Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

mecanicles
Subiect Autor

Inchidere portiera

15 Iun 2013, 22:19

Salutare club Seat ! Am si eu o Ibiza din 2001 in 2 usi, iar problema este urmatoarea: am constatat ca de la un timp cand inchid din telecomanda toate usile se inchid mai putin cea de la sofer, la fel , daca sunt in masina si dau inchidere usi din interior din butonasul de langa usa (usa stanga) toate se inchid mai putin cea de la sofer,al carui "tumburuc" nu doreste sa mai intre pana la capat, decat foarte putin...am tras si in sus si in jos de el si nimic... atunci cand se inchid usile... din interior..se lasa foarte putin si se ridica la fel de putin...
Spre norocul meu mai functioneaza inchiderea cu cheia invartita in usa (a soferului)... iar deschiderea din telecomanda se realizeaza fara probleme pe toate usile...
Intrebarea ar fii : Ce se intampla cu usa soferului ??? de nu ii mai place inchiderea din telecomanda sau blocarea din interior...??
Ati mai patit asa ?

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Inchidere portiera

27 Iun 2013, 01:58

Nu prea conteaza pozitia acelui buton, ...dar nu ai spus daca se duce complet in jos cand inchizi din cheie in broasca!?
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

mecanicles
Subiect Autor

27 Iun 2013, 09:59

Da..cand folosesc cheia prin introducere in yala...si acel butonas de langa geam se lasa inauntru complet...
Este surprinzator faptul ca in urma inchiderilor manuale, nu s-a mai inregistrat defectiunea sus amintita, aceea de a nu functiona inchiderea portierei din butonul existent pe cheie...
Intr-un cuvant... isi face de cap (4 cuv :D )

kelu84

27 Iun 2013, 17:00

ori lipitturi reci pe placa cu circuite dar mai degraba un arc rupt. este un arc pe exterior cu doua urechi opuse practic.o ureche intra in plasticul broastei si o ureche in clema de metal de pe exterior a broastei. demonteaza si revino cu detalii
inlocuiri switch-uri portiere
0721.261.249