Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

dragosh81
Subiect Autor

arcuri sport

12 Iun 2013, 09:50

salutare,
as vrea sa schimb arcurile cele de fabrica cu ceva de genul:
http://www.customtuning.ro/produs/Arcuri/3163/Arcuri-Seat-Leon-1P-Eibach-Sportline/
sau
http://www.customtuning.ro/produs/Arcuri/3016/Arcuri-Seat-Leon-1P-Eibach/

intrebarea mea este daca merg cu amortizoarele originale ale masinii (la cele sportline producatorul
precizeaza ca merg cu amortizoarele originale)

BOGY26
Bogdan

Re: arcuri sport

12 Iun 2013, 10:47

Ambele kituri merg cu amortizoarele stoc, eu am mers pe SportLine, lasa masina mai jos uniform, pe cand ProKit-ul o lasa mai mult de fata si mai putin de spate si arat urat....
P.S daca esti interesat am eu la vanzare arcurile mele stoc de Leon FR 1P :idea: masina va fi mai rigida si va sta mai bine pe drum si va cocbori 1-2 cm

dragosh81
Subiect Autor

12 Iun 2013, 13:29

mersi, la sportline ma gandeam si eu doar ca nu le-am gasit nicaieri in stoc ci doar la comanda

arcurile imi trebuies neaparat noi, am nevoie de factura, oricum ms de intentie :hi

BOGY26 scrie:
Ambele kituri merg cu amortizoarele stoc, eu am mers pe SportLine, lasa masina mai jos uniform, pe cand ProKit-ul o lasa mai mult de fata si mai putin de spate si arat urat....
P.S daca esti interesat am eu la vanzare arcurile mele stoc de Leon FR 1P :idea: masina va fi mai rigida si va sta mai bine pe drum si va cocbori 1-2 cm

BOGY26
Bogdan

12 Iun 2013, 14:22

Suna la numarul asta: 0769698737, Daniel, este varul meu, eu de la el le-am luat..vezi cum te poate ajuta :cheers

dragosh81
Subiect Autor

13 Iun 2013, 17:47

salut,
am vorbit azi cu el si am discutat

daca am inteles eu bine ai montate si tu pe masina aceleasi arcuri si din poze parca as zice ca ai jentile de la borbet lv5 daca nu ma insel.
intrebarea mea este dupa ce ai montat arcurile nu s-a lasat destul de mult ca sa-ti atinga cauciucurile in aripi mai ales pe fata - mai ales pe drumurile Made in RO!? :hi

BOGY26 scrie:
Suna la numarul asta: 0769698737, Daniel, este varul meu, eu de la el le-am luat..vezi cum te poate ajuta :cheers

BOGY26
Bogdan

13 Iun 2013, 19:19

Salut, eu am montat kitul Eibach SportLine si am jantele pe 18" de Cupra, dropul a fost foarte ok si nu am nici o problema cu atinsul...dar sa stii ca se schimba radical problema in privinta confortului :tongue sigur numai faci piatra la rinichi :mrgreen:
viewtopic.php?f=5&t=9858&st=0&sk=t&sd=a

farkas_levi

13 Iun 2013, 19:42

Eu am Pro-Street-S, evident ca nu am rezistat sa ma joc cu reglajele. Pe 225/45/17 aprox de la -50 mm incepe sa atinga pe interior in fata. Oricum, la noi trebuie sa fii dement sa le lasi permanent mai jos de -30-40, aduni tot de pe jos si de trotuar nici macar dace e facut pt urcare nu te apropii.

dragosh81
Subiect Autor

14 Iun 2013, 08:35

mersi de info, voi vedea dupa ce le montez

farkas_levi scrie:
Eu am Pro-Street-S, evident ca nu am rezistat sa ma joc cu reglajele. Pe 225/45/17 aprox de la -50 mm incepe sa atinga pe interior in fata. Oricum, la noi trebuie sa fii dement sa le lasi permanent mai jos de -30-40, aduni tot de pe jos si de trotuar nici macar dace e facut pt urcare nu te apropii.

farkas_levi

14 Iun 2013, 09:22

[quote="dragosh81"]mersi de info, voi vedea dupa ce le montez

Asta e clar. :D Sper ca nu ai probleme cu splina sau coloana vertebrala... dupa ce le montezi, s-ar putea sa incepi sa ai... :yh Inca o mentiune la subiect, la mine un set de flanse de amortizor rezista cam 7000 - 8000 de KM, mai ales pe fata... mai au si alti posesori aceste probleme?

