Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ovi_ice

Re: Pareri, sfaturi achizitie Leon FR 1.4 TSI 122 CP

06 Iun 2013, 09:37

danbenq scrie:
Pret complet, cu optionale. Preturile sunt mai mari in vest, desi dotarile si optionalele sunt la fel ... eu cu reducerea de 23% am ajuns la pretul de lista din Romania.

1.4 TSi 140 CP cu LED si ce-ai mai pus tu ca optiuni (+ culoare metalizata) la pretul de 20k e chiar bine. Sincere felicitari pt deal-ul facut si multi km fara evenimente :cheers

scuba

13 Mai 2015, 16:19

salutare,

as avea avea nevoie de un sfat.
intre un leon fr de 1.4 125 nou, dar mai slab echipat (media system plus, pachet confort drive si culoare metalizata) si unul second, masina de test drive cu pana in 5000km, dar mai bine echipata (led, senzori etc)
ce ati alege? o alta arianta ar fi tot un leon de test drive dar cu motorul de 1.4 150cp si cu 14000 km.
sa am incredere intr-o masina de test drive? ma gandesc ca nu prea a fost menajata, banuiesc ca motorul a fost turat din primii lui km...

mersi.
2015 Seat Leon FR 1.4 TSI 125

bertzi43
B-82-AJS

13 Mai 2015, 16:43

Amandoua au garantie,pune in balanta daca te poti lipsi de dotarile in plus de la cel de testdrive si ia-l cu zero km.
Cel de 150cp cred ca este cel cu tehnologia ACT......parca cele de 125cp nu se mai fabricau,doar in varianta de140/150cp cu ACT sau ma insel.
Eu as alege unul cu multe optionale :)

Sent from my HTC One using Tapatalk

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

ovi_ice

18 Mai 2015, 13:30

Eu l-as alege pe cel cu mai multi CP. 8)

scuba

18 Mai 2015, 13:56

da, doar ca unul nou de 125 din stoc ajunge mult mai ieftin (cu tichet rabla) decat cele de test drive... :|

scuba

18 Mai 2015, 14:00

si cam la acelasi pret ar fi si mazda 3 g120 challenge. now what? :?

digraph1618

18 Mai 2015, 16:04

Si eu am fost exact in situatie cu tine. Am refuzat din start o masina de test chiar daca e mai dotata putin si mai ieftina.
Legat de Mazda, exact aceiasi situatie si aici, in aceiasi bani cu FR-ul de 125 imi intra o mazda 3 g120 challenge, dar dupa ce am condus-o, sincer sa fiu nu mi se pare cine stie ce. Prea mult plastic la interior(in unele locuri e un plastic grosolan de Logan asa) si sincer sa fiu nici performantele nu mi s-au parut extraordinare. Trebuie sa-l tii un pic in ture, chiar daca are 200 si ceva NM cuplu, turatia unde il ai e mai mare fiind aspirat. Plus ca mi s-a parut mai galagioasa Mazda. Inca o chestie, nu nimeream nicicum treapta a 3 a. N-am avut probleme cu Focus, Seat in schimb la Mazda mi s-a parut nasol schimbatul treptelor. O fi fost doar masina de test cu probleme, nu stiu, insa nu prea mi-a placut.
Iti recomand sa conduci masinile si iti vei da seama atunci care ti se potriveste.

ovi_ice

18 Mai 2015, 16:41

Daca te duci pe Mazda, ia cel putin Attraction, desi eu as recomanda Revo, are cam tot ce se poate pe ea. Cu agatatul in treapta a 3-a a fost parca un buletin de service, ma mir cum de nu l-au facut pt masina de drive-test.

Oricum, trebuie neaparat test cu fiecare dintre masini si insista sa mergi cat mai multi km si in diverse situatii de rulaj (nu doar trafic bara-la-bara).

Din proprie experienta, la Seat s-ar putea sa obtii discount mai mare fata de pretul de lista. VAG ofera 2+2 ani garantie, Mazda 3+2, ia in calcul si treaba asta, in functie de cat timp/km vrei sa tii masina.

Spor la condus!

scuba

18 Mai 2015, 16:56

merci.
am condus ambele masini. seat-ul de 2 ori (o data in oras si a doua oara la drum ceva mai intins si mai liber). ca senzatie pare mai sportiv, da. de la turbo si parca si directia si suspensia sunt ceva mai tari.
ma gandesc doar sa nu inceapa sa troncane toate plasticele prin el dupa 2 ani. sau sa ma trezesc cu cine stie ce probleme legate de distributie la motor cum am mai citit pe alocuri. mazda cred ca sta mai ok la capitolele astea totusi. si la fiabilitate in general.

acum legat de buget, am obtinut pe leon-ul de care ziceam mai sus undeva cu 100e mai putin decat mazda 3 120cp challenge. :)
chiar nu as da mai mult pe niciuna dintre masini tinand cont ca in 2-3 ani o vinzi la juma de pret...

gamer555
ClubSEAT Admin

18 Mai 2015, 17:10

nici eu nu as fi prea incantat de masina de test drive. am vazut cum se conduc masinile astea de personalul dealerilor chiar si in vest. daca ai de gand sa tii o masina multi ani ia in considerare faptul ca nimeni din numeroasele persoane care au condus-o nu a avut grija de ea, nu a stat nimeni sa urce uleiul pana la 90 inainte sa o calce, nu a mai stat nimeni sa astepte racirea turbinei dupa talpa, nu a incetinit nimeni peste gropi, nu stii daca s-a facut rodaj corect si tot asa...

in acelasi timp o sa simti lipsa dotarilor la o masina pe care o tii multi ani, trebuie sa stii exact ce vrei sa fie obligatoriu pe masina si ce nu, apoi tragi linie si alegi.

