Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

ovi_ice
Subiect Autor

Re: Leon 5F vs......Mazda 3 2014

27 Iun 2013, 10:27

Cosmine, multumesc pt urari, dar am mai zis, nu e cazul (deocamdata) :lol:

Probabil noua Mazda 3 va veni la dealeri undeva prin toamna, iar daca o sa ma impresioneze asa de tare, achizitia o voi face prin iarna-primavara (categoric, daca nu voi avea alte prioritati financiare). Deocamdata am Leon 1.2Tsi, de care sunt super multumit, mai ales d.p.d.v al pretului cu care l-am achizitionat de nou.

Am deschis topicul in speranta ca va fi util pt cei pusi in situatia de alege Leon 5F sau altceva, iar Mazda 3 cred ca printre putinii concurenti seriosi ai Leonului (poate chiar si pt Golf). Totodata, am considerat ca e bine sa deschidem ochii si sa ne uitam si in "ograda altuia", deoarece exista si "viata dupa VAG". Si chiar o viata mai buna....

sandman

27 Iun 2013, 13:29

da, exista viata dupa VAG, BMW sau mercedes. :)
fiecare isi cumpara ce ii place, si eu as opta pt leon fara sa ma duc la mazda sa intreb ce reducere imi ofera. pur si simplu nu e pt mine, e prea rotunda.
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

ovi_ice
Subiect Autor

27 Iun 2013, 13:49

sandman scrie:
fiecare isi cumpara ce ii place, si eu as opta pt leon fara sa ma duc la mazda sa intreb ce reducere imi ofera. pur si simplu nu e pt mine, e prea rotunda.

Asta-i cea mai ciudata afirmatie pe care o aud de la un posesor de Leon 1P. Comparativ cu Mazda 3, Leon-urile noastre arata ca un Beetle (in ceea ce priveste rotunjimea) :tongue

Am observat ca majoritatea omenilor indragostiti de designul 1P vor aprecia tot masinile cu forme fluide, gen Volvo V40, Giulietta, etc. La tine e chiar opusul....probabil ca iti doresti o schimbare radicala in privinta look-ului masinii :D

tibetan_afurisit

27 Iun 2013, 14:28

Cosmin scrie:
In secret tanjesti dupa fosta, care e crescuta la orfelinat, insa stie sa iti faca ciorba de potroace cum iti place tie, are niste ochi in care te pierzi si iti face sex oral in fiecare seara..

:yh

chiar crezi ca exista asa ceva? ce scrii tu mai sus e un concept,pe o plansa ,ce nu o sa ajunga niciodata in...productia de serie :D
si,totusi prin absurd, daca exista...spune-mi si "pretul" pe care trebuie sa-l platesti pentru a avea asa ceva.
Ultima oară modificat 27 Iun 2013, 14:35 de către tibetan_afurisit, modificat 1 dată în total.
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.

gamer555
ClubSEAT Admin

27 Iun 2013, 14:30

@ovi_ice: si eu as face la fel, nici nu ma intereseaza pretul la mazda (care cu siguranta va fi mic), pur si simplu nu ma intereseaza producatorul asta. e treaba fiecaruia cum isi cheltuie banii, nu ? si culmea, chiar nu vreau nicio schimbare radicala de la 1Pul meu.

tu pari hotarat sa faci pasul spre "o viata mai buna". in cazul acest nu are rost sa mai discutam "versus" ci doar sa iti urez bafta :drive

Cosmin
Admin

27 Iun 2013, 15:18

tibetan_afurisit scrie:
chiar crezi ca exista asa ceva? ce scrii tu mai sus e un concept,pe o plansa ,ce nu o sa ajunga niciodata in...productia de serie :D
si,totusi prin absurd, daca exista...spune-mi si "pretul" pe care trebuie sa-l platesti pentru a avea asa ceva.