BOGY26
Bogdan

14 Iun 2013, 10:40

La ce drumuri avem si cu arcuri sport sau suspensi sport este ceva normal sa te tina atat :yh

farkas_levi

14 Iun 2013, 11:06

Am gasit flanse speciale din aliaj, create exclusiv pentru domeniul motorsport, fara gram de cauciuc in ele, care teoretic ar fi aproape indistructibile (zici ca sunt facute pentru tanc :yh ), dar mi-e ca daca le pun pe alea, imi iese oala cu totul prin capota la un moment dat. :oops:

dragosh81
Subiect Autor

14 Iun 2013, 18:56

inseamna ca drmurile voastre sunt la fel ca la noi!!!! :bounce:

farkas_levi scrie:
dragosh81 scrie:
mersi de info, voi vedea dupa ce le montez

Asta e clar. :D Sper ca nu ai probleme cu splina sau coloana vertebrala... dupa ce le montezi, s-ar putea sa incepi sa ai... :yh Inca o mentiune la subiect, la mine un set de flanse de amortizor rezista cam 7000 - 8000 de KM, mai ales pe fata... mai au si alti posesori aceste probleme?

dragosh81
Subiect Autor

14 Iun 2013, 19:25

bogy si levi chiar sunt putin in dilema
lamuriti-ma si pe mine putin: m-am gandit sa masor distanta intre aripa si anvelopa si mi-a iesit in felul urmator:
- fata distanta pana la anvelopa 55 mm
- spate distanta pana la anvelopa 60 mm
mai am un prieten care are tot leon luat de vreo 1 sapt si l-am pus sa masoare:
fata 65 si spate 70
este vorba de acelasi model acelasi motor doar anul difera al meu 2008 al lui 2009

acu imi este frica sa iau chitul SPORTLINE tinand cont ca va ramane cate 10 mm diferenta intre aripa si anvelopa :?
la cel PRO-KIT ar ramane vreo 20-25mm

sau NU se masoara cum am facut eu :?:

BOGY26
Bogdan

14 Iun 2013, 20:04

Ce motorizare ai tu? Nu cred ca va atinge cu SportLine-ul...eu nu as lua ProKit fiindca am vazut cat de urat vine pe multe masini...
P.S daca vii cu viteza mare si iei o groapa sau damb la aterizare sa fii sigur ca atingi cu scutul, bara fata sau spate, cu SportLine-ul :mrgreen:

farkas_levi

15 Iun 2013, 10:17

Ce-i drept si la mine parca fata este putin mai ridicata decat mi-ar place mie, dar la mine a fost un oarecare compromis, pentru ca imi parchez masina pe un loc de parcare amenajat de primarie pe trotuar. Chiar si in conditiile in care este facuta urcarea destul de lina, am fost nevoit sa ajustez de 3 ori fata ca sa pot urca fara sa julesc bara fata... A trebuit sa retusez bara de 2 ori pt asta... Acum, imi ramane spatiu intre bordura si bara mai putin de 1cm cand urc si pot urca numai intr-un anumit unghi ca sa nu atinga... De avut in vedere asta inainte de achizitie...

Legat de ce cum se masoara, eu am mers pe incredere, oarecum... Pe site-ul producatorului din Germania este un catalog online, am ales Seat, Leon si motorizarea... Site-ul afiseaza toate variantele pentru masina respectiva... Am luat la puricat fiecare listare in parte, sunt niste documente acolo cu detalii technice. Am ales diametrul (50 sau 55) in functie de varianta Leon si cele cu cea mai mare greutate recomandata de ei (in gandul meu..."sa fie cat mai rigide"). Am notat codul produsului si am rugat un prieten sa le cumpere in Germania. El m-a sunat ulterior de la magazin de acolo sa-mi ceara VIN, de unde banuiesc ca si cei de la magazin au facut o verificare, daca se potriveste sau nu. Cert este ca am primit kit-ul cu codul notat de pe site...

Cred ca ar mai trebuie luat in vedere si faptul ca masina mea la exterior este stock, nu-mi place sa iasa in evidenta... Ma intereseaza oricum numai partea de performante si comfort... Asta inseamna bara fata/spate stock, fara praguri modificate, jenti de fabrica pe 17", deci nu mi-a trecut prin cap ca ar fi posibilitatea ca nu se vor potrivi. Fiind si cu amortizoare reglabile, am posibilitatea sa le pun la un nivel la care sa nu atinga...

Ca si masuratori, eu am masurat in garaj, am podeaua facuta la boloboc :) distanta dintre podea si niste marcaje facute de mine cu markerul (a se folosi cel de whiteboard, care se ia cu apa si nu cel permanent!) pe partea de sus a aripilor, de unde am calculat drop. Ulterior masor numai distanta dintre inelul de reglaj al amortizoarelor si inceputul filetului de reglaj, am acolo niste repere pe ele...

Poate nu am facut in cel mai profi mod operatiunea si inca mai caut un stand de reglare a maselor pe fiecare roata in parte, dar cred ca pentru asta va trebui sa ajung cu masina In Germania... :(

Fii sigur ca dupa toate astea mergi si iti faci din nou reglajele la directie!