Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

eddy_wtx
LowRider

31 Oct 2008, 00:04

Remus scrie:
crysu scrie:
Remus scrie:
Eu am loc platit si in contract spune ca , au voie sa parcheze pana in ora 18 :D apoi ridica :P !!

Remus ... si daca vii acasa dupa ora 18 si gasesti locul ocupat cine mai vine sa ridice masina respectiva de acolo ... mai lucreaza cineva la ridicari dupa ora 16:00 ? ... nu stiu cum este in Bucuresti dar in Craiova sunt mai mult ca sigur ca nu vine nimeni sa ridice masina respectiva de acolo

Vine vine :D ...ai doua posibilitati ori la tractari ori la politie si tot o ridica :D !!!

cei de la tractari, vin automat cu politia, nu pot lua decizii fara ei

BALTAZAR2003
Moderator

31 Oct 2008, 00:12

Am uitat sa precizez, adresa din talon trebuie sa coincida cu adresa unde se doreste achitarea taxei de parcare.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

cry_wum

31 Oct 2008, 07:37

BALTAZAR2003 scrie:
Am uitat sa precizez, adresa din talon trebuie sa coincida cu adresa unde se doreste achitarea taxei de parcare.

mersi, am inteles. am mai vbit si cu niste vecini, colegi etc..toti mi-au zis ca iti trb o intrare acolo ca sa te bage in seama si sa iti solutioneze cererea. altfel, mai ales la sect 2 unde e cel mai mare deficit de locuri de parcare, stai la coada si iti vine randul si peste un an poate..asa ca...AVETI CUNOSTINTE, PRIETENI, RELATII PE LA ADP? :)
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine

BALTAZAR2003
Moderator

31 Oct 2008, 07:44

Auzi, ai juma de norma la DNA? :lol: vrei sa vezi care cade in pacat?
Cel mai bine, te duci la ghiseu si depui o cerere, la care ceri numar de inregistrare, in care specifici ca vrei sa platesti pentru locul pe care deja il folosesti!
Poti trimete cererea prin posta recomandata cu confirmare de primire si nu mai stai la coada! sic! :lol:
Imagine

cry_wum

31 Oct 2008, 07:58

BALTAZAR2003 scrie:
Auzi, ai juma de norma la DNA? :lol: vrei sa vezi care cade in pacat?

=))) tare asta. Problema e ca nu am un loc de parcare pe care tin masina, ci o las unde apuc. asa e la noi, e pe apucate. De asta e nevoie de o mica "pila", ca asa functioneaza la noi, nu? :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine

BALTAZAR2003
Moderator

31 Oct 2008, 10:37

Nu conteaza ca parchezi unde apuci, daca poti fa o poza cu masina pe locul care este mai convenabil si o trimeti impreuna cu cererea prin posta, ai grija sa nu fie un loc platit, adica marcat.
Imagine

baiatubaiatu
B 36 LRN

31 Oct 2008, 13:25

Remus scrie:
crysu scrie:
Remus scrie:
Eu am loc platit si in contract spune ca , au voie sa parcheze pana in ora 18 :D apoi ridica :P !!

Remus ... si daca vii acasa dupa ora 18 si gasesti locul ocupat cine mai vine sa ridice masina respectiva de acolo ... mai lucreaza cineva la ridicari dupa ora 16:00 ? ... nu stiu cum este in Bucuresti dar in Craiova sunt mai mult ca sigur ca nu vine nimeni sa ridice masina respectiva de acolo

Vine vine :D ...ai doua posibilitati ori la tractari ori la politie si tot o ridica :D !!!

eu am avut ghinion de 2 ori, o data a parcat o masina cu nr rosii si alta data a parcat una cu nr straine... la niciuna din ele politia nu a avut ce sa-i faca, nu puteau afla proprietarul masinii... si oricum, chiar daca aveau ce sa faca, in cel mai rau caz le dadeau cate o amenda, de ridicat masina nici nu s-a pus problema... plus ca am stat cateva ore bune toata noaptea pana a ajuns echipajul la mine, pt ca era unul singur pe tot sectorul!
Seat Leon 1.9 TDI, 110 CP
ImagineImagine

razmih

31 Oct 2008, 13:43

Asta cu ridicatul e cu dus si intors. Am vazut odata ridicandu-se o masina, dar dupa ce trecusera 24 de ore. In alta situatie, un destept parcase de asemenea maniera ca bloca doua locuri, au sunat baietii (eram de fata) la 112 parca si aia au trimis un echipaj de la politia comunitara. Astia sunt degeaba, au scris un avertisment pe care i l-au lasat aluia in geam. Nu tu amenda nu tu nimic. Va imaginati ce impresionat a fost ala de avertismentul lor. Asadar daca sunteti in situatia asta aveti grija sa vina politia nu gardienii publici.
Am butonat putin pe net si am vazut ca sunt diferente intre sectoare referitor la regimul locurilor de parcare. Probabil tine de hotararile consiliului local.

