Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

zsolt.molnar
Subiect Autor

Probleme senzor usa stanga-fata (sofer)

03 Iul 2013, 11:29

Buna ziua,

Sunt nou pe forum. Am si eu un Seat Leon 1M1 din 2002, motor 1.6 16V benzina (105 CP). De ceva vreme am probleme cu senzorul din usa stanga-fata (sofer). Nu sesizeaza daca deschid usa, nu se aprinde becul din usa. Am inteles ca aceasta este problema la majoritatea masinilor din grupul VAG. Oare ce spray asi putea folosi pentru deblocarea mecanismului (ma gandesc ca este intepenit). Am mai incercat odata WD-40, isi revenea o vreme, mergea senzolrul fara nici o problema, iar acum iar face figuri.
M-ar interesa oare ce spray ar putea folosi pentru mecanismul de deschidere a usilor. O usa mi se inchide cam greu (cu ajutor).

Astept raspunsuri.

Multumesc anticipat.

dany19940
Moderator

Re: Probleme senzor usa stanga-fata (sofer)

03 Iul 2013, 12:15

Problema s-a tot discutat in cadrul forumului, Zsolt. Ar fi cel mai bine daca ai da acea broasca jos si vei vedea apoi ce si cum. Acel switch de obicei se schimba, dar la tine banuiesc ca ar fi si o problema a invelisului de plastic a zavorului. Deci doar desfacand si vazand ce-i acolo poti rezolva. :hi
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

andu_tzugurlan

03 Iul 2013, 21:16

Unde se afla acest senzor..ca am si eu aceeasi problema...o imagine ar fi foarte folositoare! Va multumesc!
Seat Leon Signo 1M - 1,6 16v 105 cp

dany19940
Moderator

04 Iul 2013, 06:46

Este un microintrerupator in broasca usii. Cred ca functia "search" de pe forum va poate ajuta. Sau colegii care tin minte in care topice s-a discutat despre ele.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...