Ehh, Florine... Mai exista si din astea :tongue Insa trebuie sa stii sa le alegi :lol:
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

TIBI

27 Iun 2013, 18:22

Cosmin ce ai spus tu anterior poate fi deranjant, insa cum e manerul la 5f model de bara...
Sa nu uitam ca airbag-ul pt genunchi in grupul vag e introdus de curand. Cei de la toyota il au de 10ani pe masini :tongue .
Ca apare pe ''clantau'' ceva care-mi indica faptu ca e sau nu portiera inchisa chiar nu ma deranjeaza.
As vrea sa vad si eu un vag de pana in 25.000euroi ca i se inchid usile perfect de la o distanta de 15-20cm, fara sa se auda zgomot mat(cum e la portiera spate la 1p).
Personal as da orice golf/leon/passat pe o japoneza. Daca e vreun subaru, cu atat mai bine :glasses
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Cosmin
Admin

27 Iun 2013, 19:16

Intentia mea nu a fost sa deranjez sau sa jignesc pe nimeni.

Repet, ce am scris mai sus sunt doar pareri personale, nu luati spusele mele drept o jignire.

Si ca sa fiu clar inteles, nu am contestat niciodata fiabilitatea, calitatea, siguranta oferite de masinile japoneze. Da, sunt cele mai bune din lume. Insa nu sunt bune pt. mine (si vad ca nici pt. Gamer :) ) Motivele pt. care nu imi plac nu sunt unele de ordin tehnic. Sunt doar niste bariere psihologice, nu am nimic de reprosat nici modelelor Mazda, Toyota, Lexus, Honda si care or mai fi.

Fiecare e liber sa isi cumpere ce masina vrea. Insa, dupa parerea mea, o masina se alege cu inima, nu cu creierul. La nivel cosmic, suntem toti niste caini ai lu' Pavlov.. Cautam "rush-ul", emotia, feelingul in orice alegere, suntem "dresati" genetic sa reactionam la sentimente induse.
Ei bine, eu unul nu reactionez la masinile japoneze. Pt. micile detalii de care am pomenit. Chiar daca are airbag la genunchi, se inchid usile perfect si nu necesita revizii 500.000 de km. Pur si simplu nu sunt pt. mine (se observa am am subliniat pt. mine :) ) Insa sunt pt. colegul care a deschis topicul si pt. multi altii. Bravo lor, sa le foloseasca cu placere.

Sunt snob? Poate.
Spun chestiile astea pt. ca nu imi permit o japoneza? Poate.

Insa pana la urma, viata e atat de scurta si nu as vrea sa regret nici o alegere. Inclusiv alegerea masinii. Eu sunt multumit cu jegurile pe care le fac nemtii si sunt fericit si impacat in lumea mea. Si asta e scopul :)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

mususk266

27 Iun 2013, 19:37

de acord cu Cosmin, eu invidiez fiabilitatea japonezelor faţă de grupul vag cel puţin, statistic vorbind, am avut ocazia să -mi iau o japoneză recunoscută ca fiind o maşinăaproape fără cusur ca fiabilitate însă tot la grupul vag am rămas. am ales cu inima.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

bgd_b92
Bogdan

27 Iun 2013, 19:40

Cosmine..trebuie sa fi si rational cand alegi..nu numai cu inima...cand am avut 5000 euro am ales Bravo-ul 1.4 T-jet 150 cp..credema..l-am ales cu inima 100%..imi placea orice particica din acea masina...( si inca imi place )..dar ma durut inima de 200% din cauza ei :lol: ( si m-a slabit si de 6 kg pe sistem nervos ) ; ca masina, ca dinamica si ca performante era mult peste leon..dar ca parte tehnica....si ca intretinere...era rupere...electrica / cutie / ambreiaj / consumabile ... am vandut-o pentru ca nu o mai puteam intretine la cate imi cerea si am pierdut 400 euro...imi pare rau ca nu am ales cu inima un 1P 1.6 de banii aia..piese gasesti peste tot la ele si e o masina bine facuta...la bravo nu am gasit o piesulica in dezmembrari....cu inima e usor sa alegi...conteaza si daca te lasa sufletul sa dai atatia bani pe niste fiare si sa stai cu grija lor...japonezele sunt niste masini foarte bune..insa eu daca ar fi sa aleg din gama Mazda/Honda/Nissan/Toyota vs Vw/Audi/Bmw/Mercedes..clar as merge pe nemtesti...poate daca tara noastra ar fi fost pline de japoneze si nu de nemtesti si dacii, atunci alta era gandirea...

farkas_levi

27 Iun 2013, 20:19

Alege cu inima si alege ce te reprezinta. :drive Cel mai important este sa te simti bine in ea si sa iti faca placere sa o conduci. Daca nu iti vine sa te dai jos din ea chiar si dupa ani de zile de condus, ai ales bine.

