Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

AlexCl
Subiect Autor

Becuri - ajutor :)

23 Mai 2013, 10:16

Va salut,

In ultimii 2 ani am umblat cu un kit xenon aftermarket pe masina, dar de cand unul din asociatii mei a fost oprit si amendat strasnic pentru kit-ul xenon am decis sa le dau jos. Pentru ca trebuia sa fac si ITP-ul am luat un set de becuri "ordinare" de 10 ron setul si mi-am facut itp-ul. Acum problema e ca nu vad nimic noaptea. Cand zic nimic, ma refer ca nu bat mai mult de 3-4 metri in fata. Astazi ma duc sa le fac si un reglaj, dar as vrea sa le si schimb cu ceva mai bune.

Am rugamintea sa imi recomandati ceva modele de becuri pe care le folositi. Mi-ar placea sa fie cat mai mult spre alb culoarea luminii si sa bata bine.

De asemenea am citit de nsite becuri HOD si HIR - poate stiti pe cineva care are de vanzare, par interesante.

Va multumesc.

HUNTER
HUNTER

Re: Becuri - ajutor :)

23 Mai 2013, 10:31

Este un topic dedicat in aria Leon 1M, xenon vs osram. Acolo s-a dezbatut pe larg problema, si vei gasi informatii.
Eu iti recomand osram cool blue hyper 5000k, sunt cele mai apropiate de lumina xenonului.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

AlexCl
Subiect Autor

23 Mai 2013, 10:39

Salut HUNTER,

Multumesc de raspuns.

Modelul de care mi-ai zis e ok dpdv legal ? Stii cumva daca sunt omologate RAR ? Nu de alta dar nu vreau sa fiu oprit si amendat :)

HUNTER scrie:
Este un topic dedicat in aria Leon 1M, xenon vs osram. Acolo s-a dezbatut pe larg problema, si vei gasi informatii.
Eu iti recomand osram cool blue hyper 5000k, sunt cele mai apropiate de lumina xenonului.

HUNTER
HUNTER

23 Mai 2013, 11:10

Oprit si amendat poti fi pt xenon, si asta pt ca nu ai echipare de fabrica pt xenon.
Aceste becuri, osram cool blue hyper, sunt H7, halogen, 55 w, deci sunt conforme cu cerintele RAR.
Deci, nu vad ce articol din ce lege ai incalca daca ai pune aceste becuri
Eu mi-am comandat azi, de maine o sa am hyper pe scurta.

AlexCl
Subiect Autor

23 Mai 2013, 11:21

Pai daca te rog frumos pui niste poze cu ele dupa ce le montezi ? Si feedback daca se poate.

Raman dator cu o bere :cheers

AlexCl
Subiect Autor

23 Mai 2013, 11:22

A, inca ceva, de unde le-ai comandat si cat au fost ?

HUNTER
HUNTER

23 Mai 2013, 12:04

uite site-ul:
http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning ... 87005.html
aici e topicul unde s-a discutat despre ele
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=15&t=15280
aici ai poze cu masina lui Bobby si cu xenon si cu hyper, ca sa iti faci o idee
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f= ... &start=795
maine voi reveni si eu cu impresii.

AlexCl
Subiect Autor

24 Mai 2013, 17:50

Multumesc frumos de informatii HUNTER, ieri le-am comandat si eu. O sa le montez si revin cu pareri. Pana atunci umblu ca batman :))

HUNTER
HUNTER

24 Mai 2013, 17:53

azi au ajuns si la mine. dupa ce le montezi, sa ne spui impresiile. :hi

farkas_levi

25 Mai 2013, 12:46

Am avut xenon si eu, aproape 4 ani, acum sunt in doliu, condusul noaptea nu mai e o placere, mai degraba un exercitiu de a distinge obiectele de pe/langa drum... :cry: Dupa ce am dat jos xenoanele, in disperare de cauza am cautat si eu tot felul de solutii, inclusiv montat kit original de fabrica... E SCUMP :cry: cautand solutii, am citit si reglementarile in vigoare... scurt pe 2, ce nu e omologat RAR nu are ce cauta pe masina, cam la asta se rezuma tot... asa ca mi-am pus niste becuri simple, galbene, oribile si care nu lumineaza cu ce am fost obisnuit... urmatoarea masina va fi cu instalatie de xenoane, doatare de fabrica... asta e... :(

M-am uitat si eu la prosusul comandat de voi, la recomandarile unui amic. Pe site-ul producatorului scrie:

Areas of application:
Headlight
Optically tuned off-road cars
Product features
Color temperature: 5,000 K

Legal advice:
Only for off-road use, not approved for use on public roads
No ECE approval
Illegal use leads to cancellation of vehicle operating licence and loss of insurance cover

Concluzia: si pentru becurile cu specificatiile de mai sus se aplica aceleasi sanctiuni ca la xenoane... :angryfire:

HUNTER
HUNTER

25 Mai 2013, 13:42

Despre legalitatea acestor halogene, am fost azi si am vorbit cu un inginer de la o statie ITP, si dupa ce i-am aratat becurile a spus: sunt de 55 w, halogen, deci nu sunt ilegale. Nu trebuie echipare speciala la masina pt aceste becuri, ca la xenon.

:hi

farkas_levi

25 Mai 2013, 14:01

Credem-ma daca era o cale legala sa scap de galbiciunile astea oribile si inutile, nu stateam cu ele :( , dar la noi domnii politisti impreuna cu ARR/ISCTR, etc s-au pus pe amenzi pt chestii de astea si se retin taloanele... Stiu cel putin 7 amenzi luate din cercul meu de cunostinte pt xenoane sau alte instalatii de iluminat neomologate... :(

http://www.rarom.ro/RO/article--Certifi ... e--19.html, pe langa asta si Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 27/2011. :( :( :(

HUNTER
HUNTER

25 Mai 2013, 17:19

sanctionarea montarii pe masina, a acestor becuri, nu intra sub incidenta art 101 alin 1 pct 10. : montarea la autovehicul, remorcă sau tramvai a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonoră sau accesorii ori modificări neomologate;
becurile, cum spuneam si mai sus, sunt de 12 v, 55w, exact ca si un bec halogen ( Osram,sa zicem, normal). si pt punerea lui in functiune, nu se modifica instalatia masinii.
xenonul, da, este o modificare neomologata, atata timp, cat pt functionare lipseste lupa, autoleveling-ul si spalatorul farului.

farkas_levi

25 Mai 2013, 18:13

Nu te-ai documentat corect. Unde scrie ca lupa este obligatorie? Sunt ft multe modele de masini care nu au lupa pe instalatia de xenon de fabrica si nu au avut nici o problema cu omologarea lor... Legat de becurile halogen despre care discutam, nu au omologare conform cerintelor RAR, eu imi sustin in continuare parerea ca esti pretabil de amenda daca le ai pe masina. :(

AlexATX

26 Mai 2013, 14:16

Eu sincer nu am vazut masini cu xenon din fabrica fara lupa.