Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

HUNTER
HUNTER

Re: Becuri - ajutor :)

06 Iun 2013, 08:09

am citit si eu specificatiile producatorului, si discutiile noastre nu trebuie sa induca pe nimeni in eroare.
ceea ce am postat mai sus, a fost strict pe verificarea facuta de atelierul mobil al RAR, care nu a spus ca ar fi ilegale, avand in vedere ca sunt de 55w.
m-am uitat mai devreme, in OMV, pe o cutie cu becuri Philips bluevision, de 55w, 5000k si nici pe accea nu apare avizul ECE, dar nici nu scrie ca ar fi interzise pe drumurile publice, sau ca trebuiesc folosite doar pt off-road.
apoi m-am uitat pe o cutie cu un bec halogen Osram, normal, de 55w, si de pe aceea lipsea avizul ECE.
se pare ca la noi in tara, ajung doar becurile fara avizare ECE :yh

farkas_levi

06 Iun 2013, 10:42

Off, m-ai facut sa imi desfac farul! Daca se va aburii din cauza umezelii de afara, vin la tine sa suflii in el pana se usuca! :lol:

Avem asa:

1. Poza de pe ambalajul original al kit-ului cu 4 becuri (2*H7 + 2*W5W), standardul ECE pt care au fost omologate este in chenarul rosu. Produsul a fost cumparat din Romania dintr-un magazin de piese auto, deci se gaseste si la noi:

Imagine

2. Poza cu inscriptia standardului de omologare si numarul de referinta la becul H7. In chenarul rosu informatia amintita:

Imagine

Am sters din poze informatiile despre producator, ca sa nu zica nimeni ca incerc sa fac reclama la vreun produs.
Stii foarte bine ca in comert gasesti absolut orice, dar asta nu inseamna ca este si ok si este decizia TA ce cumperi...
Uite si un link unde poti citi despre E1: http://www.phoenixautobulbs.co.uk/tp/e1-approval

Sper ca am lamurit treaba si putem inchide subiectul, deja discutiile ajung in zona de "plictisitor" si "vorbim mult degeaba". :lol:

dragosh81

19 Iun 2013, 09:24

salut,
uite ce am gasit despre becurile OSRAMde care spui:

Product Brand: OSRAM
Quantity Included: 2 [pair]
Extra Information: Fog Beam
Extra Information: NOT Road Legal for use in Europe
Extra Information: 12 Volt
Extra Information: 55w Bulb Range

astea sunt cele de ceata - H1

si cele de faza scurta - H7:
Specifications:

Manufacturer: OSRAM

Part Number: 62210CBH

Model: COOL BLUE HYPER

Bulb Type: H7 (499)

Colour Temperature: 5000K

Bulb Wattage: 55w

Bulb Voltage: 12v

Bulb Base: PX26d

Number of Bulbs: 2 x H7

Road Legal: No! These bulbs are not 'E' marked and are therefore not road legal and are for off road use only.

MADE IN GERMANY

pe unde am mai citit SINGURELE care ar fi legale sunt cele pana in 4k

HUNTER scrie:
Oprit si amendat poti fi pt xenon, si asta pt ca nu ai echipare de fabrica pt xenon.
Aceste becuri, osram cool blue hyper, sunt H7, halogen, 55 w, deci sunt conforme cu cerintele RAR.
Deci, nu vad ce articol din ce lege ai incalca daca ai pune aceste becuri
Eu mi-am comandat azi, de maine o sa am hyper pe scurta.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Ultima oară modificat 19 Iun 2013, 09:34 de către dragosh81, modificat 1 dată în total.

OvidiuNicoara

19 Iun 2013, 09:29

Daca e sa te amendeze te poate amenda si pt braduletii care ii pui la oglinda in interior pt ca nu sunt ai masinii din fabricatie :))
viewtopic.php?f=134&t=14688 - My Car :glasses

Seat Leon - 1.6 16V - 77Kw - 2002
EX : Daewoo Matiz - 2005 .

dragosh81

19 Iun 2013, 09:41

daca stau bine sa ma gandesc parca scrie pe undeva in lege ca daca poti remedia pe loc problema are dreptul sa-ti dea doar avertisment!!

nu ai decat sa mergi cu un set de becuri "clasice" de siguranta si sa le schimbi pe loc :cheers

corectati-ma daca gresesc

farkas_levi

19 Iun 2013, 17:57

Eu din cate am citit, daca remediezi pe loc, primesti doar amenda si nu se retine talonul. De fapt are logica, talonul se retine ca sa se poata ulterior constata remediere "defectului" si reavizarea autoturismului pentru circulatie... Amenda o primesti pentru ca ai incalcat legea. Eu asta am inteles... Cred ca toate astea depind mult de flexibilitatea cu care trateaza organul constatator problema...