Acu cativa ani buni am fost si eu in situatia asta, am avut de ales intre Honda Civic, Mazda 3 si Leutz. Am ales Leul si nu-mi pare rau, stiu asta pentru ca de abia astept sa o conduc, chiar si acum, cand mai am ft putin pana la 100000 de km cu ea si nu imi vine sa ma dau jos din ea nici acum. Parerea mea este ca asta inseamna o masina potrivita. Se pot face mii de versusuri, pentru ca sunt multe masini superbe pe piata, daca ar exista masina perfecta, nu s-ar mai comericaliza alte modele...

Alege ce te reprezinta si ce-ti ofera satisfactie! Daca ai nevoie de ceva ieftin si fiabil care sa te duca din punctul A in punctul B, poti la fel de bine sa iei si un Lighean, fara nici un fel de caracter sau pretentii, o masina care nu exprima mai nimic dar isi face treaba...

dan.nistor

27 Iun 2013, 23:06

Chiar daca vad ca discutia a ajuns la filozofii, am sa revin un pic la datele oferite initial pentru comparatie, care sunt puternic indoite in favoarea Mazda.

Hai sa vedem cat costa cele 2 modele acum:

18516 - Leon FR 1.4 140 CP Start & Stop (0-100 km/h, 8.2 s, pret de lista la Porsche Bucuresti Nord)
1086 - Full LED, 603 - SEAT Sound System, 472 - Pachet iarna
20677 - TOTAL, inainte de orice reducere de la dealer

24030 - Mazda3 v2010 i-stop 2.0 GTA (150 CP, 0-100 km/h 10.4 s, cam aceleasi dotari cu Leon-ul)
24030 - TOTAL, inainte de orice reducere de la dealer

Acum sa vedem ce se schimba cu Mazda3 v2014

- v2014 vine cu un motor vechi, cel care se vinde acum in US. SKYACTIV-G 2.0 155 CP. 0 - 100 km/h le e cam rusine sa spuna cat face dar din review-uri a iesit un timp intre 8 - 10 s. Consumul (oficial) in oras este de peste 8.5 l / 100 km. Emisiile peste 140 g. TSI-ul e net superior din toate pozitiile.
- v2014 are multi-link spate care tehnic e mai bun
- v2014 are xenon (nu bi-xenon) care e tehnic mai bun decat LED dar nu cu mult
- v2014 probabil va mai avea cateva dotari extra in zona de confort

Acum si PRETUL.

- PRET DE CATALOG. Mazda3 v2010 se gaseste de fapt in catalog la 20k pt ca are 4k reducere din start. Cat crezi ca o sa scada pretul de catalog pentru o generatie noua? Eu as spune ca trebuie sa fii super fericit daca e 23k.

- REDUCERI (pt ca preturile de catalog sunt pentru prosti). Cat crezi ca o sa iei reducere pentru un model nou nout de la o companie care o duce ok? Iti zic eu ca daca Mazda iti da 1k e mare lucru. Hai sa zicem (prin absurd) ca primesti 2k si o aduci la 21k. Leon-ul 1.4 140 il iei la 19.5k fara niciun talent de negociator (din experienta iti spun. tot din experienta iti spun ca se poate si mai mult la reducere.).

Asadar, luand in considerare realitatea, de fapt trebuie sa compari Mazda3 v2014 2.0 155 CP cu Leon FR 1.8 178 CP cutie manuala pentru ca aceste doua masini sunt efectiv la acelasi pret. Iar aici nu mai e nicio comparatie. Motorul Leon-ului face ture in jurul Mazda (0-100 km/h in 7.5 s, 7.1 l/100 km in oras, EURO 6) iar drama cu multi-link-ul a disparut pt ca 1.8 are.

