Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

StefanV
Subiect Autor

Re: 1.4 TSI 122CP vs 140CP

02 Noi 2013, 01:17

Intr-un final mi-a fost livrata si mie masina cu motorul corect si acum, dupa doua zile de mers cu motorul de 140, pot spune ca nu regret deloc alegerea facuta si faptul ca m-am incapatanat sa nu accept masina livrata cu motorul de 122 (am scris intr-un alt topic despre ce e vorba).

Primele lucruri sesizate:

- caii in plus se simt, chiar daca nu sunt multi. Sincer, nu ma asteptam... Probabil asta e si din cauza cuplului mai mare.
- motorul de 140 este mai zgomotos. Pentru mine asta e un lucru bun (pentru ca e un sunet "plin" si placut), dar daca vreti un motor silentios, mergeti cu incredere pe cel de 122;
- la cel de 140 nu se aude acel zdranganit intre 2000 si 3000 rpm, dar are o vibratie ciudata uneori daca apesi mai brusc pe acceleratie;
- acceleratia in-gear este mult mai rapida. Nici aici nu ma asteptam sa fie diferente atat de mari, avand in vedere ca diferenta de putere este relativ mica;
- lag-ul este extrem de mic la ambele motoare si pentru mine nu a fost deranjant.

Una peste alta, motorul de 140 e mult mai interesant la condus si cred ca diferenta de pret si asteptarea chiar au meritat.