Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

FreeStyleDaNuTzU
Subiect Autor

Curatare clapeta de acceleratie

30 Mai 2013, 20:28

Baieti poate face cineva un tutorial pentru curatarea clapetei de acceleratie unui motor 1.6 AUS daca se poate si unul pentru egr ar fi bine venit pentru multa lume in ideia ca nu sunt lucrurile extrem de complicate...Multumesc:)
Seat Toledo 1.6.16v 2001 Cod AUS
viewtopic.php?f=40&t=14608&st=0&sk=t&sd=a

ciprian83
Zorro

Re: Curatare clapeta de acceleratie

30 Mai 2013, 21:11

complicat este,pentru ca tot o sa.ti trebuiasca un test pentru recalibrarea clapetei. La un service e cel mai simplu si nu sare mai mult de 100ron
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

Undertacher

30 Mai 2013, 23:00

Recalibrarea clapetei este obligatorie pentru orice motorizare? Te intreb pentru ca si eu atunci cand am cumparat masina am curatat clapeta si egr cu rezultate uimitoare care din pacate odata cu trecerea timpului se duc si nu simt ca ceva nu ar merge in regula,desii nu am facut recalibrare.
Ca si metoda eu am dat jos clapeta,egr si intercoolerul si leam curatat in baie de motorina,leam montat si vreau sa spun ca si daca imi tremura piciorul pe acceleratie se cunostea
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

dany19940
Moderator

31 Mai 2013, 06:35

Recalibrarea se face doar la benzinare. La diesel-are nu.
La o prima cautare am dat de linkurile astea: http://vwforum.promotor.ro/topic/66114- ... 6-benzina/ si http://vwforum.promotor.ro/topic/66128- ... 6-16v-azd/. Am zis ca, decat sa iti dau linkuri in engleza, mai bine ceva in romaneste, chiar daca de pe un forum concurent :hi AZD-ul nu-i chiar ca AUS (dar doar la partea de filtru aer si bobine inductie), dar e similar, asa ca poti urma indicatiile.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

FreeStyleDaNuTzU
Subiect Autor

31 Mai 2013, 08:51

Multumim frumos dany dar dupa cum vad cum sta treaba nu prea putem scapa de service deoarece e treba cu adaptarea...:((
Seat Toledo 1.6.16v 2001 Cod AUS
viewtopic.php?f=40&t=14608&st=0&sk=t&sd=a

dany19940
Moderator

31 Mai 2013, 10:55

Citeste tot topicul si vei vedea ca adaptarea se poate face si fara tester. Dar...mai e o posibilitate: sa cureti clapeta fara sa scoti mufa de pe ea. Scoti suruburile de fixare si, fara sa scoti si mufa, o speli chiar acolo. Te chinui ceva mai mult, dar se poate. Acoperi gaura din galerie cu carpe si...te descurci. Asta fara s-o rasucesti prea mult, ca sa nu ai probleme cu cablul mufei. Deci...faci cum vrei. Daca la mine o curat aproximativ anual (cand merg cu masina, normal :D ), o mai curat chiar pe pozitie. Deschid clapeta la maxim si sterg depunerile cu o carpa fara scame. De obicei e ceva mazga doar acolo. Pana acum n-am avut nici-o problema legat de procedura asta. Dar daca ai depuneri mari, atunci nu scapi fara demontare si curatare pe partea de sub clapeta. Asta merge doar la clapeta. La EGR totusi trebuie adaptare, sa stie ECU care e pozitia de zero si care e deschiderea maxima. Asta o spun din experienta proprie. Am incercat si cu luarea bornei, dar la unele masini merge, la unele nu. La fel si cu conditia ca adaptarea sa se faca cu motorul cald: unele masini doar asa se poate, la altele nu e nevoie sa incalzesti motorul. La Toledo (AUS) merge la rece, la Arosa (AUB) nu merge decat la cald.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...