Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

panteraroz
Subiect Autor

Trepidatii franare treptata viteza >60-70 kmh

14 Iun 2013, 15:58

Salut, este vorba despre un Leon din 2007. Discuri si placute fata schimbate acum vreo 6 luni, iar acum o sapt am schimbat si discuri+placute spate din cauza unor trepidatii si a unui zgomot de frecare la franare. Zgomotul de frecare a disparut, trepidatiile resimtite in caroserie si volan persista. Ele se manifesta la viteza cam peste 60 kmh, se accentueaza cu viteza, apar mai ales cand frana este calcata treptat, lent (gen abordarea unei curbe, apropierea de giratoriu). In mers volanul sta drept, fara jocuri, nu am troncaneli sau senzatia de barca data de bucse sau bielete. Poate fi de la caseta de directie sau e altceva? S-ar remedia daca-i fac directia? Dupa ce am pus anvelopele de vara pe jantele de aliaj am facut doar geometria, nu si directia, nu mai tin minte daca facea la fel cu alea de iarna.
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

bgd_b92
Bogdan

Re: Trepidatii franare treptata viteza >60-70 kmh

14 Iun 2013, 17:34

Ai echilibrat rotile? Jantele nu sunt strambe?

panteraroz
Subiect Autor

14 Iun 2013, 20:05

Echilibrat astazi, jantele nu sunt strambe, trepidatiile nu au disparut, doar s-au diminuat (teoretic au fost echilibrate si acum 3 luni, dar se pare ca au facut o treaba romaneasca). Mai vad maine unghiurile si daca n-am prins vreo pietricica intre disc si placute sau ceva de genul.
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

Roger
Moderator

14 Iun 2013, 20:30

Incearca un set de roti de pe alta masina care nu are problema asta.
Ori este de la anvelope, ori de la jante ori de la butucul roti(lor)

bgd_b92
Bogdan

14 Iun 2013, 20:35

Verifica sa nu ai galme sau defecte in anvelope..apoi unghiul de fuga

HUNTER
HUNTER

14 Iun 2013, 21:12

cand au schimbat discurile, au curatat bine mizeria ce era pe butuc, catre planetatra??? ca mai sunt "meseriasi" care uita sa faca operatiunea asta, si apar vibratiile.
o alta chestie ce am vazut ca au patit altii, in striatiile ce ventileaza discul ( mai exact intre discul de pe interior si cel din exterior) se depune calamina, rugina chiar si nisip care in combinatie cu apa se betoneaza acolo. da jantele jos, bate discurile, pana nu mai cade nimic dintre ele.
incearca si asa. astea sunt situatiile care le-am intalnit, pe langa alte cauze, discuri ovalizate, placute uzate neuniform, jante strambe sau cauciucuri in care s-a rupt sarma si deformarea apare pe interior si nu se vede, insa se simte la rulare.

dzaraider
ClubSEAT Team

14 Iun 2013, 23:11

Si eu am patit asta imediat dupa ce am schimbat discurile la leon-ul celalalt si am fost cu ele innapoi la garantie iar pe langa faptul ca nu curatasera butucul, au observat ca erau ovalizate din fabrica si le-au schimbat.
Seat Leon FR 1.4TSI MY2016 >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=206&t=22753
EX 2:Seat Leon S copa 1.2TSI >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=15871
EX 1:Seat Leon Referance 1.9 TDI >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=9162

farkas_levi

15 Iun 2013, 10:37

Tind si eu sa cred ca ar putea fi ovalizate... Am patit asta la o alta masina, mai de mult, chiar cu discuri OEM de la dealer... Ar mai putea fi placutele montate prost...

panteraroz
Subiect Autor

16 Iun 2013, 14:50

Inclin sa cred ca este de la un disc de pe fata, au curatat bine cand le-au montat, trepidatiile au survenit la ceva timp dupa. Rotile le-am echilibrat, jantele nu sunt deloc ovalizate, am facut geometria si existau abateri minore (nu sesizasem nicio problema legata de directie), nu are niciun joc in bucse/bielete, suspensiile sunt ok, pe tester (Autocom si vag com) a dat o singura eroare la o bujie, etrierii nu sunt fisurati sau cu joc.
Asta e, m-am lamurit ca nu e de la altceva decat de la frane, o las balta momentan si pe la toamna, dupa vacanta, o sa iau niste Brembo Max.
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

panteraroz
Subiect Autor

16 Iun 2013, 15:06

Ma enerveaza situatia pt ca fix acelasi lucru l-am patit anul trecut cu Cordoba, am mers 30.000 km dupa ce am cumparat-o fara sa aiba nici pe naiba si am decis sa schimb franele (de origine ale masinii si care au tinut enorm de mult, cam 90.000 km) din motive de uzura ochiometrica nu functionala, la Moldotrans mi-au pus discuri si placute OEM cred fiind reprezentanta Seat, cu care am mai mers vreo 5000km pana sa trepideze la franare ca dracu, din senin, pe autostrada. Acum, la fel, de la frane uzate (originale ale masinii) am trecut la RH care dupa cateva mii de km trepideaza. Ce gunoaie de piese se comercializeaza la noi? Cu ani in urma cand aveam Fabia mi-au troncanit bucsele dupa o iarna groaznica si la vreo 75.000 km ai masinii, erau alea originale, cele montate in loc au necesitat schimbare dupa 3 luni si erau luate de la un mare magazin auto din Iasi si montate in servisul lor.
Cred ca o sa-mi comand piese pe internet din Germania de acum!
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