Poate peste vreo 2 ani cand o sa aiba reduceri mai serioase sau motoare mai moderne o sa fie Mazda3 de luat in seama. Pana atunci, capul jos si mersul piticului in fata Leon 5F.
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP

tibetan_afurisit

28 Iun 2013, 09:32

Cosmin scrie:
dupa parerea mea, o masina se alege cu inima, nu cu creierul. La nivel cosmic, suntem toti niste caini ai lu' Pavlov.. Cautam "rush-ul", emotia, feelingul in orice alegere, suntem "dresati" genetic sa reactionam la sentimente induse.

Un punct de vedere corect.
Exista cu ceva vreme in urma si o reclama la Leon.Cine pe cine conduce.
Reactionind la sentimente induse,referitor la alegeri,ne putem intreba si cine pe cine alege.

dan.nistor scrie:
Chiar daca vad ca discutia a ajuns la filozofii

Ceva vs Altceva din start sunt simple filozofii.
Daca tu gasesti Ceva (sau Altceva )care sa aiba valoare de lege, universal valabila, eu ma inclin cu respect.
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.

ovi_ice
Subiect Autor

28 Iun 2013, 10:06

dane, apreciez ca n-ai dat-o si tu in comparatii japoneze vs germane, dar la unele aspecte mentionate de tine nu sunt de acord si iti voi prezenta fapte, nu cifre pe hartie. Continua tu sa cumperi masini doar dupa spec-urile date de producator si vei ramane toata viata la VAG.

In primul rand, sa vorbim de pret. Aici sunt de acord cu tine: Mazda 3 in versiune top va veni undeva la 23k (nu e nimic oficial, ci doar o estimare facuta de unul dintre dealerii Mazda din Buc). Reducerile la Mazda variaza undeva intre 5-15%, deci cam 8% e comun (stiu din experienta unor colegi care au Mazde noi). Deci intr-adevar, un 21k e pret realistic dupa rabat dealer.

Tot din prespectiva pretului, am configurat si eu un 1.4TSi 122CP (cel de 140CP nu l-am gasit) pe site-ul PBN. Am pus acelasi dotari pe care stiu ca le are o Mazda in versiune de top (dar atentie, Revo vine cu piele, ceea pt Leon insemna inca 1600 euro in plus):

Leon FR 1.4 TSI 122 CP Start&Stop
Tractiune Fata, Benzina / 1.4l / 90kW/ 122CP, Manuala - 6 trepte, 4 Usi,
Pret cu TVA 17.796,48
Albastru (Apolo Blue) 567,92
Tapiterie: Stofa/Piele
Faruri full LED 1.091,20
Media System Plus 274,04
Pachet Iarna 472,44
Pachet Piele 1.634,32
Pachet vizibilitate 120,28
Roata de rezerva de dimensiuni reduse 54,56
SEAT Sound System 274,04
Senzori parcare spate 328,60
Sistem optic de parcare 538,16
Total: 23.152,04

La astea mai adaugam inca vreo 750 euro diff intre 122CP si 140CP => 23.900 euro inainte de orice reducere. Deci, ca pret oficial suntem tot pe acolo, inainte de reducere. Avantajul ar fi ca VAG iti da reducere mai mare, dar asta pt o masina cu suspensie spate de Logan. Cam asta-i realitatea in ceea ce priveste pretul. Nu stiu cum ai gasit tu 1.8TSi cu aceleasi dotari la pret de 21k dupa reducere, probabil ca talentul tau de negociator depaseste cu mult media de aici.

