Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 53

nastasedan

Re: Seat Ibiza 1.4 86 cp 2007 YBZ

15 Aug 2014, 09:39

Asa e Andrei, am renuntat la ideea cu stickerul, am ramas doar la suportii de nr :D
Stopurile sunt peste asteptarile mele, se vad ff bine seara :D
Seat Ibiza 6L 1.4 16v Powered by DIMSPORT

catalinutzu

15 Aug 2014, 10:37

Ce ziceai Dane ...sa facem schimb de stopuri?:)))
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

nastasedan

15 Aug 2014, 11:03

Ziceam Cata, bine spus :)))

catalinutzu

15 Aug 2014, 11:39

:))
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

nastasedan

18 Aug 2014, 09:26

Week-endul asta am schimbat discuri + placute de frana, am schimbat capetele de bara si am vopsit din nou etrierii :drive
Pentru frane am mers pe ATE iar pentru capete de bara, Lemforder. Vechile capete de bara nu era rele, mai aveau rezistenta dar burduful era aproape rupt si am zis sa le schimb :D Erau TRW cele vechi :D

ImagineImagineImagine

Si cateva dupa spalare :lol:

ImagineImagineImagine

Si o intrebare: Eu nu am dat vopseaua aceea gri jos de pe discuri. Dupa un drum de 15-20 km s-a cam luat in totalitate de pe disc dar acum am un "vâjâit" la viteze mici, fara sa franez, si se simte ca vine de la discuri. O fi de la vopseaua aceea ?

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

18 Aug 2014, 10:05

Fasait de la discuri nu am mai auzit pana acum...cand pui frana, da, posibil sa se auda mici zgomote de genul..depinde de gradul de uzura, daca s-au pasuit placutele, etc ; dar in mers normal..poate doar daca sunt rotile infranate ? acum depinde ce fel de zgmot auzi..ca tu esti si putin obsedat si la cel mai mic zgomot nesemnificativ te panichezi..eu zic sa nu iti faci probleme, si sa te bucuri de masina asa cum e ; daca o sa stai mereu sa ii cauti "zgomote" si sunete suspecte care se aud doar pe liber in liniste maxima o sa te cam faca cu nervii ;
Marfa rau stopurile ; sunt mult mai de efect daca mergi cu ele aprinse ; sa speram ca nu o sa se arda ledurile alea ; cat ai garantie, 2 ani ? ar arata foarte bine sa vopsesti bandourile in culoarea masinii ; vezi ca e pe topicul asta o poza cu ele facute in photoshop si arata super :wink:
Simti vreo diferenta la sistemul de franare ? inafara faptului pedala de frana tine mai sus ;

nastasedan

18 Aug 2014, 10:23

Nu e vorba de un greiere de al meu. Suna ca si cand ar merge infranata si ating placutele de discuri. Dar scoate un zgomot cam deranjant si destul de pronuntat, de frecare. Mai astept 2-3 zile poate dispare, poate e de la vopseaua aia...

Am garantie 1 an la stopuri :D Oricum le am si pe celelalte de schimb :D Baietii de la Dectane ziceau nu au au avut probleme cu astea pe led, dar ce sa zica si ei. Vedem pe viitor, momentan ma bucur de ele 8)

Bandourile mai asteapta, urmeaza filtre + ulei in 1-2 luni :D

nastasedan

18 Aug 2014, 10:28

A si inca ceva, stiu ca e prea devreme si ca inca nu s-au asezat placutele dar simt ca franeaza mai bine :D Adica apas mai putin pe frana acum si se opreste mai repede :drive

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

18 Aug 2014, 12:41

Dasta am si specificat daca se simte vreo diferenta notabila ( desi eu nu prea cred ) inafara faptului ca pedala tine mai sus, pt ca asta e normal fiind noi. Vezi cand am schimbat eu uleiul si mergi 12-13000 sau 14-15 luni. Ai grija sa nu intrii in 2 ierni cu acelasi ulei. Numai face schimburi de piese sau consumabile prematur ca nu te ajuta cu nimic. ca idee, la reprezentanta iti schimba uleiul la 1 an sau 30.000 km si in al doilea an iti schimba si filtrele. Asta asa ca idee...eu personal le schimb la 1 an jumate pt ca nu fac nici 15000 pe an

nastasedan

18 Aug 2014, 15:26

Am aflat ce producea zgomotul ala de huruit :yh Aveam o pietricica intre disc si aparatoarea aia de fier :yh :yh Nu stiu cum a ajuns acolo dar am apasat putin pe aparatoare si a cazut :yh :yh

nastasedan

20 Aug 2014, 06:53

Am vazut ca majoritatea pieselor sunt TRW pe masina din fabrica... Capetele de bara erau TRW, pompa de servo este TRW. Capetele de bara erau ok, si culmea pivotul se misca mai greu decat la cel nou, Lemforder, dupa 90.000 km. Pretul unui TRW este 37 lei, Lemforder 57. De acum incolo voi merge doar pe TRW pe partea de bucşi, directie, etc :D

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

20 Aug 2014, 08:10

Eu ti-am zis..ca a fost verificata de mine de atatea ori si am schimbat tot ce avea cel mai mic grad de uzura ( chiar si cele care nu aveau, din prostie ), si vad ca tu continui sa faci acelasi lucru; piesele originale ale masinii tin mult mai mult decat astea aftermarket...asa am si eu la opel din cate stiu, TRW, si placutele, tot ;
Iti mai zic o data, din ce imi aduc aminte, ce am schimbat :
- ulei + filtre + bujii
- flanse de arc cu tot cu bucsi
- arcuri sport
- capat planetara stanga ( avea si cel din dreapta un mic joc, deci va necesita si al schimbare )
- bucsi bara stabilizatoare
- bielete antiruliu
- rola de ghidare de la cureaua de accesorii
in rest, capetele de bara, pivotii, bucsile bascula, bieletele de directie, erau toate in stare foarte buna prin ianuarie..

Oricum, eu bucsile de la bara stabilizatoare si flansele cu bucsi le-am schimbat degeaba, cele vechi erau foarte bune dar nu mi-a dat prin cap sa pastrez decat o flansa pe care ti-am dat-o, si se misca mai bine ca cele noi...

ce a schimbat fostul proprietar :
- kit-ul de distributie ( fara pompa de apa cred )
- cureaua de accesorii
- amortizoarele pe fata ( Sachs Touring )

Ce ai schimbat tu :
- discuri + placute fata
- capete de bara ( le-ai schimbat cam degeaba tind sa cred )
- switch-ul din usa ( care era defect de mult, asa o luasem si eu )
- reparat aeroterma

Continua tu daca mai iti aduci aminte de ceva, ca sa iti ti o evidenta a pieselor schimbate aici pe topic; practic masina aia e ca noua...pana si cauciuruile si jantele sunt aproape noi, stopurile, etc ; numai continua sa bagi bani aiurea, iar cand crezi ca auzi vreun zgomot suspect si nu esti sigur de unde provine, asteapta sa se mai agraveze pana va fi usor de depistat ;

p.s : deja la cat te plangi de masina asta pe forum, imi zic baietii la intalniri ca te-am pacalit sa o cumperi :yh :bigsmurf:

nastasedan

20 Aug 2014, 10:59

Asa sunt eu mai tipicar ce sa faci :hi Pe piatra cubica imi cloncane usor pe dreapta fata si daia am schimbat capetele de bara + ca cele vechi aproape aveau burduful rupt. Dar zgomotul nu a disparut.. Oricum nu ii mai fac nimic acum, asa o las :)

Ce am schimbat eu pana acum:

Placute + discuri ATE
Saboti frana ATE
Capete bara + geometrie
Niste mici tampoane de cauciuc pe la capota

Stopuri LED
Stergator luneta G5
Plafoniera fata cu lampi de citit
Plafoniera spate
Guri ventilatie (cele vechi erau rupte)
Vopsit consola centrala

Reparat buzzer
Reparat switch usa
Reparat rezervor lichid parbriz
Revizie AC
Reparat aeroterma
Reparat polita portbagaj

Urmeaza pe viitor:

Ulei + filtre
Lichid frână

Ca si probleme:

Pierderea de lichid de servo pe la conducta aia :?
Cloncănit punte fata la denivelari mici :yh
AC deja nu mai baga la fel de rece, o sa refac revizia la Metrotehnica dar probabil la anu'. Posibil sa piarda freon pe undeva :?

In rest toate bune si frumoase, sunt incantat de masina :yh Doar 2-3 greieri pe ici pe colo :yh

Ce te face sa crezi ca fostul proprietar nu a schimbat si pompa de apa ?

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

20 Aug 2014, 11:14

Asa zicea el, ca nu isi aduce aminte daca a schimbat-o sau nu, dar avand in vedere cat era de chitros, nu cred ca a schimbat-o ; si pt distributie....ti-am mai zis, curelele se vad ca sunt noi...dar nu pot sa stiu daca a schimbat si rolelele + intinzator..cu toate ca ma gandesc ce om sanatos ar plati manopera sa schimbe doar cureaua ?! dar cum la noi e posibil orice..eu te-am anuntat ; daca o schimbam eu, iti ziceam, da domne asa e, si ma credeai pe cuvant ; dar eu in altii nu prea am incredere;

Ac-ul, din cate stiu eu, daca ai fi avut pierdere, nu ti-ar fi bagat aparatul pt ca nu aveai presiune sau ceva de genul ; chiar si asa, ar trebui sa aiba substanta de contrast si sa se vada daca are vreo pierdere pe undeva ; eu n-am avut probleme cu AC-ul sau cu pierderea de lichid de servo :? ba chiar am fost si cu caseta la verificat..si iti dai seama ca daca avea un oarecare grad de uzura oamenii se apucau de treaba si imi luau banii...dar m-au trimis acasa ;

Schimba culoarea la consola aia, ca acum arata oribil rosu...fa-o gri gen FR, arata belea :wink: si bandourile, ti-am zis, poti sa le faci tu ;
necesar : spray vopsea la culoare din vitan ( 40-50 lei si iti ajunge pt 2 bandouri ), smirghel, degresant ( benzina ) , lac ;
si daca ai bani si iti doresti , o bara spate de cupra...sau macar la bara asta o decupatura si o toba finala cu tips de cupra arata belea...eu am cautat vreo 1 luna de zile si prin autovit si pe siteuri si nu prea am gasit ceva cu tips de cupra...

nastasedan

20 Aug 2014, 12:19

Nu stiu ce sa zic cu AC-ul... dasta am zis sa fac revizia la Metrotehnica acum. E mai scump cu 20-30 lei dar am inteles ca oamenii lucreaza bine. As putea sa ma duc si acolo unde am incarcat cu freon, dar tipii aia doar incarcau, nu aveau rampa si nici scule necesare pentru o eventuala reparatie cred; si tot la service ajung. :D

Mie imi place mult bara asta pe care o am, ti-am mai spus :tongue
  • 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 53