Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ionita
Subiect Autor

Apa la motor...

24 Mai 2013, 22:50

salutare tuturor!
am un seat leon 1p1 si de cateva zile am observat urmatoarea problema,de fiecare data cand ploua afara gasesc apa pe capacul de la motor si husa ce vine prinsa pe interiorul capotei umeda.
intrebarea mea este daca s-a mai lovit cineva de aceasta problema?

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Apa la motor...

25 Mai 2013, 07:53

Probabil ai chederul pe care calca capota inspre parbriz uzat ori s-a umblat la balamale si nu a fost defacuta alinierea.
Dar de ce te deranjeaza ca se uda?
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

LIFEPHORM

26 Mai 2013, 02:27

Da, e problema clasica din pacate, apa intra pe la protectia pentru pietoni de plastic, cea care face parte din capota si se gaseste in capatul de sus, unde incepe parbrizul. Se strecoara mai exact pe langa plasticul acela, si ajunge jos prin gaurile de la clipsuri le de prindere.
Scoate acel plastic, are niste suruburi si clipsuri pe toata lungimea lui, se scoate putin cate putin, si pune-l inapoi cu niste silicon de exterior negru rezistent la apa in jurul gaurilor de la clipsuri, acolo unde ele intra in capota. Dupa asta ar trebui sa scapi de problema.

BALTAZAR: Nu e absolut nimic normal la infiltrarea apei in compartimentul motor! De exemplu la motorizarile pe benzina turbo, apa poate sa ajunga in zona bobinelor (cu precadere la bobinele 1 si 2) si le poate distruge. In plus de asta, cred ca stie toata lumea ce se intampla daca apa trece de bobine si ajunge sub bujii in compartimentul de aprindere...
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

ionita
Subiect Autor

26 Mai 2013, 20:06

Multumesc mult pentru ajutor.maine am sa trec la treaba