Eu am patit de mai multe ori sa am locul ocupat. Dar am parcat frumos in alta parte si am asteptat sa plece. Daca il vedeam pe respectiv (am locul de parcare chiar in dreptul meu) il atragem atentia ca a parcat pe un loc platit. Unii intelegeau si isi cereau scuze, altii cu gura mare, ca asa e frumos la noi. Ce e cel mai frumos este ca de multe ori cand aveam locul ocupat erau destul spatiu liber in zona unde nu sunt locuri amenajate. Dar e mai frumos sa iei locul altuia.

Florin&David
JAF

31 Oct 2008, 14:40

In cazul meu a fost mai simplu. O mica sedinta cu detinatorii de auto de pe scara in care am vorbit daca mergem toti la primarie ne facem cereri pentru locuri de parcare, ne scoatem ochii pentru cele mai bune locuri, facem sacul mare la Consiliul Local sau suntem OAMENI, ne respectam si ne descurcam in functie de caz.
Nimeni nu avotat pentru locuri platite.
Pana sa ne adunam am stat vre-o 30 de minte si am terminat sedinta in 10 minute.
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

Trainelu

31 Oct 2008, 15:17

Florin&David scrie:
In cazul meu a fost mai simplu. O mica sedinta cu detinatorii de auto de pe scara in care am vorbit daca mergem toti la primarie ne facem cereri pentru locuri de parcare, ne scoatem ochii pentru cele mai bune locuri, facem sacul mare la Consiliul Local sau suntem OAMENI, ne respectam si ne descurcam in functie de caz.
Nimeni nu avotat pentru locuri platite.
Pana sa ne adunam am stat vre-o 30 de minte si am terminat sedinta in 10 minute.

La tine in Constanta poate tine dar in Bucuresti nu cred ca este cazul.
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine

razmih

31 Oct 2008, 15:32

Tine si in Bucuresti. Am un coleg de serviciu care a reusit lucrul asta, in zona Brancoveanu (daca nu ma insel).

Florin&David
JAF

01 Noi 2008, 11:58

Sunt sigur ca nu suntem inconjurati numai de "animale".
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

BALTAZAR2003
Moderator

01 Noi 2008, 17:49

La mine nu a tinut, din cauza unuia care statea cu chirie in bloc si pe langa RABA vroia sa bage si dacia in parcare am fost obligat sa ma duc si sa platesc locul. :lol:
Imagine

wasile

02 Noi 2008, 00:14

eu am parcare de la ADP sector 6. nu e nici o restrictie de ora. am avut o problema cu un vecin care nu vroia sa isi ia masina, el asteapta ora 21 sa elibereze locul, ca auzise el la stiri. am sunat la politie si au venit sa-l dea afara. la inceput nu a vrut sa plece dar cand a aflat cat e amenda si-a luat masina si a plecat.
adresa parcarii nu trebuie neaparat sa fie cea din talon. eu am masina cumparata pe firma si am facut o simpla adeverinta cum ca folosesc masina de la firma.
Leon FR TDI 170CP

cry_wum

02 Noi 2008, 10:59

la mine pb e mai ciudata. straduta pe care stau eu, e cu sens unic, implicit nu e prevazuta in planul de urbanism cu locuri de parcare. bineinteles ca nu ai unde sa arunci un ac si sunt masini pe ambele parti, full non stop. pb e ca sunt locuri de parcare pe straduta perpendiculara, la 1 min de mers de mine, dar ..adresa din talon/buletin nu coincide cu cea pe unde mai apuc eu cate un loc. ma gandesc ca daca fac cerere pt loc pe straduta aia, o sa fiu refuzat pe motiv ca locurile alea sunt pentru cei de pe strada respectiva. asa ar veni oricine, de oriunde din bucuresti sa ia loc oriunde, pe orice strada, ma gandesc. ce parere aveti?
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine