Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

LiviuGLN
Subiect Autor

km reali

16 Iun 2013, 20:26

Salutare!
Sunt proaspat posesor al unui Leon 1M 1.6 16v,cod motor BCB,anul 2006.Masina am luat-o la 54.000 km de la cineva care teoretic folosea masina doar pentru excursiile in afara tarii aici avand masina de serviciu.Masina este luata in leasing din Romania.Am fost cu ea la Porsche Pipera la cineva si mi-a zis ca masina este ceea ce spune vanzatorul.Am cateva dubii si as vrea sa vad daca ma puteti lamurii:
Volanul nu este tocit in zonele laterale unde presupun ca majoritatea tin mainile dar este ros in partea superioara (pare copt)
Nuca de la schimbator arata bine insa husa se decojeste destul de tare (este o pielita subtire )
La service mi-au spus ca are bucsele crapate
Atunci cand accelerez schimbatorul se deplaseaza cam 2-3 cm si intra putin mai greu in treapta a-2a adica trebuie tinut levierul putin apasat dupa ce trece prin punctul mort
In cartea service ultima revizie apare in 2011 si el spunea ca a mai facut una dar nu este trecuta in carte (ar avea de ce sa faca treaba asta?)
Are ceva "greirasi" care mi se par cam ciudati la km astia
Cam astea ar fi chestiile care ma fac sa ma gandesc la km daca sunt reali,in rest masina merge foarte bine.Sper ca nu pare cidata postarea mea dar este prima daca cand scriu pe un forum :D
Daca puteti sa-mi spuneti o parere v-as ramane recunoscator :hi
Multumesc anticipat!!

Roger
Moderator

Re: km reali

16 Iun 2013, 20:37

Salut si bune venit in club seat :hi
Presupun ca ai volanul din spuma si nu cel din piele. Daca cel care l-a condus a tintut mana stanga in partea de sus a volanului si una pe schimbator, e normal sa apara uzura acolo.
Husa nu ar fi trebuit sa se toceasca. Sa nu fi fost schimbata cu una mai prost calitativ. Niste poze ar ajuta.
Si la mine s-au crapat bucsele de la bara stabilizatoare si cele de la bascula inferioare. Cred ca aveam pana in 100.000 km pe vremea aia.
Treaba cu cutia de viteze este tot de la un tampon care trebuie schimbat. Cred ca HUNTER are mai multe info.
Fiind ultima editie de 1M, s-a cam facut rabat la materiale si greierasii sunt mai evidenti decat la unul din 2002 sa zicem.
Eu am luat masina de noua si-mi paraia parbrizul, trosneau niste plastice in portbagaj si la interior, coloana de directie avea joc( schimbata pe garantie), bordul nu se inchidea bine. In timp s-au rezolvat.

Eu zic ca aia sunt km. :hi

bgd_b92
Bogdan

16 Iun 2013, 20:43

Parerea mea este ca nu ar trebui sa pui asa mare accent pe kilometraj..important este sa fie masina buna, sa nu fi avut accident grav si sa nu necesite reparatii majore ; daca are carte servis la reprezentanta e posibil sa fie km reali. Cat despre ultima revizie, e posibil sa io fi facuto un prieten in fata blocului si atunci normal ca nu avea stampila pentru cartea servis. Eu iti recomand sa ii schimbi uleiul, distributia, filtrele si lichidele. Volanul poti sa il imbraci in piele, la fel si schimbatorul. Nu iti fa griji pt nimicurile astea.. oricum km daca a umblat la ei nu ai cum sa iti dai seama ( desi nu cred ). E cumparata din tara?cele din Germania au lejer 3-400.000 km, arata ca noi si se vand la noi cu 100-150.000 ...dar asta e...romanii sunt usor de pacalit pt ca cele de afara arata ca noi :hi

P.s: sa o stapanesti sanatos

LiviuGLN
Subiect Autor

16 Iun 2013, 21:24

Ms pt raspunsurile promte! Volanul este din spuma si husa este o imitatie de piele care se pare ca nu este de cea mai buna calitate :D.Pe mine ma speria mai tare treaba cu schimbatorul dar am mai auzit chestia asta cu tamponul.O sa pun si ceva poze,momentan nu am.Acum mai urmeaza o intrebare legata de pret 4400 (3800+ taxa 600).Cum vi se pare?Ca dotari are :Folii omologate,jante seat cu cauciucuri de vara bridgestone (sunt puse pe masina de mai putin de un an dar sunt in 2009 fabricate),clima,geamuri elctrice fata,Inchidere pe cheie,cd player jvc,proiectoare,xenon,computer bord.Are o aripa infundata pe fata si la un prag este sarita vopseaua dar am inteles ca nu ar fi reparatii prea costisitoare.Are distributia schimbata in 2011 +discuri fata si placute (presupun ca discurile sunt schimbate preventiv).

Toate cele bune!

Roger
Moderator

16 Iun 2013, 21:33

Ai dat bine pe ea, mai ales daca are distributia schimbata.
Folia si ''csenoanele'' nu reprezinta pentru mine nimic.
Renunta la becurile alea pentru ca nu ai lupe, spalatoare si nici autoleveling. In plus, nu s-a pus xenon din fabrica pe Leon 1M si deranjeaza al naibii de tare.
Discurile fata se schimba de obicei la al 2-lea schimb de placute. Cam la 120.000 km.
Geamuri electrice spate nu ai?

bgd_b92
Bogdan

16 Iun 2013, 21:42

Roger..da-mi voie sa te contrazic..la mers urban placutele le schimbi la 20-25.000 km si discurile intre 50.000-80.000...nicidecum nu te tin placutele 60.000 km si discurile 120.000.. cam asta inteles din ce ai scris tu( corecteaza-ma daca gresesc ). Poate in Germania tin peste suta de mii :hi

dany19940
Moderator

16 Iun 2013, 21:47

Bogdane, acum sa te contrazic eu putin: a mea are 82000 km, discurile n-au fost schimbate deloc si arata bine, iar placutele sunt cele originale inca, inca nu au ajuns la jumatate. Deci depinde si cum mergi cu masina. Pot zice ca pana acum jumatate din kilometraj a fost facut in oras, jumatate in afara orasului.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

BALTAZAR2003
Moderator

16 Iun 2013, 21:51

Eu am trecut de 71000km si am schimbat placutele mai mult de moft, ca a trebuit sa schimb lichidul de frana (am platit schimbul la pbv2 dar in realitate nu l-au schimbat).
Discurile mai au destula carne si probabil o sa le schimb odata cu distributia.
Mers preponderent urban, dar depinde de stilul de a frana, eu nu decuplez motorul cand franez decat cand turatia motorului scade aproape de relantiu. :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

bgd_b92
Bogdan

16 Iun 2013, 21:58

Da dany..am specificat urban :hi si a mea are 83000 dar trebuiesc schimbate..ibiza veche am dato la 58.000 si eray praf..alta masina la 62000 schimbate..la opel schimb placutele cam la 25.000...si majoritatea din ce am auzit cam atunci le vine randul..placute 2-30K , discuri 60-70K km..spun asta ca sa nu isi faca griji baiatu sa creada ca are 120.000 masina :yh

Cat despre bani, mie mi se pare ok ( pt anii ei si km )..pacat ca a trebuit platita taxa ca a fost 2006..dar daca o avea platita nu cred ca o mai luaia 3800..si faptul ca are disrributia schimbata te-a mai scapat de vreo 200 euro :hi

P.s : prezint-o si tu asa cum se cuvine in sectiunea leonul tau 1m :)

Roger
Moderator

16 Iun 2013, 21:59

Bogdane, LiviuGLN a scris in primul post asta
LiviuGLN scrie:
Masina am luat-o la 54.000 km de la cineva care teoretic folosea masina doar pentru excursiile in afara tarii aici avand masina de serviciu.Masina este luata in leasing din Romania

In cazul meu si nu numai am aplicat regula asta

bgd_b92
Bogdan

16 Iun 2013, 22:01

BALTAZAR2003 scrie:
eu nu decuplez motorul cand franez decat cand turatia motorului scade aproape de relantiu. :hi

Si eu la fel..dar am avut numai masini SH si se pare ca fostii proprietari nu au acelasi stil.. :hi si placutele de regula le iau pe cele mai acceptabile la pret..probabil e si asta o cauza si se duc mai repejor :hi

@ roger : asa e..scuza-mi neatentia..cine stie..probabil or fi fost schimbate preventiv sau aveau vreun defect..

Roger
Moderator

16 Iun 2013, 22:41

Asta cu distributia si discurile nu prea-mi suna ok. Le-a schimbat prea devreme.

LiviuGLN
Subiect Autor

16 Iun 2013, 23:08

Sper sa fie un caz izolat asta si cel care a avut masina inainte sa le fi schimbat preventiv.Acum nu am ce face si daca nu o sa am probleme nu mai conteaza prea tare.
Scuze pentru postarea facuta in aceasta sectiune dar mi-am dat seama tarziu ca nu este tocmai potrivita aici.O sa ii fac o prezentare oficilala dupa ce ii fac poze :D

P.S. La faza cu xenonul sunt de acord cu Roger (am inlocuit instalatia de cateva zile cu becurile originale)

Roger
Moderator

16 Iun 2013, 23:10

Yessss :yah :yah :yah

puputavi

17 Iun 2013, 09:16

Bun venit.

Sa-ti pui intrebari daca km sunt reali e cam tarziu acum. Nu prea mai ai de ales.

Important e sa rezolvi micile defecte sa te poti bucura de ea de acum inainte.

Bafta!