Apoi, spec-urile date de producator. Ca regula generala (nu doar pt VAG), hartia cu spec-uri e buna de dus la WC cu ea, poate nici macar atat, ca de obicei sunt printate pe hartie lucioasa :tongue

Hai sa-ti prezint niste fapte in ceea ce priveste consumul:

1. Leon-ul meu 1.2 TSI are un consum dat de prod de 6.5%. Eu nu-l scot sub 9-9.5% in Bucuresti, in regim de mers normal. Daca o calc, se duce fara nici o pb la 10.5-11%. Cifre dupa 2 ani de mers, verificate de la plin la plin (si confirmate si de CB care arata mereu +-0.1%). Asta inseamna 50% mai mult decat cifrele oficiale. 50%, Dane! Cred ca doar BMW minte mai mult la motoarele pe benzina. Anual, eu platesc pt consum urban 6000 ron pe benzina, iar conform spec-ului ar trebui sa cheltui 4000 ron. Daca ai sa te uiti pe forum, ai sa vezi ca nu am nici un post in care m-am plans de acest lucru, de fiecare data cand pun mana pe un covrig din gupul VAG sunt constient ca voi avea un consum mult mai mare decat cel oficial. Dar ti-am prezentat aceste cifre ca sa-ti faci o idee despre ce inseamna corectitudinea VAG.

2. Am 2 colegi de servici, unul cu VW Tiguan 1.8Tsi, altul cu Mazda CX-5 2.0 Sky-G. Ambele cu AWD. Baiatul cu Tiguan scoate urban (Buc.) 13.5%. Cel cu Mazda CX-5 scoate 8.9%, iar masina aia are doar 3000km. Si vorbim aici de doua masini mari, grele. N-am timp sa caut acum consumurile oficiale, iti las tie placerea, dar cifrele din viata reala spun multe. Chiar o sa ma uit sa vad daca au ajuns, si cobor pana in parcare sa vad cat au scos astazi pe drumul casa-servici.

Deci, din proprie experienta, la mine nu tin argumentele legate de consum. Mai ales cele date de VAG valoreaza pt mine fix cat un scuipat. :!:

Repet ce-am mai zis cred ca in 2 posturi de pe acest topic: o masina trebuie condusa macar o zi-doua pt a-ti face o parere. Puneti mana si faceti cat mai multe drive-test-uri, nu doar cu VAG, ci cu Volvo, Honda, Mazda, Subaru, etc. Chiar daca nu aveti bani pt ele, conduceti si un BMW sau o Alfa Romeo ca sa vedeti de ce sunt asa apreciate pe partea de sportivitate. Apoi va fi mai usor sa apreciati la o masina suspensiile, directia, motorul, cutia de viteze, nu doar hartia cu spec-uri. Si, cumparati-va masini, nu dotari si badge-uri :wink:

Drum intins!

farkas_levi

28 Iun 2013, 10:34

Repet ce-am mai zis cred ca in 2 posturi de pe acest topic: o masina trebuie condusa macar o zi-doua pt a-ti face o parere. Puneti mana si faceti cat mai multe drive-test-uri, nu doar cu VAG, ci cu Volvo, Honda, Mazda, Subaru, etc. Chiar daca nu aveti bani pt ele, conduceti si un BMW sau o Alfa Romeo ca sa vedeti de ce sunt asa apreciate pe partea de sportivitate. Apoi va fi mai usor sa apreciati la o masina suspensiile, directia, motorul, cutia de viteze, nu doar hartia cu spec-uri. Si, cumparati-va masini, nu dotari si badge-uri

Asa este! Cand ai ocazia sa conduci o masina, se creaza o chimie intre ea si tine, o relatie, o senzatie, o impresie. Revin la ce am zis, fiecarei persoane se va potrivi o anume masina in functie de caracter si asteptari. Alegeti-va ce vi se potriveste, pentru orice versus se pot duce discutii interminabile, perspectiva si asteptarile fiecaruia difera... se poate argumenta la infinit... Specificatiile si dotarile sunt importante si trebuie gandite si alese conform nevoilor fiecaruia, dar din punctul meu de vedere, mai intai alegi masina, dupa care pui pe ea ce vrei, cred ca asta ar fi calea fireasca... La una SH, incerci sa gasesti masina care are ce ti-ai dori-o, sunt cazuri in care trebuie facute si compromisuri la SH, nu tot timul gasesti fix ce vrei...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10