Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

farkas_levi
Subiect Autor

Modul alarma OEM pe 1P

31 Mai 2013, 18:28

Salut stimabililor,

Se pare ca in mod oficial a murit modulul de alarma de pe masina mea. Se pare ca furtuna de aseara i-a facut felul. Ma gandesc ca a tzipat (pe silent) pana a crapat... Sa-i fie dezmembrarea usoara! :angry5:

Am cautat si pe forum si pe "goagal" sa aflu ce modul de alarma se monteaza din fabrica pe masinutza mea, ca de la produsele after market deja fac alergie numai cand aud de ele. In afara de faptul ca se plange lumea ca nu e tocmai un modul stralucit, altceva nu prea am aflat. Stiti cumva cine este producatorul? Eventual un cod de producator? E chiar atat de nasoala cum zice lumea? Alte recomandari? Sarna'

farkas_levi
Subiect Autor

Re: Modul alarma OEM pe 1P

03 Iun 2013, 13:17

Nimeni? Recomandari, ceva? :cry:

Cosmin
Admin

03 Iun 2013, 13:52

La ce modul te referi?

Nu exista nici un modul. Sistemul de alarma e format din sirena, senzori de monitorizare interioara si buton de dezactivare. Alarma e legata la sistemul convenience.

Fa o diagnoza, o sa elucideze misterul nefunctionarii alarmei.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

farkas_levi
Subiect Autor

03 Iun 2013, 14:32

cred ca s-a inteles gresit intrebarea. In momentul de fata, am o alarma after market (nu ajuta diagnoza, nefiind legata la magistrala CAN a masinii), care nu mai da nici un semn de viata dupa furtunile de sapt trecuta, cand a mers in continuu si am fost nevoit s-o trec pe silent, ca sa nu urle peste noapte. Fiind nefunctionala, m-am gandit s-o inlocuiesc cu solutia OEM, dar nu stiu care este asta... :roll:

Din ce zici tu, sirena, senzorii, etc se leaga direct la modulul convenience, am inteles corect? Eu traiam cu impresia ca exista un modul de control separat care se conecteaza la magistrala masinii si la care se leaga toate toate chestiile specifice alarmei, gen sirena, senzori, etc... Ce sens mai are in cazul asta sa montezi modul third party (cum am eu, habar nu am de brand) separat, cand poti sa legi doar sirena si senzorii la modulul convenience existent(mult mai ieftin si simplu)?

Cosmin
Admin

04 Iun 2013, 08:47

Am priceput acum. S-a dus alarma aftermarket.

In general, solutiile de fabrica sunt cele mai simple. NU intru in vesnica polemica OEM vs. AM, e treaba fiecaruia ce pune pe masina.

Referitor la alarma OEM, e simplu, da. Insa ieftin, nu. Daca vorbim de preturile de la dealer. In plus, sunt necesare cateva modificari pt. a adauga ulterior alarma OEM.
Cum ar fi senzorii de monitorizare interioara. Necesita decuparea plafonului sau in caz extrem inlocuirea lui. Asta pt. ca din fabrica plafonul are o "intaritura" in zona unde vin senzorii. In rest, se adaiga sirena, butonul de dezactivare, se reface cablajul, se recodeaza adresa 46 si gata.
Imagine

farkas_levi
Subiect Autor

04 Iun 2013, 21:09

Multumesc foarte frumos pentru lamuriri Cosmin! :wav:

Informatia este utila, pentru ca nu am gasit nicaieri pe net informatii despre, ce este, cum arata sau cum se conecteaza alarma "de fabrica", de unde si impresia gresita despre modul separat... Am hotarat de ceva vreme sa nu mai pun nimic aftermarket pe masina, m-am saturat de chinezarii... Am vazut si stat in multe 1P-uri, dar nu am dat de nici unul cu alarma OEM, oare de ce? :roll:

Tare ar fi bune niste poze, daca are vreun coleg de pemforum asa ceva pe masina, sa vad cum e montata, ideal ar fi si niste coduri pentru piesele necesare, dar deja cred ca fortez nota... :oops:

Cosmin
Admin

04 Iun 2013, 22:10

Pai daca nu s-a comandat din fabrica nu ai ce sa vezi :)

Poze nu am, insa o sa-l rog pe Stefan. El si-a montat ulterior pe Altea lui. Sau poate citeste p-aci si pune si singur.. :tongue

Despre coduri, o sa le pun aici in cateva zile.

