Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

andrei.27kim

Re: Becuri - ajutor :)

26 Mai 2013, 14:32

Mai intereseaza-te pentru ca sunt destule:
Mercedes C, E, S - class , SLK pana prin 2002
Renault Laguna 2(pana prin 2000-2002)
Nissan Almera
Subaru Impreza
Volvo(modele mai vechi)

Si foarte probabil ar mai fi, dar astea mi-au iesit mie la o cautare in vrumurile cand eram adeptul instalatiei HID pe far fara lupa. Deh, incercam sa amagesc :tongue

Sunt masini la care s-a dorit montarea instalatiei HID din fabrica dar s-a tinut cont de acest aspect iar in consecinta forma oglinzii din far este diferita fara de oglinda dintr-un far proiectat pentru bec halogen.
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

HUNTER
HUNTER

26 Mai 2013, 14:43

Deci s-a pus xenon din fabrica, pe masini fara lupa, dar pe modele vechi, dar configuratia farului era facuta special pt xenon.
Dar discutia nu era asta, ci faptul ca daca pui xenon pe o masina care nu are echipare din fabrica e contraventie.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

farkas_levi

26 Mai 2013, 19:18

Foarte corect, reglementarile din Ro prevad pentru instalatiile de xenon, fie ele de fabrica sau aftermarket urmatoarele:

1. Sistem autoleveling
2. Instalatie de spalat faruri
3. In cazul in care masina nu a fost omologata de importator/producator cu blocul optic aferent, trebuie omologare RAR si se adauga nota aditionala in talon si carte de identitate. Situatie identica cu dimensiunile aditionale de pneuri (de ex. la mine in carte si talon sunt 2 dimensiuni optionale de 17", respectiv 18"). La fel este si pentru folie.

Nu scrie nicaieri de lupa obligatorie.

HUNTER
HUNTER

26 Mai 2013, 20:25

Levi: niciodata RAR-ul nu va omologa un xenon montat pe un far care din fabrica a fost prevazut cu halogen,( chiar daca s-au montat ulterior autoleveling si spalator), deoarece dispersia luminii e altfel data pe drum. si asta pt ca a fost prevazut sa disperseze lumina de halogen si nu lumina de xenon, intensitatea fiind total diferita.
exact ca la jante: pe motorizare de 1.6 la Leon nu s-au montat de fabricant jante pe 17", iar in aceasta situatie, dealerul nu mi-a putut elibera ceva care sa determine RAR-ul sa-mi treaca in carte si 17"
in situatia xenonului fara lupa, daca se monteaza autoleveling si spalator, trebuie schimbat si farul cu unul care a iesit din fabrica cu xenon.
ca sa va faceti o idee, luati doua masini,una cu xenon din fabrica fara lupa, si alta cu bec normal, si comparati sticla si oglinda farului. veti vedea diferenta.

farkas_levi

26 Mai 2013, 20:41

Eu am scris mai sus exact ce am gasit pe site-ul RAR-ului si in legea aferenta. Alte mentiuni nu sunt despre care este modalitatea de omologare si ce alte criterii ar fi. Nu am avut suficienti nervi si timp sa le fac o vizita simpaticilor domni care lucreaza la RAR ca sa intreb ce si cat mai trebuie ca sa omolohgeze asa ceva... Oricum, pentru autoleveling in afara de partea de motorase si senzori iti trebuie si oglinda care se potriveste cu restul instalatiei, asta daca nu vrei sa faci o mare porcarie, lipita cu adeziv instant de motorase. Zic asta din pozele pe care le-am gasit, bani sa comand efectiv piesele nu am avut si parca nici nu as investi in asa ceva, mai bine cumpar farurile OE sau si mai bine schimb masina cu una care are si xenon in dotari.

HUNTER
HUNTER

26 Mai 2013, 21:16

Levi, discutia noastra a deraiat spre xenon, si ea era despre legalitatea becurilor halogen.
eu nu contest documentarea ta, doar vroiam sa expun ceea ce am constatat de-a lungul vremii, si din informatiile care le am de la cei ce lucreaza la RAR.
despre Osram Hyper si legalitatea folosirii pe masina, am intrebat un inginer de la o statie ITP, dar saptamana asta o sa am drum la Brasov, si o sa intreb si la RAR, si o sa fac o intrebare si unui lucrator de la Rutiera, sa aud si opinia lui.
raspunsurile le voi posta aici.
oricum, fiecare e direct raspunzator pentru ceea ce isi monteaza pe masina, legal sau nu, dar acesta fiind un forum, eu zic ca parerile nostre pot fi constructive, pentru cine are ochi sa citeasca si minte sa judece.
:hi

farkas_levi

27 Mai 2013, 07:10

Ai tras concluzia corecta! :yah Fiecare poate monta ce doreste pe masina, dar daca putem scuti macar un coleg din trafic cu argumentarile noastre, de o amenda sau si mai rau retinerea talonului, eu ma declar multumit. In cazul in care ai timpul si rabdarea necesara, recomand sa mergi la RAR, daca vrei sa obtii informatii complete si corecte. In cazul in care reusesti sa obtii o parere avizata de acolo si iti zice ca poti sa folosesti becurile respective, desigur insotita de explicatii concludente, a 2-a zi imi comand si eu, ca sunt disperat cu becurile galbene...

