Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

George24
Subiect Autor

Service Seat Bucuresti

02 Iul 2013, 14:24

Salutare,

Am observat ca lichidul de la servo-frana contine impuritati(particule milimetrice similare fulgilor de culoare inchisa) si doresc sa ma duc intr-un service din asta mare similar Alto syncro, PBN, etc ca sa imi efectueze astia schimbul de lichid ca am inteles ca si curata instalatia cumva.
Aveti vreo recomandare? care dintre service-urile seat din bucuresti sunt mai serioase?

O zi buna,

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Service Seat Bucuresti

02 Iul 2013, 16:17

Sincer sa fiu , am fost dezamagit de toate pana acum ,in ceea ce priveste schimbul de lichid de frana si procedurile respective. Fie s-au multumit sa aibe aparatul acela "automat" care sub presiune baga si scoate, dar chiar la Seat Pantelimon, masina mea a ramas acolo peste noapte, nu au fost in stare sa termine cu succes aceasta operatiune simpla. Au bagat si aer in instalatie, si evident era pedala de "cacat", daca pot sa ma exprim asa. Dupa 2,5 litri de lichid de frana , ei tot mai cereau de la mine !!!!, sistemul nu cred ca are mai mult de 1 litru !! Dar am zis sa lasa sa iasa si putin din cel curat , asa fiind in totalitate cel vechi scos.
Mai tarziu am inteles , dupa cautari pe net, ca trebuie si o aerisire cu Vag-comul facuta. Daca dam drumul la lichidul de frana prin a desface furtunasele - in cazul meu le-am schimbat pe toate - intra si aer atunci cand se scurge. MAi precis exista un locas in pompa ABS si mai ales la cei cu ESP care pastreaza acele bule de aer, daca nu sunt scoase prin procedura de aerisire respectiva!!

Tine minte: daca nu schimbi furtunasele, si lucrezi doar cu suruburile de golire/aerisire, o sa iasa bine. 1- 1,5 litri este suficient pentru "spalare" si inlocuire !!
Acei fulgi cred ca sunt cei normali de imbacsire si poate coagulare de pe conducte , etc, lichidul de frana este higroscopic, deci atrage umiditate. Foloseste DOT 5.1 care este mai superior in propietati .
Bafta!
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

BALTAZAR2003
Moderator

02 Iul 2013, 16:24

Da, Da, clar, indiscutabil si indubitabil, mergi cu maxima incredere la alto ori pbv, pbn, care doresti.
Sunt extrem de bune si seriose.
Am platit si eu in locuirea lichidului de frana la pbv2 si am aflat la itp ca au schimbat liochidul precum ciorapii intre bibani.
Probabil au ras cei de la rar cu lacrimi...
:yh :yh
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

George24
Subiect Autor

02 Iul 2013, 16:56

Salutare,

Multumesc pentru raspunsuri.
Avand in vedere ca printre dotarile mele nu se numara si ABS-ul sau ESP-ul.
Baltazar deci imi recomanzi mai bine sa lucrez cu surubul de golire/aerisire cum spune colegul nmihai67 si sa completez in vas dupa ce scade nivelul si tot asa trecand astfel prin instalatie minim 1 litru de lichid?
Pana acum nu am fost la niciuna dintre reprezentantele astea si de aceea intreb.Revizia o fac la un service mic dar cei de acolo nu au posibilitatea de a curata tot sistemul cu presiune(sau cum se face mai exact).

O zi buna,

catalinutzu

02 Iul 2013, 20:09

Inclin sa nu cred ca nu ai ABS
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

George24
Subiect Autor

03 Iul 2013, 09:15

Salut,

Te asigur ca nu am ABS, pare greu de crezut dar chiar nu exista.

Salut,

catalinutzu

03 Iul 2013, 09:27

Da te cred,dar ma mir

Sent from my LG-P970 using Tapatalk 2
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

George24
Subiect Autor

03 Iul 2013, 10:34

Salut,

Da este ciudat, este versiunea de echipare Stella care evident vine cu proiectoare dar fara abs.

O zi buna