Legat de bradulet, :yh :yah ce-i drept, scrie undeva ca nu ai voie sa ai nimic aplicat pe parbriz sau oglinzi care sa iti obstructioneze vizibilitatea, dar in categoria asta cred ca atunci ar intra si diversele matrite care se lipesc pe geam, cum au fost alea de la RCA, Rovigneta, etc, care teoretic tot legea te obliga sa le ai lipite in loc vizibil... Oricum, m-am distrat mult cand am citit postarea asta, ca mi-am adus aminte de diversi participianti in trafic cu toate zorzoanele agatate de oglinda interioara. :yh :yh :yh Gen cd-uri, cruci imense, animale de plush si alte minuni chicioase... :yh :yh :yh :yh

mumus

06 Feb 2015, 21:34

Salutare, vreau sa pun pe faza scurta becuri galbene, halogene, am fasit pe unix.ro hella, dar sunt scumpe, 110 lei ambele sau ceva no name la 30 ron ambele, am trimis un mail la rar, le-am zis ce am de gand, si asta mi-au raspuns:

Buna ziua,
In Regulamentul ECE ONU nr. 48 este stabilit ca pentru faruri (faza de drum si cea de intalnire) lumina emisa trebuie sa fie alba.
Definirea luminii albe este insa in asa fel incat caracteristicile colorimetrice pot sa varieze intr-o plaja care permite ca becul sa fie declarat conform chiar daca la nivelul ochiului ar putea sa fie sesizata o tenta de culoare (galben sau albastru, depinde spre ce margine a plajei se afla lumina emisa).
Nu stiu in ce masura lumina pe care o dau becurile pe care le-ati cumparat se incadreaza in plaja colorimetrica admisa de legislatie.
In principiu, daca becurile au omologare conform Regulamentului ECE ONU nr. 48, lucru care ar trebui sa fie inscriptionat pe partea metalica a becului, ar trebui sa poata fi folosite fara probleme, dar nu va pot da un raspuns ferm fara a vedea despre ce e vorba.
Cu stima,
ing. M. Pe

L-am rugat sa imi zica ceva despre marcajele de pe bec.

raspuns: Buna ziua,
Marcajul este compus din litera E urmata de una sau doua cifre, incadrate intr-un dreptunghi, iar in afara dreptunghiului inca o combinatie de 3 caractere, de exemplu 2LB, 2A1 etc. Corectura: farurile (lampile) se omologheaza dupa R48, sursele de lumina dupa R37.
Totusi, daca lumina este evident galbena si nu alba cu o usoara tenta galbuie, nu este regulamentara. Probabil becul respectiv a fost fabricat pentru alt tip de utilizare.
Cu stima,
ing. M. Pe
Sper sa ajute pe cineva. Eu unu nu stiu ce sa zic, ce sa fac...

RD-Woo

07 Dec 2015, 10:18

Intre timp am schimbat si eu becurile originale din far ale masinii cu PHILIPS X-treme VISION +130% (made in Poland) atat pe faza scurta (H7), cat si pe faza lunga (H1).
au costat ~200lei (ambele seturi), foarte multumit de intensitatea luminoasa a becurilor. pe net majoritatea review-urilor negative se refera la durata de utilizare extrem de scurta, insa raportul pret/calitate compenseaza. ramane de vazut pe viitor cat rezista, avand in vedere ca am DRL pe faza scurta (40% intensitate)

Imagine Imagine Imagine
Seat Leon 1P1 Style 1.6 TDI CR 2012

gamer555
ClubSEAT Admin

07 Dec 2015, 10:42

si eu am avut Xtreme vision, la fel, super multumit de lumina, dar au tinut fix un an de zile (+- 1 saptamana au crapat unul dupa celalalt). asadar noteaza-ti in calendar data, sa faci o comparatie. din cauza asta "sunt scumpe", trebuie sa le cumperi in fiecare an, ca la revizie, ceea ce nu e chiar ok avand in vedere pretul lor.

ham04

12 Ian 2016, 11:53

Am avut cam toate becurile halogen premium pe masinile mele. Cele mai bune au fost Osram NightBreaker Unlimited, au tinut si cel mai mult cam 1 an de zile (becurile aprinse de fiecare data cand circul), dupa ele cele mai ok au fost Ring Xenon Ultima si apoi Xtreme Vision. Philips-urile se ard cele mai repede, dupa 6-8 luni in medie pica. Fata de becurile halogen clasice merita oricare din produsele de mai sus, se vede mai bine dar nu se apropie nici pe departe de xenon (am avut si xenon pe masina). Cool Blue Hyper se lauda ca ar avea 5000 K dar nu au, probabil sunt undeva pe la 4300 K. Problema lor o sa fie pe ploaie, cu halogen alb pe ploaie nu mai vezi nimic, cand e uscat asfaltul se vede bine, chiar placut ochiului. Recomand Osram NightBreaker, cel mai bun raport calitate/pret.