HUNTER
HUNTER

27 Mai 2013, 07:15

maine dimineata merg la RAR, iar dupa-amiaza o sa aveti si parerile unui inginer, in ceea ce priveste Hyper-ul de la Osram. :hi

ghmihai

31 Mai 2013, 19:55

eu merg pe becuri osram night breaker plus si sunt destul de multumit, lumina buna, culoare spre alb
...inteligenta artificiala nu se poate compara cu prostia naturala...
ROMANIA LAND OF CHOICE

farkas_levi

05 Iun 2013, 22:28

HUNTER scrie:
maine dimineata merg la RAR, iar dupa-amiaza o sa aveti si parerile unui inginer, in ceea ce priveste Hyper-ul de la Osram. :hi

Avand in vedere ca nu am mai primit raspuns la afirmatia de mai sus, presupun ca nu ai reusit sa ajungi la RAR, asa ca am luat atitudine. :tongue

Stimabilii si mult "laudatii" lucratori de la ISCTR si RAR impreuna cu domnii politisti si-au facut un obicei de a se pozitiona aproape in fiecare zi langa poarta firmei unde lucrez, le place la umbra... Mi-am luat inima in dinti, am verificat sa am toate actele si chestiile obligatorii la mine (gen extinctor valabil, trusa prim ajutor valabila, 2 triunghiuri reflectorizante, vesta, becuri de rezerva, etc.) si am oprit cu mult tupeu printre masinile lor frumos aliniate. M-am dus la ei si cat se poate de direct I-am intrebat despre subiectul blocuri optice si becuri, xenon, etc. Evident dupa ce au epuizat toate intrebarile in care ma suspectau de ilegalitati si se uitau destul de curiosi spre masina mea, un domn care parea destul de bine informat de la ARR mi-a raspuns la intrebari. Iata ce am aflat:

- Avand in vedere ca facem parte din UE, suntem obligati sa ne aliniem la standardele acesteia. Autoritatea de reglementare la nivel UE este UNECE. Autoritatea care este corespondentul national pt aceasta autoritate EU este ARR impreuna cu RAR in functie de domeniul de aplicare. Pe scurt, ce vine de la UNECE, este acceptat ca si standard la noi, pe langa aceste standarde, ARR-RAR are dreptul sa aduca modificari proprii pe plan national. Sa revenim la subiect.

Blocuri optice: Producatorii au obligatia de la le omologa la UNECE sau RAR blocul optic. Blocurile optice se omologheaza in functie de tipul de bec care va fi folosit in ele (halogen, xenon, led, etc...). Exista standarde diverse pentru fiecare tip cu reglementari proprii. Mi-au zis ca ar fi informatia publica pe site-urile aferente. Fiecare bloc optic sau orice alta piesa omologata primeste un numar de omologare, care este imprimat, gravat, pictat, etc. de catre producator pe piesa respectiva. Astfel se poate verifica oricand dupa acel cod de omologare intrebuintarea si conformitatea piesei respective. Pentru blocurile optice care folosesc becuri cu xenon, este obligatoriu ca masina sa fie dotata cu spalator de faruri, pentru faptul ca sursa de lumina care depaseste nu stiu cati lumeni, in cazul uni bloc optic murdar este dispersata neuniform si poata deranja ceilalti participant la traffic. Instalatia de spalat nu este obligatorie pentru blocurile optice cu becuri halogen si LED care nu emana un fasciul luminous care ar depasi numai tin minte cati Lumeni. Mi-a zis el un numar acolo acolo, dar nu-l mai tin minte... :(

Becuri: Indiferent de tipul de bec, ele sunt omologate la fel si primesc acelasi cod de omologare verificabil si pot fi folosite numai impreuna cu un bloc optic omologat pentru tipul de bec aferent.

Pentru orice bloc optic si bec care nu are omologare sau este folosit in bloc optic necoraspunzator, sanctiunea este identica, incadrandu-se la acelasi articol de lege + se suspenda certificatul de inmatriculare pana la remedierea nereguli si reverificarea la RAR a autovehiculului pentru conformitate cu normele legale.