HUNTER
HUNTER

16 Iun 2013, 17:03

adevarul e ca sunt firme care aduc piese de rahat...dar sunt aceleasi firme care aduc piese bune, si dintr-un defect de montaj se duc naibii in scurt timp.
am vazut dicuri Brembo Max, ovalizate in nici 3000km. au fost montate in fata blocului, deci nu au beneficiat de garantie. apoi, omul a cumparat altele, desigur, si a merg in service autorizat si a primit garantie. parerea mea e ca sunt piese ce trebuiesc schimbate si care merita sa beneficieze de garantie, distributie, discuri, ca exista riscul sa fie cu defecte de fabrica si atunci ramanem cu paguba ca nu le mai schimba nici bunica.
si pe mine ma bate gandul sa merg pe Brembo Max si placute ATE in aceasta vara la schimb. deocamdata sunt in cercetari pe net, sa vad pareri.

catalinutzu

16 Iun 2013, 17:08

Acum sincer ce poti monta gresit la discurile de frana,ca are doar un surubel de ghidaj,in rest se strange pe flasna prin prezoanele rotii,eu cred ca sunt turnate prost din fabrica,sau sa umblat la compozitia aliajului din care sunt facute de sunt asa de putin rezistente la diferentele bruste de temperatura,erau pe vremuri vechile dacii ,saracele circulau pe toate conditiile pozibile,prin balti ,noroaie ,sleauri etc si nu aveau nici pe dracu,si acum firmele de renume dau cu batul in balta
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

panteraroz
Subiect Autor

16 Iun 2013, 20:15

Hunter, sa ne intelegem, piesele nu au fost montate in fata blocului niciodata!
Anul trecut am facut la Moldotrans (dealer Seat Iasi) revizia de 90.000 cand am schimbat distributia, revizia normala, discuri si placute fata spate, iar apoi am plecat din tara (locuiam in strainatate si masina era inmatr in Ro), practic am parcurs 2200 km pana in Be, vreo 1000 p-acolo intr-o luna si apoi am plecat in vacanta, moment in care masina a inceput sa trepideze la franare, frane OEM montate la dealer!
In ceea ce priveste Leonul actual, distributia am schimbat-o la Seat, dar pt frane am zis ca nu-mi mai trebuie, pret prea mare si calitate proasta. Ok, cunosc un mecanic de la Sandra (dealer VW) care si-a facut un service micut cu elevator si are cativa angajati, pt chestii de mecanica pura am mai apelat la el si pt masinile anterioare caci ma servea functie de programul meu, ce mare branza niste frane. Am stat langa ei cand le-au montat, au curatat si frecat bine butucul cu perie de sarma, spray de ala de dizolva rugina, discurile erau in cutie, frumos ambalate. Nimic suspect doar ca...jafuri! Nu are nicio legatura cu exploatarea, cu alea originale am mers pana aveam 4-5 mm carne pe placute si discuri cu buza serioasa fara sa trepideze si fara probleme la franare! O sa-l sun pe mecanic sa vad conditiile garantiei, piesele au fost luate pe firma lui.
E a 3-a oara cand am probleme cu piese noi si am avut noroc de masini f bune care au cerut doar consumabile ca altfel pesemne imi puneam mainile in cap. La pachet m-am amuzat pe banii mei de diagnosticianul lui peste prajit de la un service cu pretentii din Iasi, cand am mers sa verific mecanica, franele si geometria am zis hai sa-i fac si o diagnoza fiind masina cu chip tunning de 5 ani, la autocheck singura eroare raportata era o banala bujie, dar i-am cerut expres sa verifice parametrii motorului, in special injectia, apasa butoanele si bifa aiurea casete pana i-am zis ca injectoarele sunt la grupul 13 pe vag com, masina tremura putin la relanti si doream sa stiu daca e vreun injector pe duca sau volantul de care stiam ca usor uzat de cand am luat-o.
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

HUNTER
HUNTER

16 Iun 2013, 21:18

Nu ma intelege gresit. Am vazut ca ai spus ca ai montat piesele noi in service, si nu faceam referire ca le-ai montat pe bordura.
Spuneam doar, in general si de acest fapt, si ma refeream la piese bune, dar la care se pierde garantia.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

panteraroz
Subiect Autor

17 Iun 2013, 20:56

Hello, lamurit, mecanicul a comandat alte discuri fata si le va inlocui urmand a trimite la distribuitor cele ce se afla acum pe masina pt a fi masurate pe strung.
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI