Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

gryg_09

Re: Trepidatii franare treptata viteza >60-70 kmh

21 Iun 2013, 08:33

Salut. Si eu am/avut probleme cu discurile de frana pe fata. Pe cele vechi (OEM) care nu aveau semne vizibile de uzura le-am schimbat din cauza neplaneitati. Montat discuri TEXTAR si dupa 5000 Km probleme cu trepidatiile. Acum 7000 Km am dotat masina cu discuti si placute fata spate ATE. Dupa 3-4000 Km aceleasi trepidatii pe franare. Mentionez ca jantele sunt nou naute si anvelopele (Clasa de performanta A) sunt la fel. Am discutat cu mecanicul si luni le schimb cu alte discuri noi ATE pe garantie. Problema este ca si pe X3 am schimbat discuri+placute fata spate ATE si aceasi problema numai la o intensitate mai mica. Fratilor, sunt marci consacrate ce discuri sa tot mai incerc pe masina sa nu am probleme macar un schimb de placute? Oricum eu tin discurile pe masina un schimb de placute. Am uitat sa precizez ca rugina pe butuci nu exista sau alte mici defectiuni sa afecteze "asezarea" discurilor. Sfat VA ROG!!!
Seat Toledo Stella 1.9 Tdi 110 hp

bgd_b92
Bogdan

21 Iun 2013, 09:59

Un brembo, ceva perforat :yah si le ti 2-3 schimburi de placute

catalinutzu

21 Iun 2013, 11:34

Pai daca cu marci de renume nu merge treaba bine,cred ca data viitoare am sa iau cele mai ieftine discuri dupa piata posibile,poate ei nu dau gres
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

bgd_b92
Bogdan

21 Iun 2013, 12:16

Nu face prostia asta..am luat pentru ibiza de la firma si scartaie de iti tiuie urechile :yh

HUNTER
HUNTER

21 Iun 2013, 13:41

si-a luat un prieten Brembo Max, de 256 la 260 setul. mi-a facut si mie cineva o oferta de Zimmerman perforate la 560 lei setul.

panteraroz
Subiect Autor

22 Iun 2013, 09:41

Revin, schimbat discurile si placutele fata, din pacate mi-au pus acelasi brand - RH. Acum am citit si eu cu atentie ce scrie pe cutie - made in P.R.C., promit ca de acum imi comand piese din Germania pe internet!
Alea date jos erau caramizii, ce otel se face caramiziu?!?! Mecanicul incepuse cu teorii savante: ca poate am franat brusc pana am inrosit discul si apoi l-am racit brusc intr-o balta, ca masina e puternica si grea ceea ce solicita excesiv sistemul de franare. Serios? Nu merg cu masina de ieri de azi si n-am obiceiul mutarii piciorului de pe acceleratie pe frana, evident ca am mai pus si frane bruste cand mi-a taiat vreunul calea sau pt a evita bipede sau patrupede dezorientate, dar discurile alea nu-s facute pt Matiz ca sa nu suporte 1500 kg, iar daca masina e asa grea si puternica de ce nu exista niciun joc in piesele puntii fata si n-am schimbat nici macar o bieleta?
Din punctul meu de vedere nimic nu explica ovalizarea discurilor in 3-4000 km in conditiile unei franari normale si etrierilor in buna stare (verificati, roata se invartea ok la mana, nu ramaneau placutele calcate). Cred ca la noi indiferent ce sigla este pe cutie, in interior gasesti acelasi r..at facut in China sau Turcia. Cica sa nu franez brusc vreo 5.000 km :lol: Stiam ca trebuie sa le menajez vreo 500 km ca sa se aseze placutele pe disc, dar nu 4-5 luni.
@gryg, verifica etrierii si culisele placutelor, echilibrarea rotilor si geometria - daca totul e ok, comanda-ti piese de pe alte meleaguri. Tin minte ca acum vreo 4-5 ani am schimbat distributia la Skoda Fabia, am cumparat piesele de la Autokarma si mecanicul care le-a montat se uita patrat caci cutia de la rolele Ina nu arata ca aia pe care o stia el, doar cureaua Bosch era intr-o cutie sigilata cu o eticheta cu holograma.
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

HUNTER
HUNTER

22 Iun 2013, 11:15

Exista o explicatie pt ovalizarea discurilor in 5000 km: material de rahat in ele....exceptand exploatarea defectuoasa ( dar nu e cazul aici)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2