Vlad.

18 Mai 2015, 21:26

Am avut ocazia sa conduc putin Mazda 6 din aceeasi generatie cu Mazda 3 de care vorbesti tu. Chiar daca nu sunt din aceeasi clasa, inafara de (poate, desi e chestie de gusturi) designul exterior, nu prea vad avantaje pentru 3, care e si ala destul e prost dotat la primele nivele de echipare pentru 2015.
Nici Seat si nici Mazda nu sunt branduri premium, dar avand in vedere ca stiu caz concret de Mercedes E-Klasse cumparat de nou, caruia la 90.000 km i s-a rupt "pielea ecologica" de pe scaun, tragi tu concluziile in ceea ce priveste calitatea fabricatiei masinilor din ziua de azi in general.
Cat despre masinile de test, nu stiu, eu n-as da o caruta de bani pe o masina care a fost handralita de toti neavenitii care au coborat de pe Dacie cu tichetele in mana direct la Seat.
Acestea fiind spuse, daca vrei musai o masina noua, ia-o noua, nu de test. Leon-ul nou si slab dotat de 122 cai. Ala ia-l.
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

ovi_ice

19 Mai 2015, 09:46

@scuba: daca vei tine masina cat e perioada garantiei, atunci nu cred ca trebuie sa-ti faci griji pt eventualele defectiuni, care vor fi reparate pe costul producatorului (desi e frustrant sa stai cu cazanu prin service). Teoretic nu ar trebui sa fie probleme cu distributia la motoarele astea de 1.4, dar trebuie sa stai dupa tine cu bidonu de ulei ca o sa-ti consume ceva (scrie si in manual). Ca sa-ti dau si un examplu din tabara cealalta, la Mazda este cineva pe forum care ajuns la 230k km in 5 ani cu o 3, motor 2.0 benzina, iar in tot acest timp a schimbat amortizoarele spate si parca un tampon anti-balans (deci la motor n-a avut nici o pb).

Cat despre scartaieli la interior, parerea mea e ca tine de noroc (sau de cat de bine au strans suruburile la fabrica :tongue ). Eu pe Mazda n-am nici un zgomot la interior, desi o duc zi de zi pe niste drumuri de sincer mi-e mila de suspensii/jante. Pe de alta parte, pe forumul de la noi sunt posesori carora le-a aparut cate o scartaiala in portiera sau la scaun dupa putin km. Acu na, eu stiu 2 bmw-uri ale unor amici, un seria 1 si un 3, cumparate de noi, care au greieri la interiori mai ceva ca in Logan. De asta zic ca tine de noroc.

La drive-test toata lumea ii da talpa, si eu am facut-o pe orice masina m-am suit, indiferent de marca. Chiar si dealerul seat imi povestea ca toata lumea procedeaza asa, dar si ca motoarele cica vin rodate din fabrica si ca nu trebuie sa mai stai cu frica in primii km sa nu treci de nush ce rpm (asta s-ar putea sa fie bullshit, ca aveau masina de drive-test scoasa la vanzare :lol: ). Apropo, eu am condus atat varianta de 122CP, ca si cea de 140CP , iar asta din urma mi s-a parut mult mai buna/sportiva. Daca poti sa faci un efort sa te "intinzi" catre modelul mai puternic, eu zic ca merita. Tin minte ca diferenta de pret era destul de mica intre cele doua. Eventual mai ceri oferte si la alti dealeri, nu neaparat din Bucuresti (vezi ca Moldotrans Iasi facea oferte f bune), ca sa obtii un pret avantajos.

Ca dotari nu stiu ce sa zic, depinde ce iti este tie mai folositor pe masina. FR-ul configurat de tine are MS+, senzori lumina/ploaie, driving modes, jante de 17". Challenge-ul vine cu display mai mare si tot hardware-ul pt Navi (practic, poti sa cumperi ulterior doar cardul iGo de la dealer...sau gasesti vreo clona pe ebay :) ), suspensie multi-link, sistem automat de franare pt oras (un fel de City Safe), dar nu are zenzori ploaie/lumina iar jantele sunt pe 16". In rest, sunt cam echivalente, ambele au CC, climatizare pe 2 zone, volan piele, bla bla...iar functionalitatea MS+ e echivalenta cu cea a sistemului de infotainment de pe Mazda (ma refer la formate audio, BT streaming, BT handsfree, etc). Vezi si portbagajul, la Mazda e mai mic, daca ai nevoie frecvent de spatiu pt carat lucruri, s-ar putea sa fie o problema.

A, si lasa-le naibii de culori metalizate...si-asa esti "on a budget", eu le-as lua in culoarea stock si cu diferenta as trece fie la urmatoarea motorizare, fie as pune mai multe dotari (in fct de proritati) :wink:

scuba

19 Mai 2015, 18:09

multumesc frumos de ajutor :)

Artanis

25 Mai 2015, 14:47

ovi_ice scrie:
Teoretic nu ar trebui sa fie probleme cu distributia la motoarele astea de 1.4, dar trebuie sa stai dupa tine cu bidonu de ulei ca o sa-ti consume ceva (scrie si in manual). :

Am inteles ca la 1.8 ar fi ceva probleme cu uleiul consumat, nu la 1.4.
LEON ST 1.4 ACT

Adriannn

25 Mai 2015, 14:50

Sunt cazuri si la 2.0, si la 1.4 si la 1.8..
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: still looking for the perfect car