Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

mihalache george adrian
Subiect Autor

Sunet neplacut in partea dreapta motor

12 Iun 2013, 20:42

Salutarile mele..
Deci, de cateva saptamani in coace..defapt dupa ce am schimbat distributia, dar nu cred ca are vreo legatura in momentul cand accelerez masina (nefiind in viteze) se aude ca un zgomot de "clopotei" sa ii zic asa..asta doar acele cateva secunde in care o accelerez pe loc..
o sa o duc la un mecanic care stie sa verifice problema, dar asta se va intampla pe Duminica...
Stie cineva ce are? poate nu m-am facut inteles dar in momentul cand ii dau cateva pedale pe loc(o accelerez mai tare) se aude in partea dreapta ceva zorzonit(ca niste clopotei)..sa fie de la turbina? nu imi da fum negru, masina trage foarte bine..si totodata daca o accelerez la maxim se aude un aer in motor ca si cum ar da pe langa vre-un furtun de la admisie...
Ceva pareri? cei care cunosc... :cheers

bgd_b92
Bogdan

Re: Sunet neplacut in partea dreapta motor

12 Iun 2013, 20:57

Ai verificat plasticele de la motor? Eu am avut o patanie dasta..scotea un zgomot ciudat si am constatat ca nu era ok inchisa carcasa de la filtru de aer..verfica si tu capacele de la distributie si ce mai e pe acolo poate cel ce a umblat acolo a omis ceva cand le-a pus la loc..nu cred ca e cazul sa fi fost montata gresit ca zici ca face doar pe loc nu? Face in partea dreapta cum te uiti la motor sau in partea dreapta cand esti la volan?

farkas_levi

12 Iun 2013, 21:16

Verifica sa nu fi ramas vreo scula uitata de nenea mecanic, eu am plimbat o surubelnita, vreo 2 saptamani prin tara, pana am gasit sursa clantzanitului, cei drept puteam sa deschid si eu capota mai repede sa ma uit... :yh

mihalache george adrian
Subiect Autor

21 Iun 2013, 16:48

e pe partea cu distributia..de acolo vine sunetul..pe partea dreapta cum sunt la volan/stanga cum ma uit la motor...sigur a omis ceva nenea ala de mi.a schimbat distributia.ca nu mi s.a mai auzit..

farkas_levi

21 Iun 2013, 17:37

Daca asa e, nu prea e de joaca... :( vezi sa fie carcasa prinsa la loc bine sau se aude din interior?

mihalache george adrian
Subiect Autor

21 Iun 2013, 18:12

pare sa se auda din interior...se aude concomitent cu aerul care il da turbina cand o turez...face gen carrr, carrr..gen greiere..dar doar 1 secunda maxim 2, la sfarsit de turatie..o sa ma duc cu ea iar la ala de mi.a schimbat distributia si o sa ii dau cu ea in cap..ca pana sa o schimb nu am avut probleme:(

farkas_levi

21 Iun 2013, 18:32

Ori te duci la un service meserias, ori la dealer... Eu unul evit service-urile tip ghereta sau cei care lucreaza in fata blocului...

cobra

06 Iul 2013, 10:34

scriu tot aici ca sa nu mai deschid un topic
si la mine se aude un zgomot tot dinspre distributie, ca un fasait, sau ca un rulment mai zgomotos, se aude cel mai bine cu capacul scos
ce ar putea fi? sau e normal?
merci