, trebuie un singur folder sau vede mai multe si merge sa le schimbi din butonul de cdchanger?
Apare numele melodiei sau doar track 1,2,3.
Multumesc anticipat! :hi
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel

OnuTzu

24 Feb 2015, 23:04

gabi1988 scrie:
OnuTzu scrie:
Leonte scrie:
Si mufa undei ai scoso?

cutia are 2 iesiri:

Am si eu cateva intrebari colegu, merge sa schimbi melodia din butoanele casetofonului sau le schimb de pe ipod?
Ramane memorata ultima melodie, trebuie un singur folder sau vede mai multe si merge sa le schimbi din butonul de cdchanger?
Apare numele melodiei sau doar track 1,2,3.
Multumesc anticipat! :hi

Salutare!!
Sincer nu am fost atent niciodata din doua motive :) ...
1) de cand am montat cablu si pana acum ....95% a stat pe radio :)
2) de cate ori am pus ipodul am schimbat direct de pe el. La casetofon nu foloseam decat butonul de volum pe care il dadeam la maxim ...si il controlam tot din ipod. Din cate imi aduc aminte parca pe ecran nu apare decat cdchanger ..nu apare nici o melodie!!! Dar promit ca o sa fac un test ...si revin cu detalii.

Ca si impresie personala cred ca isi merita banutii acest cablu. se aude foarte bine. Ca si parere contra ...este posibil ca la un moment dat sa sara mufa jack din cutie ...si tre sa scoti iar casetofonul ca sa o introduci. Asta in cazul in care optezi sa nu fie la vedere! Eu am lasat-o in spatele lui si am venit cu cablu pe sub bord ca sa se vada cat mai putin.
Daca ai nevoie de alte informatii te rog sa imi spui!! Raspund cu placere!

tekolinooo
Subiect Autor

24 Feb 2015, 23:14

Melodiile se schimba din iPod, nu poti actiona asupra casetofonului pentru ca modulele respective nu au imput cu comenzi sau semnal. Ele folosesc doar L , R si GND de pe jack-ul care vine din iPod.

Pentru cei care sunt inca interesati, lucrez la un modul Bluetooth pentru Aura noastra, un mod mai simplu si mai efectiv de a controla muzica din masina. In plus , ma lupt si cu niste mici "comenzi" prin care sa se schimbe melodia, sa se puna pauza, control volum, etc.

Sa vad cat timp am, am reusit sa pun modulul doar pe niste casti pana acum si a mers totul bine, cand am timp fac unul si pentru masinuta.

Poate am sa fac mai mult spre vanzarea lor, insa doar la comanda pentru ca va fi costisitor sa fac multe si sa astept sa se vanda. Daca ar fi cineva interesat imi poate da un pm si voi pune mai multe detalii aici. Singura chestie este ca nu vor mai fi "plug and play" , va trebui o alimentare separata de la bricheta, un mic step-down module de la 12v la 5v si cateva fire in plus, nu imposibil dar mai greut. Poate gasesc o metoda plug and play direct pentru aura, sa ia si 5v din mufa Mini-Iso. Am sa ma uit mai atent pe schema.

Daca sunt interesati de un astfel de modul, imi pot da un pm sa vad daca merita sa incep sa fac cateva :) Cred ca in jur de 80-100 lei ar veni complet, cu control melodie (prev/next) , pauza , preluare apel, on/off si modul jack in cazul in care nu se fol bluetooth-ul (integrate intr-o mini-consola numai buna de pus undeva in masina)

Leonte

25 Feb 2015, 10:47

Pe mn ma intereseaza mini iso cu jack, daca mai faci sunt interesat sa cumpar, dar vreau ceva calitativ, sa nu le schimb luna de luna:)

OnuTzu

25 Feb 2015, 11:35

Leonte scrie:
Pe mn ma intereseaza mini iso cu jack, daca mai faci sunt interesat sa cumpar, dar vreau ceva calitativ, sa nu le schimb luna de luna:)

ti-am lasat un link mai sus unde gasesti acest cablu!!! este calitativ!!!

tekolinooo
Subiect Autor

25 Feb 2015, 11:58

Ce am facut eu erau ok, nu au avut colrgii probleme cu ele. Odata montat bine nu ai probleme cu el. Al meu are 2 ani deja si e totul ok

Leonte

25 Feb 2015, 14:23

Onutzu pretul mi se pare cam mare , sare de 100 roni cu tot cu transport:), teko cat ma costa un cablu auxiliar faxut de tn?

tekolinooo
Subiect Autor

25 Feb 2015, 23:32

Eu nu mai fac momentan. Nu mai am mai avut timp si nici piese. Le dadeam cu 25 lei parca. Daca vrei, decat sa dai 100 lei acolo poti avea rabdare putin sa vad daca reusesc sa gasesc o metoda pt un bluetooth + aux plus altele, tot pe acolo ar ajunge si ar fi mai multe avantaje

Leonte

26 Feb 2015, 10:41

O luna te astept, is curios sa vad ce faci:)

flo04

26 Feb 2015, 13:02

tekolinooo scrie:
Eu nu mai fac momentan. Nu mai am mai avut timp si nici piese. Le dadeam cu 25 lei parca. Daca vrei, decat sa dai 100 lei acolo poti avea rabdare putin sa vad daca reusesc sa gasesc o metoda pt un bluetooth + aux plus altele, tot pe acolo ar ajunge si ar fi mai multe avantaje

Astept si eu o varianta care sa imi functioneze si mie ! :D
Seat Leon, 1M, 1.8, 20v, 92 kw. :D
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 13