Acestea au fost informatiile pe care am reusit sa le obtin pe cale verbala de la amabilul domn sus amintit, nu am indoieli de corectitudinea informatiei, omul chiar parea ca e mai mult decat in tema si am vazut ca au oprit zilele anterioare mai multe masini cu xenon aftermarket pe ele, deci sigur stiau la ce articol sa-i incadreze...

Sper sa va fie de folos informatia.... si totusi, ce misto erau xenoanele, dupa 4 ani cu ele acu e tare urat... :roll:

sony

05 Iun 2013, 23:09

Multumim de informatii. :smile:

Sent from my P4 using Tapatalk 2
leon 1m 1.9tdi fr limited ed monza

nu fura de la mine guvernul uraste competitia

Imagine

HUNTER
HUNTER

06 Iun 2013, 06:27

Levi: perfecta informatia ta, si foarte folositoare, desigur, pt cine are ochi sa citeasca si minte sa inteleaga.
e adevarat, nu am mai ajuns in RAR, de aceea nici nu am postat.
dar sa va expun o intamplare ce am patit-o ieri, apopo de becurile Hyper:
DN1, una bucata Logan de politie si una bucata atelier mobil RAR. ma opreste frumos si regulamentar un domn politist, imi cere documentele la control. apoi vine un domn inginer ( vreau sa cred ca si e, dar din discutiile cu el, parea cel mult un om de sericiu prin RAR) si imi spune ca talonul imi va fi retinut si voi fi sanctionat pt ca am xenon AM pe masina. am facut ochii :shock: , si i-am spus: domnule, nu am xenon, am becuri halogen. omul nu ma tine la discutii si pleaca. eu, dupa el, si il intreb de unde stie ca eu am xenon. imi spune: ai lumina alba in far. il invit la masina, trag capota si ma apuc de desfacut la far, scot becul halogen si il arat " inginerului", si il intreb: asta e xenon?? apoi se uita, vede ca nu e nici o instalatie facuta de mana pe acolo, si se convinge. intre timp apare d-l politist, cu procesul verbal intocmit, si imi spune sa semnez. sa semnez ce?? ca am becuri halogen pe masina??? no way. intre timp se lamuresc oamenii ca nu am dreptate, si isi cer scuze pt incident....
dupa ce ne-am calmat, am discutat cu "inginerul" despre aceste becuri, Hyper. a spus ca intr-adevar, lumina alba l-a indus in eroare, dar totusi, daca e atelier mobil, nu trebuie sa verifice, sa se convinga ca e xenon??? ba da, dar la mine au mers la bluf, si nu au verificat. despre Hyper, a spus ca, da, becul este de 55w si e halogen, deci e conform legislatiei si nu e ilegal.
ca invatatura de minte pt mine, si sfat pt colegii care aveti Hyper, in cazul in care sunteti opriti pt presupus xenon, si oamenii nu verifica ( dar poate o sa verifice), direct trageti capota si bagati-l cu capul langa far, sa vada ca nu exista balasturi si fire in plus pe acolo.

farkas_levi

06 Iun 2013, 07:22

Eu sincer cred ca ai avut pur si simplu noroc.

HUNTER
HUNTER

06 Iun 2013, 07:27

Levi: nu exista baza legala pt a sanctiona folosirea unui bec halogen de 55 w, indiferent de culoare. daca masina a fost prevazuta din fabrica cu becuri halogen de 55 w, si acele osram hyper, sunt de 55 w, atunci nu vad unde e ilegaliatea.
nu e nimic aftermarket pe masina, nu am instalatii electrice, altele decat ale masinii, deci, cu ce incalc legea???

farkas_levi

06 Iun 2013, 07:41

farkas_levi scrie:

M-am uitat si eu la prosusul comandat de voi, la recomandarile unui amic. Pe site-ul producatorului scrie:

Areas of application:
Headlight
Optically tuned off-road cars
Product features
Color temperature: 5,000 K

Legal advice:
Only for off-road use, not approved for use on public roads
No ECE approval
Illegal use leads to cancellation of vehicle operating licence and loss of insurance cover

Intra pe site-ul producatorului cauta modelul si convinge-te singur ca ce am postat initial e scris negru pe alb chiar de catre cei care produc becul.

Poti monta ce iti doresti pe masina, am mai discutat asta, dar sa nu inducem cititorii in eroare, ca acestea ar fi legale. Nu sunt pentru ca insusi producatorul zice ca nu au omologare ECE si utilizarea lor ilegala poate duce la suspendarea licentei de operare a vehiculului.