In principiu poti cauta la dezmebrari / net orice sirena de pe Golf 1K, Octavia 1Z, Altea 5P, Leon 1P, Touran 1T si toate celelalte modele de pe PQ35. Cablajul il confectionezi singur (sau rogi pe cineva care se pricepe)
Imagine

floryn_99

04 Iun 2013, 22:24

Nu vreau sa fiu off topic...dar am eu de la un Audi a3 sistemul de alarma, cu senzorii de miscare, sirena si cablurile....
Stima
Seat Toledo Stella 2003 1.6 16v 105 HP (BCB)
EX: Vw Bora 1.9 TDI 90HP (ALH)

samson

05 Iun 2013, 19:19

Cu parere de rau........ nu am facut poze. La momentul cand am facut legaturile si montajul, Dany lucra si el la masina lui si nu prea avea cine sa faca poze, eram prea acaparati si concentrati la ceea ce faceam. Cablajul si montajul le-am confectionat si realizat singur, restul pieselor(sirena si intrerupatorul) au fost cumparate de la dezmembrari, iar modulul cu senzori era existent pe masina.

http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=79&t=1875&p=284224#p284224 legaturile alarmei
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=79&t=10026&st=0&sk=t&sd=a&start=150 cu ce am achizitionat eu
Altea Stylance 5P..... 2.0TDI .... 180hp/400Nm ___ viewtopic.php?f=79&t=10026
Ssssssseat Ibiza 6L ..... 1.4TDI ..... 75hp+ ___ viewtopic.php?f=33&t=3910
Manual Altea http://www.mediafire.com/?27wgzlzn4ihedlc
DIY-uri.... http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=84&t=12486

farkas_levi
Subiect Autor

05 Iun 2013, 20:12

Ahaaaaaaaaa! :bounce: Incepe sa se contureze acum informatia! Plus ca am gasit si de ce nu am gasit la sectiunea "Retrofits" informatia deja postata de voi, "cineva" (a se intelege eu) mi-a setat in profil sa afiseze numai mesajele din ultima luna... :oops:

Din pacate eu pe autoscan nu vad nimic despre acel senzor, daca exista, sigur nu este conectat/codat pe masina, deci o piesa aditionala de comandat. Din cate deduc din poza ar putea fi in fata oglinzii retrovizoare, altundeva nu-mi dau seama unde s-ar potrivi acea bucata de plastic la curbura plafonului...

De asemenea nu inteleg rolul/functia butonului amintit acolo... "binevoitorul" nu are decat sa sparga geamul si sa apese butonul ca sa taca alarma? :oops: :oops: :oops:

grasuraul

06 Iun 2013, 00:11

Apropo de goarna, unde se afla pozitionata la masinile ce vin din fabrica cu alarma?

farkas_levi scrie:
Ahaaaaaaaaa! :bounce: Incepe sa se contureze acum informatia! Plus ca am gasit si de ce nu am gasit la sectiunea "Retrofits" informatia deja postata de voi, "cineva" (a se intelege eu) mi-a setat in profil sa afiseze numai mesajele din ultima luna... :oops:

Din pacate eu pe autoscan nu vad nimic despre acel senzor, daca exista, sigur nu este conectat/codat pe masina, deci o piesa aditionala de comandat. Din cate deduc din poza ar putea fi in fata oglinzii retrovizoare, altundeva nu-mi dau seama unde s-ar potrivi acea bucata de plastic la curbura plafonului...

De asemenea nu inteleg rolul/functia butonului amintit acolo... "binevoitorul" nu are decat sa sparga geamul si sa apese butonul ca sa taca alarma? :oops: :oops: :oops:
My Toledo 1.9 TDI

floryn_99

06 Iun 2013, 04:20

Raul, daca nu ma insel, goarna vine pozitionata langa ECU. Chiar intre sistemul de actionare a stergatoarelor.
Poate ne mai confirma vreun coleg acest lucru.
:hi
Seat Toledo Stella 2003 1.6 16v 105 HP (BCB)
EX: Vw Bora 1.9 TDI 90HP (ALH)

farkas_levi
Subiect Autor

14 Iun 2013, 15:03

Inca sunt in stadiu de documentare pentru alarma. :?: Din ce am citit si in sfarsit vazut si cu ochii mei, nu pare sa fie chiar cea mai buna alarma, chiar daca e de fabrica... :roll: Inca nu am lista finala cu piesele, o sa incerc sa desfac plafonul daca am timp in WE sa vad daca e de decupat sau trebuie schimbat... Sunt un pic sceptic in schimb in ceea ce priveste protectia oferita. Imi place totusi sa dorm linistit si nu in picioare uitandu-ma pe geam la masina... :oops: Dilemma...

oLandeZu
RedLine

17 Iun 2013, 13:11

vrei sa dormi linistit ?? cumpara un garaj :yh
<3 my REDLEON : 2.0 TDI BKD